Mamma Mia se vrací. Kdo vlastně byli ABBA?

Přečtěte si

Autor

Do kin jde brzy pokračování úspěšného filmového muzikálu Mamma Mia. Je to přesně deset let co si tento film získal srdce diváků po celém světě. Svou zásluhu má jistě hvězdné obsazení, ale dnes se zaměřme na hudební stránku. Není asi žádné tajemství, že veškerá hudba v tomto muzikálů pochází z repertoáru hudební skupiny ABBA. 

Kdo vlastně byli ABBA? Snad každý zná jejich písničky a jméno, pojďme se na ně ale podívat opravdu zblízka.

Čtyřčlenná popová skupina byla založena v roce 1972 ve Stockholmu. Šlo tedy o švédskou skupinu, která si ale postupem času vyzpívala světovou slávu. Název skupiny je ve skutečnosti spojení počátečních písmen všech členů skupiny: Agnetha, Björn, Benny a Anni‑Frid. Průlomem se pro skupinu stalo vítězství v soutěži Eurovision už v roce 1974. Zvítězili s písní Waterloo. ABBA se proslavila po světě rychlostí blesku a jejich písně obsazovaly první příčky hudebních žebříčků. Šlo prakticky o první hudební skupinu nemluvící anglicky, která dobyla všechny naopak anglicky mluvící země.

Brzy po písni Waterloo následoval hit S.O.S. a hned po něm obletěla snad nejznámější píseň Mamma Mia. První místa obsadila i Dancing Queen. Do žebříčku UK TOP 10 se dostalo celkem devatenáct písní, z toho neskutečných devět dosáhlo na první příčku. Ač se to může zdát neuvěřitelné, autory všech těchto hitů byli členové skupiny Björn Ulvaeus a Benny Andersson.

V roce 1977 se skupina vydala na tour do Austrálie, během kterého byl natočen film Abba – The Movie. V roce 1979 vydala ABBA nové album Voulez-Vous. Vydání tohoto alba se začalo komplikovat rozvodem Agnethy a Björna. Mezitím se vzali Benny a Anni-Frid. Atmosféra se na čas uklidnila a tak skupina mohla pokračovat vydáním hitu Super Trouper a později vydáním stejnojmenného alba. 

V roce 1982 slavila ABBA výročí deset let a k té příležitosti vzniklo album s nejoblíbenějšími hity. Také se vydali na výroční tour do Německa a Anglie. Na počátku roku 1983 skupina vydala singl Under Attack – You Owe Me One. Tato skladba se stala jejich poslední. ABBA poté ohlásila dočasnou přestávku, skupina už se ale nikdy dohromady nedala.

Zájem o ABBU ale neustal. Bylo vydáno několik dalších alb s oblíbenými hity. V roce 1999 měl premiéru muzikál Mamma Mia, na kterém skupina spolupracovala. Muzikál sice obsahuje písně ABBY, ale příběh byl k písním dopsán a odehrává se na řeckém ostrově. Podle muzikálu byl natočen právě i film Mamma Mia. Můžeme se tedy jen těšit, co si pro nás filmaři připravili tentokrát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také