Recenze: Jurský svět: Zánik říše (2018) – Dinosauři znovu, ale temněji?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Pokračování úspěšného velkofilmu se už od prvních upoutávek neslo v jiném duchu. Druhý díl série, navazující na Spielbergův kultovní Jurský park, bylo ostatně třeba posunout trochu odlišným směrem. Zůstávají tak jistě notné obavy, zda se nevytratilo kouzlo z parku plného rozmanitých dinosaurů, a nezůstala jen poněkud hořká pachuť, temnému tónu s náznaky hororu navzdory. Podařilo se i tentokrát překvapit a nadchnout diváky oním velkolepým, a tak trochu dětským kouzlem nespatřitelného a přece na pohled hmatatelného zázraku, které známe dobře právě ze Spielbergových, či, zapátráme-li hlouběji, Zemanových dobrodružných filmů, jako byla například Cesta do pravěku?

Zánik říše rozhodně nepřináší nic revolučního, snad jen krom toho, že nakonec opravdu dostojí názvu. Celým filmem se totiž line nitka myšlenky, k níž se váže i staronová postava Jeffa Goldbluma. Právě tou myšlenkou je totiž úloha dinosaurů v novém světě, ve světě, o který se s nimi budou muset dělit lidé. Krom devastace nového, moderního parku, kterou jsme měli možnost vidět v předchozí části, přichází i přírodní katastrofa, která uměle vytvořené pravěké tvory vystrnadí z ostrova a zároveň hrozí jejich vyhynutím.

A právě v tento moment přichází ke kormidlu hlavní hrdinové. Bývalá ředitelka onoho megalomanského parku Claire (Bryce Dallas Howard), se rozhodla stanout do čela aktivistů a bojovat o přežití dinosaurů. Posléze se tedy stává jednou z těch, co budou vysláni zpět na ostrov za účelem odchytu co nejvíce druhů unikátních a nedocenitelných dinosaurů. Pochopitelně ji tak bude následovat po dostatečném přemlouvání i bývalý cvičitel raptorů Owen (Chris Pratt), jenž má na návratu velký zájem zejména kvůli jedinečné raptoří samici Blue, kterou odmalička cvičil a vyvinul si k ní silnou náklonnost. Přibývá ale i několik nových postav, z nichž některé jsou až překvapivě otravně generické a mají zřejmě sloužit jako zdroj vtipů.

Je tu také vazba na počátky Jurského parku v podobě blízkého spolupracovníka jeho zakladatele Johna Hammonda, který má právě v rukávu i řešení jak dinosaury na pokraji opětovného vyhynutí zachránit. Nebyl by to ale akční thriller, aby se to všechno nějak nezvrtlo. Překvapivě je tedy všechno trochu jinak a celé to vyvrcholí vražedným střetem s dinosaury. Je trochu škoda, že onen výše avizovaný temný tón je tu opravdu jen v náznacích. A to v závěsu nejen někdy i povedených humorných situací, ale je tu bohužel přítomno tradiční hloupé chování některých postav na úkor zápletky. Tedy, pokud tu je možnost, že někdo vejde do klece a vypustí vražedného dinosaura (kvůli tomu, že mu chce vytrhnout zub) buďte si jisti, že to ten někdo udělá.

Tato hloupost se naštěstí (většinou) vyhýbá hlavním postavám, které se chovají v rámci světa a zápletky docela racionálně. Co se atmosférického kouzla a nadšení z dinosaurů týče, pár zajímavých momentů tu je, ale v porovnání s mnohem hravější jedničkou je jich opravdu poskrovnu. Škoda že se tvůrci nerozhodli vzít to opravdu z gruntu a naservírovat nám opravdu drsný horor, protože Zánik říše uvízl někde na půli cesty mezi rodinným filmem a thrillerem. Což trochu zamrzí. Zápletka jako taková je velmi přímočará. Nicméně nechápu a nepochopím příběhový motiv přítomný i v předchozí části- tedy touha „záporáků“ využít dinosaury k válčení. Sice je následně trochu rozvinuta a tedy i méně stupidní, ale i tak jsem si vzpomněl na Dr. Zlouna a jeho žraloky s laserovými paprsky na hlavách (Austin Powers). O rozebírání důsledků genetického inženýrství (zase a trochu bizarněji), či lehce patetickému závěru, který mi trochu připomněl Planetu opic, ani nemluvě. Zda se přesunutí z parku do světa, tedy globální šíře ukáže být dobrým nápadem, se dozvíme v případném pokračování, pokud bude.

Verdikt

Ale to už jsou pouhé detaily. Jurský svět: Zánik říše není nejhorší částí Spielbergem (který tento film produkoval) nastolené série. Nicméně ani nejlepší. Najde se tu řada povedených a překvapivě i silných scén, kterým ale podkopávají nohy jiné, jež působí jako by byly přímo vystřižené z hloupého béčkového filmu (smějící se dinosaurus). Přesto nemohu říci, že bych se dobře nebavil. Pokud půjdete na Zánik říše jako na lehce nadprůměrný akční thriller, ve kterém jsou dinosauři, zklamáni určitě nebudete. Já bohužel po příslibu, jakým byla část předchozí a trailery na tuto, úplně spokojen nejsem. Přesto se o špatný film rozhodně nejedná a stojí za to jej vidět, byť je místy ještě trochu hloupější a (v tomto případě bohužel) komornější, než jednička, která rovněž inteligentním scénářem zrovna nezářila, ale měla v sobě mnohem víc z dnes již nostalgické atmosféry Jurského parku. Jde o sázku na jistotu. Nejde o velké zklamání, ale ani o překvapení.

Jusrký svět: Zánik říše / Jurrasic World: Fallen Kingdom
Trailer
USA, 2018, 130 min
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Režie: J.A. Bayona
Scénář: Colin Trevorrow, Derek Connolly
Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Jeff Goldblum, Ted Levine, Toby Jones, James Cromwell, B.D. Wong, Rafe Spall, Daniella Pineda, Geraldine Chaplin, Peter Jason, Justice Smith, Isabella Sermon, Kevin Layne, Michael Papajohn, Robert Emms, Kamil Lemieszewski, a další.

Na film Jurský svět: Zánik říše si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
65 %
Martin Pevný
65 %
Lukáš Vaněk
70 %
Kateřina Sabelová
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Před čtyřmi lety nás dinosauři porazili. Alespoň na Isla Nublar, exotickém ostrově, kde prosperoval unikátní zábavní park Jurský svět, než se jeho exponátům podařilo utéct z klecí. Ve finále jednoho z nejúspěšnějších filmů všech dob opustili ostrov poslední lidé a nechali ostrov napospas prehistorickým tvorům. Jenže teď se za nimi musí vrátit. Proč? Protože na ostrově se probudila tamní sopka a dinosaurům už podruhé v dějinách hrozí vyhynutí. Claire (Bryce Dallas Howard) se z upjaté manažerky parku proměnila v aktivistku, která je chce za každou cenu zachránit. A Owena (Chris Pratt) na ostrov žene touha najít a spasit Blue, inteligentního ještěra, jehož dokázal vychovat a částečně vycvičit, a po němž se po zániku parku slehla zem. Na Isla Nublar jim však nehrozí jenom sežrání, zašlápnutí či spálení tekoucí lávou. Hned po příjezdu se stanou očitými svědky a nedobrovolnými aktéry falešné hry, která v konečném důsledku může změnit život na celé planetě a vrátit ho o pár miliónů let zpátky.Recenze: Jurský svět: Zánik říše (2018) - Dinosauři znovu, ale temněji?