Nejlepší filmy z dílny Shanea Blacka

Přečtěte si

Recenze: Proplouvá životem v červené bundě, je Narušitel systému

Je jí devět, jmenuje se Bernadette, ale jelikož to jméno nesnáší, nikdo jí neřekne jinak než Benni. Má andělskou...

Vyprázdněte pokladničky, tohle jsou očekávané říjnové novinky v kinech

V říjnu možná utratíte více, než byste rádi. Kina totiž už teď nabízí opěvovaného Jokera nebo festivalový hit Parazit...

Disney+ odhalil svou budoucí nabídku. Je obrovská

S nárůstem popularity streamovacích služeb začínají kromě Netflixu či HBO do tohoto relativně nového oboru fušovat i další společnosti....

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, dále seriál Doctor Who, a zarytou nenávistí vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase hraji hokej, čtu a zírám.

Už brzy vrazí do kin jeden z bezesporu nejočekávanějších filmů letoška. Ano, řeč je o snímku Predátor: Evoluce. Film se dle trailerů jeví vskutku zajímavě, a tak nezbývá než se na něj opravdu těšit. Nicméně nebylo by možná od věci si připomenout tvorbu člověka, který za ním stojí na pozici režiséra a podílel se i na scénáři. Shane Black rozhodně není nějakým filmovým nováčkem (je i herec a hned ve vůbec prvním Predátorovi si zahrál jednoho z vojáků) a svůj tvůrčí rukopis zanechal mimo jiné i kupříkladu v komiksovém universu filmového Marvelu…

Správní chlapi (2016)

Jedna velká nostalgická pecka s duem sympatických postav, která si s vytříbeným černým humorem utahuje z noirových stereotypů a zároveň se veze na vlně retra sedmdesátých let. Správná buddy detektivní střelená jízda s dokonale zamotanou zápletkou a vyšperkovanou gradací rozhodně stojí za pozornost. Shane Black film režíroval a spolu s Anthony Bagarozzim k němu napsal i scénář.

Naši recenzi na tento film si můžete přečíst zde.

Iron Man 3 (2013)

Počin, který odstartoval druhou fázi MCU. Pro někoho vybroušený klenot a “Skyfall marveláckých adaptací,” pro jiného (mě nevyjímaje) jednoznačně nejhorší film MCU s jedním velkým a stupidním zvratem, který celý film dokonale zabíjí (ano, řeč je o “velkolepém odhalení Mandarinovy identity,” nad nímž jistě zaplakal nejeden komiksový fanoušek). Tak či tak se jedná o obrovsky úspěšný počin, který má řadu velmi povedených momentů, byť zamrzí zejména trošku jalová motivace finálního záporáka, nedotažená Extremis, a pár dějových kiksů a nesrovnalostí. Ale ta finální akce s obleky stojí za to… Black opět režíroval a ustřihl si podíl na scénáři.

Naše recenze zde.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Opět režie a scénář pod Blackovou taktovkou. Zároveň se jedná o filmařovu první spolupráci s hercem Robertem Downey Jr. Krom něj si další hlavní roli zahrál “bývalý Batman,” Val Kilmer. Zápletka se točí okolo zlodějíčka, který chce žít poctivě a nachomýtne se k roli ve filmu. Na roli ho má připravit soukromý detektiv. Vše se ale nebývale a nečekaně zkomplikuje, jak už to tak bývá. Mysteriózní krimi komedie, co rozhodně stojí za zhlédnutí.

Poslední akční hrdina (1993)

Ano. Je to béčko. A tupé. Ale má své specifické kouzlo a celkem slušný nadhled. Navíc si utahuje z popkultury a jedné z jejích nejslavnějších tváří (hlavně tehdy); Arnolda Schwarzeneggera. Ten si ve snímku zahrál hlavní roli. Je tu pár povedených frků a tak trochu je tu možné skoro všechno. Aby ostatně nebylo ve vesmíru, kde si v Terminátorovi zahrál Sylvester Stallone, že… Black se v tomto případě podílel pouze na scénáři.

Poslední skaut (1991)

Kultovní akční pecka s Brucem Willisem v hlavní roli, natočená opět dle děje z pera Shanea Blacka. Film je nabitý nejen akcí, ale i slušnou dávkou povedených hlášek (o legendárním “motivačním monologu,” který s povedeným dabingem dodnes koluje na sociálních sítích nemluvě) a pokud jste jej ještě neviděli, utíkejte to napravit!

Smrtonosná zbraň (1987)

Nu a zde se nám náš článek uzavírá. Klasika všech klasik, kterou Black na papíře pomohl stvořit. Tedy její první část v rámci série. Akční film o duu nesourodých, ale dokonale (ne)sehraných detektivů, z nichž jeden je mladý a dravý, a druhý “už je na tohle moc starej,” a jejich patáliích je považován za perlu buddy movies a platí pro něj totéž co u Posledního skauta výše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také