Recenze: Pašerák (2018) – Patří Eastwood do starého železa?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Po šesti letech se jedna z největších žijících legend filmového plátna vrací. Clint Eastwood se totiž tentokrát nejen posadil na režisérskou stoličku, ale objevil se i před kamerou. Jeho nový snímek volně vychází ze skutečného případu vůbec nejstaršího zadrženého pašeráka, který vozil drogy pro mexický kartel. Asi netřeba zmiňovat, koho ve filmu Eastwood ztvárnil… 

Nutno zmínit hned v začátku, že Pašerák není oscarovým filmem (což už samozřejmě máme černé na bílém). Přesto se jedná o nesmírně milý a příjemný film, jakkoli to může působit divně v kontrastu s žánrovými nálepkami v podobě krimi, dramatu a thrilleru, které jsou k filmu přiděleny. Eastwood zde zkrátka dokazuje, že „to“ v něm stále je. Jeho Earl je sympaťák s prořízlou pusou, kterému i přes všechny neduhy, špatné vlastnosti a komplikovaný vztah s rodinou budete fandit. U Pašeráka se několikrát zasmějete nabroušeným slovním výměnám a film tak mnohem víc evokuje komediální drama o stárnutí a usmíření se s nejbližšími, než nějakou kriminálku s drogovým kartelem a DEA.

Ale ono to vůbec nevadí. Přestože má Pašerák bezmála dvě hodiny, plyne celkem pozvolným tempem a používá poměrně zažité vyprávěcí postupy a nepřináší nic nového nebo nějak extra překvapivého, odpustíte mu to. Protože hlavní hrdina je neskutečný sympaťák, díky čemuž se přistihnete, že jak tak jede po silnici a v kufru veze tašku plnou kokainu a poslouchá v rádiu staré country pecky, dostáváte chuť pobrukovat si s ním. Podobně jako některé nejmenované postavy ve filmu…

Příběh zkrátka sleduje starého milovníka a pěstitele květin, který byl ve své práci úspěšný a oblíbený, ale obětoval jí příliš. I rodinu, z níž se s ním poté, co promeškal svatební obřad vlastní dcery, baví jen vnučka. Zpřetrhané vazby s vlastními příbuznými se tak stařičký válečný veterán Earl poté, co mu díky internetu zkrachuje jeho malé zahradnictví, pokusí napravit. O tom, jak mu k tomu dopomůže pašování drog asi není třeba debatovat: penězi přece! Tedy – částečně samozřejmě. Jak moc dobře víme, je k tomu zapotřebí i vůle a dobré srdce, že ano…

Earlovy cesty pak rámuje zápletka spojená s kartelem a elitními agenty z protidrogového oddělení, které ztvárnila sympatická herecká dvojka v podobě Bradleyho Coopera a Michaela Peñi. Oba jsou zajímavými vedlejšími postavami, byť poněkud nevyužitými. Ono to není ani moc překvapivé vzhledem k tomu, že celý počin zkrátka stojí na i přes stáří nepopiratelném charismatu hlavního protagonisty. Což je možná na druhou stranu i největší devizou snímku, protože pokud nejste Eastwoodovi velcí příznivci, nemá vám moc co nabídnout. Ale ono to opravdu zas tak nevadí.

Byť má Pašerák možná až přílišný happy end (těžko říci, zda by se kartel nakonec opravdu zachoval tak „dobrácky,“ jak ve filmu) a místy používá příliš zažitých příběhových klišé, je to zcela jednoduše řečeno prostě pěkný film. Je tu slušný soundtrack, přiléhavé obsazení i děj. A samotný závěr je nesmírně příjemný. Tak nějak uzavírá cestu muže, který v životě udělal velké množství chyb, ale nakonec se vše nějak urovnalo a zapadlo do správných kolejí. Jediné, co mě na ději jako takovém opravdu mrzí, je nedořešení linky s jedním z členů kartelu, se kterým Earl hledá společnou cestu (nejen tu symbolickou), dá mu jednu otcovskou radu a nakonec celý naznačený vztah vyzní do prázdna. To je ale asi jediná větší výtka.

Verdikt

Pašerák není druhým Gran Torinem. Je snímkem o stáří a hledání ztracené cesty k těm, kdo jsou nám nejbližší. Kdyby se jednalo o poslední Eastwoodův snímek, tak by šlo o opravdu decentní tečku za jeho velkolepou filmovou kariérou. Ale tak tomu doufejme nebude. Abych tak odpověděl na titulek, tento pán do starého železa nepatří. I v osmaosmdesáti letech nám naservíroval sice nikterak revoluční, ale povedený dramatický film s prvky krimi, komedie a thrilleru, který stojí za zhlédnutí a návštěvu kina. A to dle mého není málo. Já byl vlastně docela spokojen a i přes délku stopáže jsem se nenudil. A když takový snímek utáhnete jak herecky, tak režijně, zasloužíte si úctu…

Pašerák / The Mule
Trailer
USA, 2018, 116 min
Krimi / Drama
Režie: Clint Eastwood
Scénář: Nick Schenk
Hrají: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Dianne Wiest, Taissa Farmiga, Michael Peña, Alison Eastwood, Andy Garcia, Laurence Fishburne, Clifton Collins Jr., Robert LaSardo, Noel Gugliemi, Katie Gill, Ignacio Serricchio, Lobo Sebastian, Loren Dean, Victor Rasuk, Pete Burris, Devon Ogden, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %
Očima Martina Pevného
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Eastwooda poznáváme v roli Earla Stonea, muže, který je ve svých osmdesáti letech zlomený, opuštěný a navíc čelí propadnutí majetku své firmy kvůli neplacení hypotéky. V této situaci je mu nabídnuta příležitost k výdělku – místo řidiče. Brnkačka. Jenže Earl neví, že se právě upsal jako kurýr drogovému Mexickému kartelu. Počíná si dobře — popravdě tak dobře, že zboží, které přepravuje, roste exponenciálně na objemu až vše dospěje do okamžiku, kdy Earl dostává celý kšeft na starosti. Earlovy potíže s nedostatkem peněz jsou tytam, jeho minulost je mu však neúprosně v patách a kartel není jediný, kdo na Earla dohlíží. Tajemný pašerák také poblikává na radaru snaživého agenta DEA Colina Batese (Bradley Cooper). Dávné hříchy na Earla doléhají a není jisté, podaří-li se mu všechny urovnat dříve než bude dostihnut strážci zákona nebo vymahači Kartelu.Recenze: Pašerák (2018) - Patří Eastwood do starého železa?