Recenze: Bumblebee (2018) – Nejlepší díl Transformers?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Do kin přichází v pořadí šestý film o Transformers. Po předešlých pěti dobrodružstvích, které měl na starosti Michael Bay, se tato franšíza stala nechtěnou jak u diváků, tak u kritiků. Bumblebee, jenž se příběhově vrací do 80. let, je poslední možností, jak Transformers zachránit. Pomoct tomu měl i nový režisér Travis Knight. Jak nakonec Bumblebee dopadl? 

Bumblebee je vyslán ze své rodné planety na Zemi, kde má vybudovat útočiště pro Autoboty, kteří se pod vedením Optima Prima ukrývají před Decepticony. Porouchaný robot najde útočiště na vrakovišti, kde se transformoval do žlutého Brouka. Jednoho dne na něj narazí 18letá Charlie, která jej nakonec dostane k narozeninám. Když se však Bumblebee probudil ze spánku, upoutal tím pozornost Deceptikonů, kteří ho neustále hledají. Vydávají se proto za ním na Zemi.

Poslední šance

S Transformery to šlo díl od dílu z kopce. Připravovaný šestý a sedmý díl se zrušil a místo toho dostal přednost úplně jiný projekt – Bumblebee. Ten se příběhově vrací dvacet let před první film do roku 1987. Překopal se však i koncept. Konečně! Bezduché mlácení robotů bez příběhu totiž vystřídal komorní příběh o přátelství robota a mladé dívky. Tvůrci se inspirovali u výborného animovaného snímku Železný obr a rodinného filmu Můj auťák brouk. Že to nejde k Transformerům dohromady? Omyl!

Jestliže by diváci dostali jen další bezduché pokračování, pak už by byli zřejmě znechuceni. Tržby posledního, pátého snímku to jen potvrdily. Konečně někoho tedy napadlo, že se na to musí jinak. Bumblebeeho tak dostal na starost režisér a animátor, jenž je známý díky filmům Koralína a život za tajemnými dveřmi nebo Kubo a kouzelný meč, čili tvůrce, jehož díla, byť animovaná, příběhy měly. Pro Travise Knighta to byl sice první hraný film, ale na výsledku to vůbec nebylo znát.

Restart se vším všudy

Po divokém začátku plného akce snímek zpomalí. Divák se dozví více o hlavní protagonistce – citlivé, smutné, Charlie, která si nepřeje nic jiného, než mít vlastní auto a posunout se v životě dál. Na Oscara nominovaná Hailee Steinfeld do role perfektně pasuje. Díky dobrému scénáři má možnost i něco zahrát, což je v Transformers vítaná novinka. Přátelství mezi Bumblebeem a Charlie se postupně buduje celý snímek, a proto může finále citlivější publikum i dojmout. Ano, přátelé, tohle je první film ze série, kde jsou nějaké emoce a kde vám na postavách opravdu záleží.

Knight se však oprostil od scén plných výbuchů nebo hravých záběrů, které Bay přinášel v předešlých dílech. Režisér Kuba a kouzelného meče totiž vsadil na přízemní podání a komornější příběh. Když se však začnou roboti řezat, vypadá to dobře, dokonce i ve 3D, protože jsou akční scény přehledné. Knight navíc plně využívá charakteru postavy Charlie, která miluje hudbu, a skrze její sluchátka a rádio Bumblebeeho servíruje rádiové pecky ze 70. a 80. let. I díky tomu film příjemně utíká a divák se nenudí. Odkazů na 80. léta je ve snímku několik, což dnešní mládež asi neocení, nicméně jako rodinný film Bumblebee splňuje kritéria na jedničku. Zdá se tedy, že tvůrci konečně přišli na to, jak by měl film o robotech vypadat – jako odlehčená rodinná podívaná, která ohromí akcí, ale také chytne za srdce. Snad jim to vydrží.

Verdikt

Pokud jste měli rádi Bayův rukopis, mlácení robotů a otravné postavy z předešlých pěti filmů, pak Bumblebee není pro vás, jelikož nabízí pravý opak. Postavy jsou sympatické a po celou stopáž jim fandíte. Kombinace humoru, emocí a akce zde funguje na jedničku. Navíc retro styl a jisté odlehčení snímku úžasně pomáhá. Inspirace u Železného obra a Mého auťáka brouka je evidentní, ale to vůbec není škodu, ba naopak. Bumblebee je zkrátka překvapení roku a bez debat nejlepší díl Transformers.

Bumblebee
Trailer
Dobrodružný, USA, 113 minut
Režie: Travis Knight
Hrají: Hailee Steinfeld, John Cena, John Oritz, Jason Drucker, Len Cariou

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
75 %

2 KOMENTÁŘŮ

  1. bumblebee je kravina, v filmu je že bumblebee nikdy nebyl na zemi az v 90 letech pristal poprve na zem, ale v 5 dilu transformeru je ze bumblebee se zučastnil 2 světove valky, bumblebee vubec nezapada do hlavní serie

  2. Všichni tvrdí že díl bumblebee je restart celé té série což není pravda. Bumblebee je pouze prequelem všech těch 5 natočených filmů. Ještě bych rád dodal že tento film není vůbec špatný, ale radši bych nějaký film z hlavní serie. Tyto postavy optima a tak dále se mi vůbec nelíbějí a doufám že se vše změní do normálu a uvidíme vzhledově stejně všechny postavy jako v posledním rytíři a že bude mnohem víc akce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Charlie Watsonová (Hailee Steinfeld) slaví osmnáctiny, ale moc důvodů k radosti nemá. Na čele jí vyrazil čerstvý megabeďar a naděje, že od rodiny dostane vysněné auto, se rozplyne ve chvíli, když rozbalí mimořádně trapné dárky. Až majitel bazaru a vrakoviště, u kterého brigádničí, se nad ní smiluje a daruje jí žlutý Volkswagen Brouk, jenž ovšem spadá spíš do kategorie dar nedar. Jen ten největší optimista by totiž vsadil na to, že tahle kraksna bude ještě někdy provozuschopná. Charlie ho dokáže rozchodit aspoň natolik, že s ním doskáče domů do garáže, kde se ho pokusí opravit. Když se ale poprvé zespodu podívá na podvozek, zírají na ni dvě veliké modré oči a Charlie okamžitě dojde, že tohle nebude obyčejné auto. S Autobotem Bumblebeem se dívka spřátelí pozoruhodně rychle, navzdory tomu, že ten s ní kvůli poškození nemůže komunikovat jinak než prostřednictvím útržků písniček z autorádia. Vzhledem k tomu, že Bumblebeeho poměrně intenzivně hledají nepřátelsky naladění Deceptikoni z jeho rodné planety a podobně nebezpečný vládní agent Burns (John Cena), nebudou mít Charlie a Bumblebee na bližší seznamování čas a prostor. Na útěku před nepřáteli však zjistí, že navzdory všem předpokladům můžou být v tomhle nesourodém tandemu neporazitelní.Recenze: Bumblebee (2018) - Nejlepší díl Transformers?