Ozvěny z WHOCONU 2018

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Tak už je to za námi. Galifrey, kterou se na víkend stala jedna brněnská škola, opět zmizela a všechny whoviany donutila čekat na její znovuobjevení se další rok. Čím letošní oslava nejlepšího doktora galaxie letos zaujala?

I když se celý con jmenuje po něm, Doktor zde nebyl jedinou hvězdou. O tom ostatně vypovídá celý blok přednášek a debat ze sekce SHERLOCON či CYCON. Z názvu prvního jmenovaného vyplývá, že hlavní pozornost byla upínána na slavného Doylova detektiva. Oproti tomu CYCON nabídl možnost dozvědět se zajímavosti o dalších hrdinech a hrdinkách, především ze žánru sci-fi.

A právě CYCON začal mou letošní cestu napříč WHOCONEM. První přednáška totiž věnovala svůj čas Rickovi a Mortymu. Nesmírně vtipný, sprostý a ujetý animovaný seriál získal po celém světě neuvěřitelnou popularitu. Není tak divu, že si Rick odskočil se svými příběhy právě do Brna. Byly tu rozebrány všechny ústřední postavy, ale došlo i na srovnání s Návratem do budoucnosti a spekulacemi, co přinese nadcházející řada. Z Ameriky jsem se poté přesunul na starý kontinent, konkrétně do Velké Británie. Tato královská země je dobře známá svou kvalitní seriálovou produkcí a právě ta dostala šanci zazářit. Bylo totiž představeno deset britských seriálů, které by nikdo neměl minout. Povídání o všech členech žebříčku by bylo na déle, ale kromě méně známých fláků došlo i na pro mě srdeční záležitost – Misfits. Brity vystřídala extravagance a bizarnost. První den zakončila bláznivá Rocky Horror Picture Show. Tento atypický muzikál skončil málem v propadlišti dějin, ale postupem času si vypracoval kultovní status. Ne však svou kvalitou, nýbrž úrovní zábavnosti. Jeho každou projekci totiž provází originální nápady vyžadující interakci všech diváků v sále.

V sobotu už konečně proslovil ten, jehož jméno neznáme. O TARDIS, šroubováku a dvou srdcích jsme mohli dosyta slyšet na přednášce zabývající se filmovými a seriálovými narážkami na Pána času. Člověk až s podivem koukal, kolikrát se na obrazovce objevily zmínky o modré budce. Obrazovku vystřídala živá interakce. Další program totiž nabídl pohled do zákulisí a mimo kameru. Vyvolení fanoušci totiž občas zažili nějakou vtipnou příhodu s někým z hereckého ansámblu a právě takovým příhodám byl věnován další blok. Kupříkladu John Barrowman (Jack Harness) byl vděčným hrdinou takových setkání.

Pohled za kameru nahradil později reproduktor a soutěživý duch. Má další návštěva totiž směřovala na kvíz. A o co v něm šlo? Poznat soundtracky, ale i nejrůznější hlášky nejen z kultovního Pána času, ale dalších i klenotů.  Některé zvukové kusy byly skutečně mnohdy oříšek. Kvíz nahradila komplexní analýza. Rozbor jednotlivých řad dostal pod mikroskop nejen všechny epizody, ale rovněž tří showrunnerů – Russela T. Davise, Stevena Moffata a Chrise Chibnalla. Hodnocení práce zmíněných pánů ustoupilo a na světlo reflektoru se dostaly blízké záběry na oči. Poznání jejich majitelů totiž bylo jedním z mnoha úkolů v rámci nejrůznějších whovianských hádanek.

Moje mozkové závity dostaly prostor k odpočinku, jelikož přišel čas na jeden z tradičních aktérů programu – cosplay soutěž. Na celém WHOCONU bylo možné vidět krásné a rozmanité kostýmy. Ve třídách se tak naskytl zajímavý pohled – vedle sebe seděli kupříkladu jedenáctý Doktor, Cumerbatchův Sherlock a Castiel ze Supernatural. A hrdí majitelé kostýmů měli nyní možnost zazářit v klasické soutěži. Leč popravdě, má očekávání byla poněkud vyšší než realita. Kostýmy odvážlivců byly sice krásné (všechna čest), nicméně Cosplay soutěž působila svou strukturou a vedením až moc amatérsky a dokonale by na ní sedělo anglické slovo „cringy“. Zkrátka nebyli jsme v San Diegu. Chuť jsem si šel spravit na srovnání severské mytologie a Marvelu. Komiksové studio totiž ve filmech (a předtím v komiksech) postavilo do prvních řad boha Thora. Jak jsme se během povídání dozvěděli, komiksoví šéfové měli mytologii trochu na háku. V pauzách jsem nakrmil hračičku v sobě – zahrál jsem si několik deskovek a vyřádil jsem se u Beat Saber. Kdo tuto českou VR hru nezná, měl by rychle napravit. Intenzivní den plný přednášek, ale i nejrůznějších soutěží zakončilo promítání dobře známé epizody Pána času –  Blink. Ta je všeobecně považována za tu vůbec nejlepší a není se čemu divit.

V neděli nastala chvíle, kterou každý správný fanoušek vyhlíží se slzami v očích a nechutí. Celý WHOCON pomalu, ale jistě směřoval do své cílové rovinky. Rozloučení však nemohlo být naplánované lépe. Můj letošní poslední zážitek byl totiž spjatý s výroční speciální epizodou Pána času – Den Doktora. A tak zatímco na plátně dávali vale Klára, 10., 11. a válečný Doktor, na rozloučenou jsem celému WHOCONU mával i já. Rychle sedám do TARDIS a už nastavuji cílovou destinaci – Brno 2019. Protože rok čekat fakt nebudu…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také