Komiks: Doctor Strange: Poslední dny magie (2018) – Další revoluce „marvelácké“ magie?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

V předchozím komiksu jsme sledovali, jak je pozemská magie pomalu, ale jistě a s překvapivou razancí umlčena. Do začínající řady se scénáristovi Jasonu Aaronovi podařilo v prvních sešitech vnést docela dost. Mimo jiné zde obrátil naruby fungování magie v rámci universa, představil zcela novou postavu a vnímání všech dimenzí, jež prosakují do té naší, ale zároveň Doctora Strange srazil na kolena ve střetu s Imperatorem, vůdcem Empirikul, jakési vesmírné inkvizice složené z potíračů magie, kteří si dali za cíl všechna kouzla, jež vnímají jako nákazu, zkrátka a dobře vymýtit. Nutno dodat, že se jim to zatím docela daří. Jak se Strange a ostatní čarodějové Marvelu vůbec mnohou semknout, když sama magie slábne? Dozvíme se v dnešním Komiksovém okénku

Aaron se toho nebojí a tak nám servíruje docela depresivní příběh, ve kterém se všechny naděje zdají být zmařeny. Doctor Strange a ostatní mágové paběrkují a shánějí poslední zbytečky kouzel na Zemi. Nic nefunguje jak má, nic není jak má. Wong dále pokračuje ve vedlejších činnostech, které Strangeovi pomáhají, ale za strašlivou cenu. K tomu stále postupují Empirikul a zdá se, že je nic nezastaví. Taková je realita druhé knihy ze série. Zároveň se nám dostává vysvětlení původu Imperatora, který se zjevně stává jedním z největších Strangeových nepřátel. Za sebe mohu říci, že mne to bavilo a jeho motivace, jakkoli klišovitá, má smysl a vysvětluje jeho zarputilost, s jakou magii mýtí.

Strange navíc poznáváme trochu z jiného úhlu pohledu, protože se musí uchýlit k improvizaci a bez magie tak třeba sahá i po luku, a podobně. Krom hlavního příběhu jsou v knize přítomny i vedlejší epizodky jednotlivých pozemských čarodějů, čelících útoku inkvizice. Nutno říci, že je to zajímavá a zábavná přehlídka. Člověka až překvapí, kolik magii užívajících postav v Marvelu mimo Strange a třeba Scarlet Witch je. Rozvíjí se zde motivy z předchozího čísla, ale mnohem více se zde soustředí na samotný střet s nepřítelem, pokud tedy první kniha byla rozjezdem, tak tahle je vlastně takovým minifinále. Proč? Dojde sice k vítězství, ale nedořeší se vše. Otázka mizící magie zůstává otevřena, Nejvyšší mág vlastně stejně selhal a ještě něco vypustil…

Více neprozradím, ale moc se mi líbí, jak se pracuje s příběhem, a jak vlastně nic není definitivní. Takhle má vypadat revoluční příběh, bořící zažité mantinely v rámci universa. Vše se totiž pohybuje v rámci jakéhosi „miniuniversa,“ uvnitř Marvelu, neboť čarodějové jsou ve svém boji sami. Přivolat Avengers nebo jiný tým už jen vzhledem k povaze boje samotnéha tak docela nepřipadá v úvahu. Kresba temnému stylu vyprávění opět zdatně sekunduje a stejně jako v prvním díle je správně „obhroublá“ a dostatečně zajímavá, aby si vás při čtení získala. Aaronova schopnost vyprávět silný příběh na malém prostoru je uchvacující a jeho pojetí Strange je prostě skvělé.

Verdikt

Kvituji otevřené otázky a celkovou atmosféru malých vítězství za velké ceny, kterými je příběh prošpikován, a jakým i končí. Přestože je jedna dějová linka uzavřena, vyvstává další, umožňující sérii a hlavně i postavám se dále rozvíjet. Scénárista a kreslíř v hlavním příběhu skvěle souzní (ta šílená monstra z jiných rozměrů, ale i chladný design Empirikulu je prostě dokonalý, jakož i kontrast mezi živostí a barvitostí magie a účelnou střízlivostí jejích protivníků), zatímco ty vedlejší se na něj výborně nabalují a rozvíjejí celý „mini event“ a Strangeovo mini universum. Jason Aaron rozhodně umí psát a tuhle sérii začínám mít docela hodně rád. Jsem opravdu zvědav, s čím se vytasí příště. Tohle mne baví a jednoznačně se v tuto chvíli jedná o nejlepší sérii od Marvelu, která u nás vychází. No dobře, ono jich zase moc není, ale to nic nemění na tom, že tohohle Strange byste si měli přečíst. Ať už jste komiksový nováček, nebo matador. Je totiž super a vyvíjí se…

Tradičně nezbývá než pochválit bonusy jak v podobě rozšiřujících příběhů, tak galerie variantních obálek. Také „crwácký“ překlad je tradičně na vysoké úrovni. Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Doctor Strange #02: Poslední dny magie u nás vyšlo v roce 2018 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Doctor Strange #02: Poslední dny magie
  • USA, 168 stran, u nás vydala Crew v roce 2018
  • Scénář: Jason Aaron, Gerry Duggan, James Robinson
  • Kresba: Chris Bachalo, Danilo Beyruth, Mike D. Perkins, Leonardo Romero
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170×255 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Kateřina Tichá
  • Žánr: akční, superhrdinský, fantasy

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Komiks: Doctor Strange: Poslední dny magie (2018) – Další revoluce "marvelácké" magie?ČARODĚJ UŽ NADÁLE NENÍ TÍM NEJVYŠŠÍM! CESTOVALI SKRZ DIMENZE a z každné z nich vymýtili magii. Teď Empirikul dorazili ke zdroji magie na Zemi. Mistr mystických umění se ocitá vydaný na milost Císaři! Ale Empirikul málem boj vyhráli ještě dříve, než vůbec začal. Zbývají Strangovi v rukávu ještě nějaké triky, když je jeho magie zničena a jeho svět na pokraji katastrofy? Anebo když selžou, co takhle nějaké fajnové zbraně? Plus: zatímco Empirikul rozsévá zkázu mezi uživateli magie napříč marvelovským vesmírem, seznámíte se s Wongovou nejvyšší obětí, uvidíte Bratra Voodoo postavit se Empirikulu a setkáte se s novou hráčkou ve chvíli, kdy má prohrát!