Zemřela Jana Štěpánková, připomeňme si její nejznámější role

18. prosince nás po dlouhé nemoci ve věku 84 let navždy opustila česká herečka Jana Štěpánková. Štěpánková, která svůj herecký um předvedla v několika televizních, filmových i divadelních rolích, si získala naše srdce jako Pavla provozující jógu v seriálu Taková normální rodinka. Pojďme si připomenout její další role, kterými nás uchvátila.

Taková normální rodinka (1971)

Televizní seriál, který Česká televize začala vysílat v roce 1971, se stal obrovským hitem. Seriál je natolik oblíbený, že se vysílá dodnes, a v roce 2011 dokonce vzniklo i seriálové pokračování, kde si žijící herci zopakovali své role. Jana Štěpánková v seriálu ztvárnila jednu ze sester, Pavlu Hanákovou, která je matkou dvou velmi zlobivých dvojčat a manželkou nevnímajícího Petra. Aby zvládla stres, jenž se kolem ní hromadí, veškerý svůj volný čas tráví jógou, což je ale těžké provádět, když máte v domě vraždící babičku, zamilovanou sestru, hysterickou matku a želvy milujícího otce.

Rozvod (1975)

Krátkometrážní snímek z cyklu Bakaláři vypráví příběh dvou manželů, kteří se po dlouhé době soužití rozhodnou rozvést. Problém nastává u jejich mladého synka, kterého milují nade vše, ale neví, jak mu takovou věc sdělit. Oba se rozhodnout, že synovi zalžou. Jana Štěpánková v roli matky řekne synovi, že otec pracuje na montáži a bude za nimi jezdit na víkendy. Jenže jejich syn se dozví pravdu od svého spolužáka ze školy a neví, jak se s tím vyrovnat.

Nemocnice na kraji města (1977)

Asi nejznámější role Jany Štěpánkové je Dana Králová, rázná a upřímná doktorka, která se před ničím a nikým nezastaví a vždy si říká to svoje. Takhle by se dala popsat role, kterou paní Štěpánková ztvárnila na jedničku. Seriál měl takový úspěch, že v době vysílání nebyl skoro nikdo, kdo by jej nesledoval. Jednalo se o jeden z prvních seriálů, který se natáčel v nemocničním prostředí. Příběhy plné lásky, intrik a tragédií doprovázely diváky na televizních obrazovkách do roku 1981. Seriál se po dvaceti letech dočkal i pokračování.

Manželství Mamerta Kalivody (1986)

Komediální film natočený dle předlohy spisovatele Eduarda Basse vypráví příběh o ženě, která dle svého mínění trpí revmatismem, což v té době byla choroba „lepších lidí“. Díky této chorobě si upevnila společenské vztahy, zlepšila obchody ve svém krámku a navázala manželství s Mamertem. Samotné manželství jí ale hodně zavaří, její manžel si přivlastnil veškeré její úspěchy a vztahy vytvořené na základě této choroby, proto se rozhodne pro rozvod a svoji vymyšlenou chorobu začne popírat.

Ranč U zelené sedmy (1998)

Kudrnovi žijí spokojeně ve městě, které jim nabízí všechno. Idylku ovšem narušuje sarkastická babička v podání Jany Štěpánkové, která je upoutaná na kolečkovém křesle. Jejich život naruší telefonát, z kterého se dozví, že zdědili statek po zesnulém strýci. Milena Steinmasslová v roli maminky rozhodne, že se tam odstěhují a od té chvíle začíná městským obyvatelům život na venkově, který zažívají úplně poprvé. Seriál byl u diváků velmi oblíbený a vysílal se až do roku 2005.

Účastníci zájezdu (2006)

Jiří Vejdělek natočil film podle knižní předlohy oblíbeného autora Michala Viewegha, který vypráví několik životních příběhů účastníků zájezdu k moři. Jana Štěpánková ve filmu ztvárnila Helgu, která jede na zájezd společně se svojí již trochu zapomnětlivou sestrou Šarlotou v podání Květy Fialové. Snímek je plný originálních hlášek, které diváci znají a říkají dodnes. Navíc se můžeme těšit i ze skvělého obsazení, kterému vévodí Eva Holubová, Bohumil Klepl nebo Anna Polívková.

Rodinka (2010)

Taková normální rodinka se vrátila na televizní obrazovky, tentokrát ne jako seriál, ale jako televizní film. Společně s ní se vrátily i některé postavy, například sestry Pavla a Kateřina v podání Jany Štěpánkové a Dany Kolářové. Objevily se zde i nové postavy, na místo vraždící babičky tu máme vraždící dospívající slečnu, která zdědila spisovatelský talent po své babičce. Vrací se nám i raubířská dvojčata, která ztvárnil Petr Forman. Film Rodinka nás opět pozve do známého nafukovacího domu, kam se vejde kdokoliv a s kýmkoliv.