Po úspěšném filmu La La Land, který získal šest Oskarů, se jeho oceněný režisér Damien Chazelle a hlavní hvězda Ryan Gosling znovu setkali u práce na filmu První muž, příběhu o prvním pilotovaném letu na Měsíc, zaměřeném na postavu Neila Armstronga a na dekádu vedoucí k historickému letu Apolla 11.
Chazellův zájem a jeho příběhy se zaměřují na cenu za úspěch a na to, zda má tato výjimečnost pro ty, kteří takového úspěchu dosáhnou, cenu v porovnání s tím, co pro úspěch obětovali.
Představitelkou zapálené, neohrožené a nezapomenutelné hrdinky Janet Armstrongové – Neilovy manželky a ženy, jejíž role je v tomto příběhu podstatná, je Claire Foy. I když věděla, že si bere člověka s dobrodružnou povahou, musela se potýkat s obtížemi a obětmi, které tuto mimořádnou historickou cestu lemovaly. Zatímco Neil se s jejich společným žalem nad ztrátou malé dcery vypořádává každodenní prací zkušebního pilota, Janet musí zvládnout pozemské záležitosti a fakticky tak tvoří páteř rozvíjejícího se vesmírného programu. Jedna z nejviditelnějších tváří rodin NASA vedla soukromý život a přemýšlela, jestli si vybrala správnou cestu, jak utvářet historii – nebo jestli to Armstrongům zařídil osud.
Co bylo předlohou scénáře?
První muž, natočený podle knihy Jamese R. Hansena „První muž: Život Neila A. Armstronga“, nabízí pohled do soukromého života hrdiny. Hansen napsal první biografii poté, co získal doktorát z historie vědy a techniky na Státní univerzitě v Ohiu a strávil více než 20 let psaním o vesmíru a historii. V roce 2000 poprvé požádal Armstronga, aby mu vyprávěl svůj příběh. Po dvou měsících se Armstrong, který zřídkakdy souhlasil s rozhovory, a ještě mnohem méně se mu líbila myšlenka celoživotního dokumentu, nabídku zdvořile odmítl.
Od Hansenova prvotního požadavku uplynul nějaký čas, než dal pilot svolení k sepsání svého životopisu. „Trvalo mi asi dva roky, než jsem od něj konečně dostal zelenou,“ říká autor. „Neilova rodina ho k tomu povzbuzovala. Klíčový moment nastal, když mě pozval do svého domova na předměstí Cincinnati – kde žil asi 20 let – a strávili jsme odpoledne rozhovorem ve studovně. Měl jsem z toho velmi dobrý pocit, ale přesto trvalo nějaký čas, než mne úplně přijal.“ Hansena fascinoval kontrast tohoto tématu. „Neil, který se v kokpitu musel rozhodovat během setin vteřiny, byl, když přišla řeč na věci v jeho životě, neuvěřitelně opatrný a nad věcmi dlouho přemýšlel.“
Pro producentský tým bylo nesmírně důležité nejenom vyprávět příběh o hrdinovi, kterého jsme znali z mnoha obrázků a rozhovorů, ale také zjistit, co vedlo jeho, jeho rodinu a kolegy z NASA, aby dosáhli toho nemyslitelného. „Je to příběh o tom, jak těžké, riskantní a nebezpečné to bylo pro všechny tyhle muže,“ říká výkonný producent Adam Merims. „Neil začal létat jako pilot ve válce v Koreji a poté se stal zkušebním pilotem pro letectvo, a nakonec i pro NASA. V té době zkušební piloti umírali s alarmující frekvencí, takže mnoho jeho kolegů v rané části příběhu jeho života bylo zabito; ale Neil zůstal věrný své cestě a dosáhl toho, co bylo dříve považováno za nedosažitelné.“
Požehnání k produkci
Armstrong si vytvořil blízký vztah k autorovi biografie, který ve filmu působil jako koproducent, a to velmi pomohlo tomu, aby se produkce posunula dopředu. „Neil měl skvělý vztah s Jimem Hansenem a souhlasil s myšlenkami, které Jim zachytil ve své knize,“ říká první producent Wyck Godfrey.
Ačkoli Armstrong byl známý jako člověk, který si velmi hlídá své soukromí, po setkání s tvůrci souhlasil s filmovou adaptací svého života. „Bylo moje štěstí,“ vysvětluje Godfrey, „že jsem byl představen Armstrongovi dříve, než 25. srpna 2012 zemřel, protože neexistuje žádný způsob, jak udělat tento film bez jeho požehnání.“
Bowen vypráví: „Setkal jsem se s ním a s jeho druhou ženou v klubu Jonathan v centru Los Angeles a on si měl jít následující den pro nějaké ocenění. Když jsme začali mluvit, uvědomil jsem si, kolik informací o tomto příběhu nám ještě může předat.“ Pro producenta byla zajímavá Armstrongova dualita. „Dokázal vytvořit příjemnou atmosféru třeba i tím, že během hovoru o těchto velmi složitých věcech používal suchý a sarkastický humor, aby nás držel ve střehu. Byl to neuvěřitelný člověk.“
Mladší syn Mark Armstrong věří, že film ukáže člověka, kterým jeho otec opravdu byl. „Doufám, že ho lidé uvidí jako člověka, který čelil velmi obtížným okolnostem,“ říká. „Byly na něj kladeny velké nároky a on dělal vše pro to, aby je splnil. Byla to vždy jeho mantra: přijmi každou situaci a najdi správnou cestu, jak ji zvládnout.“
První člověk má premiéru 11. října.