Queen: Je třeba je představovat?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Už brzy má premiéru skvělý film Bohemian Rhapsody, mapující pohnuté patnáctileté období od prvních krůčků legendární skupiny až po celosvětovou slávu, vrcholící koncertem Live Aid v roce 1985. Cílí se v něm zejména na osobnost Freddieho Mercuryho, jakož i na něco málo z pozadí všech velkolepých koncertů. Kdo by neznal všechny ty nikdy neohrané hity hudební skupiny, která lámala nejen rekordy, ale i časové limity rádií, nebo hranice mezi jednotlivými žánry? Asi netřeba je představovat. Možná bychom se ale i tak mohli maličko podívat na pár perliček hlavně okolo frontmana této legendární skupiny a také za vznikem zmíněného filmu…

Skupina, složená ze studenta designu, astrofyzika, zubaře a absolventa oboru „elektronika a výpočetní technika,“ jednou provždy změnila hudební svět. Za zmínku kupříkladu stojí, že známé a krásné logo skupiny není dílem nikoho jiného, než frontmana Freddieho Mercuryho, který při jeho tvorbě uplatnil svůj umělecký talent.

Mercury je krom loga i autorem názvu skupiny. Brian May a Roger Taylor hráli původně ve skupině Smile a po jejím rozpadu založili právě Queen. Oba byli pro název Grand Dance, Freddie si ovšem prosadil svou. Zajímavá je třeba i samotná kytara Briana Maye. Proč? May ji totiž v mládí zhotovil spolu se svým otcem. Prý ji používal po celou dobu fungování skupiny a její zvuk je pro skupinu stejně charakteristický, jako Freddieho nezaměnitelný hlas.

Freddie Mercury… Krásně znělé a zapamatovatelné jméno, že? Inu, než si jej nechal úředně změnit, jmenoval se slavný zpěvák Farrokh Bulsara. Mercury se totiž narodil na Zanzibaru v Tanzánii a právě tam a následně v Indii vyrůstal. Celkem známý fakt je, že Freddie miloval kočky. A to natolik, že jim při turné telefonoval a v jedné fázi života jich vlastnil až deset. Dokonce jim a milovníkům koček z celého světa věnoval jedno album.


Freddie nahrával sólové album, na kterém měl mít i singl s Michaelem Jacksonem. Měli jich spolu nahrát víc. Nicméně jejich spolupráce nikdy nespatřila světlo světa. Mercury měl s Jacksonem pár problémů, jedním z nich byl poněkud netradiční mazlíček- lama, která měla narušit nahrávání. Zkrátka král popu byl příliš výstřední i na Freddieho. Není se čemu divit, když byl v reálném životě docela dost introvertní…

Když Freddie zemřel na následky vleklého onemocnění AIDS, byly jeho zpopelněné ostatky svěřeny jeho bývalé partnerce a celoživotní přítelkyni Mary Austinové. Právě ona je rovněž jediným člověkem na světě, který zná místo jeho posledního odpočinku.

Ikonický mikrofon, s nímž Freddie vystupoval, má prý základ v počátcích skupiny, kdy zpěvák zničil stojan a přesto pokračoval ve zpěvu s částí stojanu a mikrofonem. Vystupování s rozbitým stojánkem si zamiloval, nu a zbytek je historie…


Tolik k pár vybraným zajímavostem ohledně skupiny a jejího frontmana. Co ještě dodat k filmu, který brzy vrazí do tuzemských kin?

Na snímku samotném úzce spolupracoval zejména Brian May, kytarista, zpěvák a minulý i stávající člen skupiny Queen. Co řekl k práci filmařů?

„Film Bohemian Rhapsody vypráví o rodinách a vztazích, o nadějích a touhách, o smutku a zklamáních, ale hlavně o vítězstvích a naplnění snů. A to způsobem, který se dotkne každého. Nebyla to snadná cesta- ale všechny nejdůležitější cesty jsou takové! Rami, Lucy a kluci dali dohromady monumentální show- mnohem lepší než je originál!“

Bohemian Rhapsody startuje v kinech už 1. listopadu. V hlavních i vedlejších rolích se pod taktovkou Bryana Singera představí Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Ben Hardy, Aidan Gillen, Gwilym Lee, Tom Hollander, Allen Leech, Jess Radomska, Aaron McCusker, Michelle Duncan, Max Bennett, Ace Bhatti, a další.


„Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní, jako jsou „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ nebo právě „Bohemian Rhapsody“. Jejich příběh začíná bleskovým startem, pokračuje neřízenou životní spirálou a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také