TOP 10: Monstra ze seriálu Doctor Who

Přečtěte si

17 novinek, které Netflix přidá do obsahu tento týden

Netflix si v tomto týdnu vystačí s tituly z vlastní produkce. Víceméně... Už v úterý dorazí očekávaná Americká elegie...

15 nejdůležitějších zpráv ze světa filmu za posledních 7 dní

Co se děje v Hollywoodu i mimo něj v době pandemie? To se jasně a stručně dozvíte v přehledu,...

20 nejsledovanějších titulů na Netflixu 47. týdne

Další týden na Netflixu, kterému vládne známá mořská houba. Češi nezapomněli ani na uvedení čtvrté řady královského seriálu. Nejsledovanější filmy...

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Mimozemšťan, cestující v čase a prostoru… Vzhledem k tomu, že se kvapem blíží letošní ročník brněnského WHOCONu; festivalu fanoušků popkultury a seriálu Doctor Who obzvlášť, kam se chystá i naše redakce, rozhodli jsme se pro tentokrát udělat výjimku a zaměřit se ve speciálu na seriál. Přece jen, takový fenomén, jakým DW je, si to zaslouží. V tomto výčtu se zaměříme hlavně na nepřátelské rasy/monstra (nikoliv jednotlivce, jako je třeba Vládce), které se objevily v obnovených sériích Doctora Who. Přece jen u více než padesátiletého seriálu je výběr těžký.

Ticho

Ticho padne… Věta, která provázela jedenáctého Doktora s tváří Matta Smithe celou jeho érou a předznamenala jeho pád i povstání. Ticho je zvláštní rasa, u které bylo odhalení jejího původu a účelu stejnojmenného řádu velice zajímavé. A čím se tito tvorové v oblecích, vzdáleně podobní Slender Manovi vyznačují? Pohlédnete na ně, a když se otočíte, zapomenete že jste je kdy viděli. Jediný způsob, jak s nimi Doktor a jeho společníci mohli „bojovat“ a čelit jim, bylo kreslit si na tělo čárku pokaždé, když někoho z řádu Ticha spatřili. Děsivé, že? Zvlášť když jsou všude okolo a vy o tom ani nevíte…

Sontarané

Na první pohled neohrabaní a zakrslí mužíčci, národ klonů, který se ze všeho nejvíc podobá Panu Brambůrkovi z Toy Story. Ale zdání klame. Sontarané jsou rasa vynikajících stratégů a nekompromisních válečníků, pro které je čest a smrt na bitevním poli životní prioritou a cílem. Jejich válečná filozofie je pro ně vším a selhání v boji je pro Sontarana největší potupou. Je dobré mít je na své straně (jistý Sontaran jménem Strax se ostatně stal Doktorovým přítelem a společníkem), ale proti sobě si je nikdo ve vesmíru jen tak poštvat nechce. Doktor jim čelil jak v klasických, tak obnovených řadách.

Vashta Nerada

Roj, který se skrývá ve stínech, nebo je i tvoří a živí se masem. Lidským masem. Vashta Nerada se objevila v dvojdíle Silence in the Library (Ticho v knihovně), kde se desátý Doktor, ztvárněný Davidem Tennantem vydal na návštěvu největší knihovny ve vesmíru, jen aby zjistil, že je celá prázdná. Proč? Lidé vykáceli lesy a stromy použili na papír pro knihy. Netušili, že ve stromech se cosi skrývalo. Cosi pořádně nakrknutého.

Empty Child

„Jsi moje máma?“ táže se ve stejnojmenném dvojdílu malý chlapeček s plynovou maskou na hlavě neustále, nedbaje odpovědi. Až najednou, jako nějaká nemoc, je válečný Londýn plný „zombie“ lidí s maskou, kteří pokládají stále tu samou otázku. Čím to? Kdosi vypustil zvláštní léčebné nanoboty, kteří neměli v záznamech vzhled a anatomii lidské rasy. Našli ovšem zraněné lidské dítě s plynovou maskou a jelikož jsou naprogramovaní k léčení, pojali si dítě za vzor a začali takto předělávat celou lidskou rasu. Naštěstí tu byl devátý Doktor s tváří Christophera Ecclestona, aby zasáhl a zachránil svět.

Plačící andělé

V originále Weeping Angels, poprvé se objevili v epizodě Blink (Ani mrk!) v éře Tennantova desátého Doktora. Tyto záhadné živé sochy z jiného rozměru patří k vůbec nejděsivějším nepřátelům Doktora. Za zmínku stojí, že Blink je považována za jednu z nejlepších epizod seriálu vůbec, pokud ne dokonce zdaleka nejlepší. A co že přesně andělé dělají? Inu, živí se časovou energií. Co to znamená? Zkrátka a dobře chytí člověka a pošlou ho někam pryč v čase (zpravidla do minulosti). Veškerý život, který měla daná osoba prožít, je pro ně potravou. Pohybují se v momentu, kdy se na ně nikdo nedívá. Jediná zdánlivá obrana proti nim je upřený pohled. Ale ani ten si neudržíte věčně, dokud nemrknete, nebo se vám nedostanou do hlavy.

Entita z planety Midnight

Díl s názvem Midnight  (opět éra Davida Tennanta) byla pro jinak zábavné vesmírné sci-fi/fantasy docela velkou změnou. Midnight je totiž epizoda čistě hororová a ve vší minimalističnosti i geniální. Zdánlivě obyčejný výlet na krystalové planetě se změní v noční můru, když se mezi cestující vetře cosi neznámého. Cosi záhadného. Cosi co se rychle učí a nebere si servítky. Číhající stvůra, posedávající lidi a hrající s nimi psychologické hry v uzavřeném prostoru, no koho by to nevylekalo.

Zygoni

Další z klasických monster, která prodělala velkolepý comeback ve výročním dílu k padesátiletým oslavám seriálu. Jedná se o mimozemskou rasu, která se pouhým dotykem dokáže proměnit na kohokoli a v přibližně stejné velikosti. Dokázali Doktorovi už pořádně zatopit a několikrát se pokusili o invazi. Ve zmíněném výročním dílu (The Day of the Doctor) na sebe vzali kupříkladu i podobu královny Alžběty I.

„Mimozemská rasa,“ kterou vytvořil Doktorův nepřítel jménem Vládce. Konkrétně se tak stalo v epizodě Last of the Timelords. Toclafané jsou stvoření, pocházející z planety Utopia. Jedná se o zmutované lidi z budoucnosti, kteří zešíleli a s pomocí Vládce se vrátili v čase na Zem do současnosti, kde ovládli planetu a lidstvo samotné. Tento obrovský časový paradox a neskutečná zvůle Tennantovu Doktorovi pořádně zatopily a málem ho dokázaly zlomit.

Cybermen

Neboli Kyberlidé. Neustále se zdokonalující forma života, kombinovaného se strojem, na které toho už moc lidského nezbylo. Kyberlidé jsou v mnohém více než jen podobní Dalekům, zejména pak v posedlosti vlastní nadvládou nad vesmírem. Možná i o fous děsivější v tom, že přetvářejí (upgradují) jiné lidi na sebe. Mimo Daleky se jedná o Doktorovy pravděpodobně nejklasičtější a nejznámější nepřátele.

Dalekové

Nejklasičtější, nejznámější a prostě nejikoničtější Doktorovi nepřátelé. K zabíjení geneticky upravená a stvořená rasa, věčná nemesis, které se tento mimozemšťan z rasy Pánů času nikdy nezbaví. Dalekové se poprvé objevili v klasických řadách s prvním Doktorem (William Hartnell) a od té doby se v seriálu objevují s nezmaří pravidelností. Původně prý byli inspirováni nacisty. Hlavně tedy asi tím, že se jedná o tvory, zrozené ve válečné nenávisti. Typicky nakřáplý hlas, podivná zbroj (uvnitř jsou křehká- chobotnici podobná stvoření), neskutečně účinné zbraně a nebývalý intelekt, jdoucí ruku v ruce s nenávistí k všemu, co není jako oni. To vše z nich udělalo tragické, děsivé a zkrátka oblíbené protivníky Pána času, bránícího naději a rozmanitost vesmíru.

Souhlasíte s naším výčtem? A jaká monstra připadala v seriálu nejlepší/nejděsivější vám? Letošní ročník WHOCONu se uskuteční 23.–25. listopadu na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše v Brně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také