Ohlédnutí se za dosavadními filmy MCU: Třetí fáze

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

A máme tu finále. V kinech celému Marvelu právě zatápí Thanos a je to opravdu neskutečně povedená jízda. Pojďme si tedy ještě připomenout nejnovější fázi, která se momentálně nachází v druhé polovině a vyvrcholí druhou částí Infinity War v roce 2019. Ve Třetí fázi se značně ustálil směr, kterým se celé MCU ubírá, a vše postupně směřuje k velkému vyvrcholení, jež má celý filmový kolos, slavící desáté narozeniny uzavřít s velkou pompou. Celkově v této fázi dochází asi k nejzásadnějším událostem, před Infinity War dojde i na Občanskou válku superhrdinů. Podívejme se na tuto fázi tedy trochu podrobněji.

Třetí fáze

Definitivní uzavření jedné velké linky, táhnoucí se universem od počátku, tedy okolo Kamenů nekonečna. Třetí fáze je a po zakončení i bude nejen nejobsáhlejší, ale také nejzásadnější. Dojde v ní dost možná k největším změnám ohledně budoucího fungování, smrti zásadních postav a představení zcela nových. Dala by se bezesporu nazvat v celkovém srovnání dosud nejrevolučnější. Nese se i ve znamení navrácení charakterů, na které Marvel kdysi prodal filmová práva. Své o tom ví kupříkladu Spider-Man. Patrné je i stupňování se požadavků na diváka. S každým filmem se zahušťuje nejen provázanost, ale i nároky na znalost předchozích filmů a dění. Nejen že v budoucnu bude povědomí o ději ideálně všech předchozích filmů nutné pro pochopení narážek a hl. dějovou linku. Už nyní se totiž dost dobře nedá zhlédnout sólový film, aniž byste viděli ty předchozí, a plně si jej užít bez povědomí o širších souvislostech v rámci MCU…

Captain America: Občanská válka (2016)

Ačkoli tomuto filmu mnozí přezdívají „Avengers 2,5“ a skutečně to je částečně pravda díky účasti celé řady postav, o Avengerech tento snímek doopravdy není. Cílí totiž na klín, vražený mezi dva vůdčí superhrdiny, tedy Captaina Americu a Iron Mana. Klín přichází zprvu v osobě generála Rosse (známý „protivník“ Hulka), který tvrdě prosazuje zákon o povinné registraci superhrdinů. Což v praxi znamená, že každý hrdina musí zveřejnit svou totožnost a podřídit se autoritě vlády USA. S tímto překvapivě souhlasí svého času rebel Tony Stark, zatímco Steve Rogers je jako živoucí symbol Ameriky a všech ctností naopak proti. Zcela zásadní roli v příběhu pak sehrává Bucky Burnes, který je v mnoha ohledech právě tím druhotným klínem, jenž vyvolá mezi dvěma dominujícími hrdiny spor na život a na smrt. Podnítí jej Helmut Zemo, který na rozdíl od komiksové předlohy nemá žádný kostým a jde o záporáka s až překvapivě lidským rozměrem a motivací, která navíc výborně zapadá do posloupnosti univerza. Bratři Russoové zde ve svém druhém snímku MCU prokázali schopnost ukočírovat film s velkým množstvím postav a kvalitním padouchem, což se později mělo plně projevit v Infinity War, kterou po odchodu Josse Whedona dostali na starost. V tomto filmu se pak mimo jiné poprvé představil v rámci MCU Spider-Man s tváří Toma Hollanda, a Black Panther, jehož hraje Chadwick Boseman.

Naši recenzi si můžete přečíst zde.


Doctor Strange (2016)

Doctor Stephen Strange je v komiksovém světě Marvelu velmi významnou postavou, přičemž funguje jako jakási spojnice s mystickými dimenzemi a mentor řady postav. Zde se opět prokázal výtečný cit, jaký v Marvelu mají při obsazování postav. Benedict Cumberbatch se pro roli arogantního čaroděje snad narodil, navíc jeho charisma blockbusterový film plně utáhne. Nejvyšší čaroděj planety Země tak dostal překvapivě svěží a zábavný sólový film, který ačkoli úplně nevybočil z šablonovitých mantinelů pro marvelácké sólovky (záporák Mads Mikkelsen a jeho herecký potenciál zůstaly povážlivě nevyužity), se trochu lišil vlastní mytologií, pokud to tak lze nazvat, a přinesl zase něco trošku nového. Dále se tu objevil další z Kamenů nekonečna, konkrétně Oko Agamottovo (Kámen času), které Strange využil při střetu s mocným Dormammu z Temné dimenze.

Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Strážci galaxie vol. 2 (2017)

Po úspěchu, jaký zanznamenalo jejich první dobrodružství, čelili „vesmírní Avengers“ velké výzvě. Museli se totiž zavděčit namlsaným fanouškům a zároveň nebýt úplně stejní. Zavděčili se rozhodně, ale přesto pokud někdo čekal, že se druhý díl Strážců galaxie bude nějak výrazně lišit od první části, velmi se mýlil. Snímek nicméně dál výborně pracuje s vztahy mezi jednotlivými členy týmu a dále je prohlubuje, samozřejmostí je všudypřítomný odlehčený humor, kterého je místy možná trochu moc a působí nuceně (navzdory tomu, že film je opravdu vtipný) a několik nových postav. Pro děj této části jsou velmi významné otcovské figury v životě Petera Quilla, alias Star-Lorda. Konkrétně jde o jeho skutečného otce, boha a planetu v jedné osobě, jménem Ego (Kurt Russell), a otce „adoptivního;“ Yondua Udontu, vůdce žoldácké skupiny Raiders. I tentokrát se jedná o nabušenou akční podívanou, plnou humoru a vzájemné interakce mezi postavami, kterou by i Avengers mohli závidět. Došlo zde také k zatím nejsmutnější smrti v celém MCU (krom Quicksilvera samozřejmě (sice mu tak ve filmu ani jednou neřekli, ale což) v druhých Avengerech), což je vzhledem k jinak velmi odlehčené atmosféře zvláštní, ale nikoli nepasující. V potitulkové scéně je pak stvořen a zmíněn Adam Warlock, který má být jedním z hlavních aktérů třetího dílu.


Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Spider-Man: Homecoming (2017)

„První sólovku Spider-Mana v rámci MCU bych v porovnání s předchozími filmy s pavoučím lezcem kvalitativně zařadil těsně za druhý Raimiho film, jemuž zub času nevzal prakticky nic. Jedná se tak o jeden z vůbec nejlepších Spideyho filmů, který ale všechny ostatní předčí v jednom, a tím je charakter Petera Parkera. Pryč je ubulený mladík Tobeyho Maquirea nebo Garfieldův oprsklý frajírek. Tom Holland se pro roli skutečně snad narodil. Jeho pojetí legendárního kamaráda ze sousedství je naprosto věrné předloze. Je nadprůměrně inteligentní, skromný a při soubojích nezavře pusu. Což jsou přesně ty ingredience, které dělají Spideyho tím, kým je. Přičtěte tomu ještě mladistvost postavy a kostým prakticky okopírovaný z klasických komiksů a vyjde vám jediné… Spider-Man je zpět v té nejlepší možné formě!“

Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Thor: Ragnarok (2017)

„Pokud vás na Thorových sólovkách dosud bavila hlavně vlastní mytologie a jistá odlišnost od hlavního proudu filmů v MCU, nejspíš se tady zrovna radovat nebudete. Thor: Ragnarok je sice v patřičných momentech dostatečně pevný, a nadále rozvíjí tradiční motivy, přesto se ale v mnohém opravdu blíží Strážcům galaxie (hlavně nahláškovaným humorem a barevností). Samotná stylizace a vizuálno dokáží opravdu nadchnout a akce je zkrátka perfektní. Trochu zamrzí snad jen odklon od dosavadního tónu řady, spolu s tím, že je skvělý závěrečný zvrat z druhého dílu rozřešen poněkud rychle a jednoduše. Nicméně Thorův přerod ve vyzrálého vůdce který převzal zodpovědnost potom, co se plně ztotožnil se svou mocí, se ve všech významných bodech povedl a byť jde o snímek poněkud přímočarý (ostatně jeho ústředními charaktery jsou dva nejhorkokrevnější Avengeři), stojí za pozornost a fandy prostě nezklame…“


Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Black Panther (2018)

Jeden z nejvíce „vyhypovaných“ snímků letoška (a podle mě i lehounce nadhodnocený) nám konečně mnohem lépe přiblížil Wakandu (ta je poprvé zmíněna v druhých Avengers), utajený, pečlivě izolovaný pozemský ráj v Africe, disponující obrovským bohatstvím v podobě moderní technologie a největších zásob vibrania (vzácný kov, z něhož byl vyroben kupříkladu štít Captaina Americy a ke svému zdokonalení jej použil i Ultron), a těm co jej neznají z komiksů i co je vlastně zač Black Panther. Jedná se o povedený akční film, jehož příběhová kostra by se s trochou nadsázky dala přirovnat ke Lvímu králi. Snímek se stal hojně sledovaným mimo jiné i proto, že většinu štábu tvořili převážně Afroameričané. Jde bezesporu o jeden z nejlepších filmů v rámci MCU, který nám příjemně přiblížil významnou lokaci, která sehrává (a jistě ještě bude hrát) velmi významnou roli v rámci celého fikčního světa. Ačkoli příběhem prostupuje klasický boj o nástupnictví a moc, je zde i silně cítit otázka určité rasové vyhraněnosti, která je velmi dobře vyřešena v závěru, kdy se Wakanda se svým ohromným bohatstvím otevře světu. Celkem mne ovšem zamrzela malá úloha Klawa (Andy Serkis), u kterého jsem doufal že se více předvede. Škoda.

Avengers: Infinity War (2018)

„Nejenže tu konečně máme výborného záporáka, jenž je středobodem celého filmu a paradoxně je pro jeho charisma a motivaci (jakkoli zvrácenou) celkem těžké jej nenávidět, ale jedná se o velký event, který nadobro změní celé MCU jednou provždy. Další fáze, které se po Infinity War budou odvíjet, budou bezesporu něčím novým, něčím odlišným. Krom Thanose samotného je největším plusem brilantní vyváženost celého počinu, kdy se daří udržet film přehledným a hlavně; neskutečně zábavným! Od první scény až po tu poslední se neustále něco děje a vy se při sledování prakticky ani nestíháte nudit. Závěrem filmu prostupuje temnota a celkem překvapivá depresivnost a definitivnost, u které nezbývá než doufat, že nebude další částí pohřbena. V rámci universa snímek navíc nabízí i nejedno překvapení, které ocení zejména ti, jenž viděli předchozí snímky. Skutečná provázanost celého universa se odráží v Kamenech nekonečna, které jsou konečně zasazeny do celkového kontextu, je nám odhalen jejich účel. Bezpočet otázek, které nedaly debatujícím fandům po dlouhá léta spát, jsou konečně zodpovězeny. Skepsi stranou, Avengers: Infinity War jsou splněným snem fanoušků superhrdinského mainstreamu a zaslouží si veškerou pozornost. A samozřejmě, jak už je u Marvelu zvykem, rozhodně nezapomeňte na potitulkovou scénu, jež vás příjemně navnadí na další dění.“

Celou recenzi si můžete přečíst zde.

A co nás ještě ve Třetí fázi čeká?

Ant-Man a Wasp (2018)

V pokračování překvapivě zábavné sólovky Ant-Mana se konečně dočkáme momentu, kdy si dcera Hanka Pyma: Hope, oblékne kostým Wasp, představený v potitulkové scéně. Dojde zde možná i na určité rodinné drama, poněvadž se zde má objevit Michelle Pfeiffer v roli Hankovy manželky, první Wasp, která, jak víme z první části, zanikla v říši kvant. Otázka příběhu zatím není plně zodpovězená, nicméně jedním z hlavních motivů bude jistě útěk Scotta Langa, který je po Občanské válce superhrdinů vězněným zločincem a právě ono pátrání po Pymově ztracené manželce. Hlavním záporákem snímku bude Ghost (zahraje si jej herečka Hannah John-Kamen, ačkoli v komiksech se jedná o muže), jehož hlavní schopností je fázování (schopnost pronikat skrze pevnou hmotu).

Snímek má premiéru 5. 7. 2018.

Captain Marvel (2019)

Jedna z nejsilnějších a v současné době v komiksech nejprosazovanějších a nejoblíbenějších superhrdinek Marvelu se dočká vlastního sólového dobrodružství. A jelikož jde o origin, pochopitelně se zde objeví Mar-Vell, hrdinčin mentor z rasy Kree, na Zemi známý právě jako Captain Marvel. Toho ztvární Jude Law. Hlavní hrdinka se jmenuje Carol Denvers (Brie Larson), v komiksech jde o agentku CIA (ve filmech možná bude sloužit u S.H.I.E.L.D.u) či armádní pilotku. Své schopnosti získala, když pomohla právě Mar-Vellovi v boji, kdy vlivem záření protivníka získala něco z jeho vesmírné podstaty, a díky kombinaci pozemské a kreeské DNA tak dostala do vínku unikátní nadlidské superschopnosti. Ms. Marvel (později přijme přízvisko svého učitele Captain Marvel) se dokáže pohybovat nadzvukovou rychlostí, je prakticky nezranitelná a neúnavná, má rychlou schopnost hojení, dokáže vystřelovat energetické výboje a díky kreeské DNA svede vnímat vesmírné energie. Snímek se bude odehrávat v 90. letech, mají zde hrát významnou roli podobu měnící mimozemšťané Skrullové. Měl by se zde také objevit Nick Fury, agent Phil Coulson a některé postavy ze Strážců Galaxie (dost možná záporák Ronan)

Snímek má zatím stanovenou premiéru na 8. 3. 2019.

Avengers 4 (2019)

Tímto filmem bude definitivně zakončena celá Třetí fáze. Je těžké o něm spekulovat tak krátce po uvedení první části Infinity War, protože film řada lidí ještě neviděla, takže se musím vyhnout spoilerům, jistě to ale bude velké. Rozhodně člověk nemůže než být zvědavý, jak to celé dopadne, a kdo zemře a kdo přežije. Kupříkladu z prohlášení Chrise Evanse však ale plyne, že v tomto snímku se role Captaina Americy zhostí naposledy.

Thanos je zatím bezesporu nejlepším záporákem celého MCU a zanechá za sebou pěknou paseku. Na to, jakou roli bude on a všichni další v zatím nepojmenovaných čtvrtých Avengers si musíme počkat, dost možná zde dojde i na cestování časem…

Snímek má stanovenou premiéru na 2. 5. 2019

Tímto tedy končí naše shrnutí všech fází stále se rozpínajícího MCU (Marvel Cinematic Universe). Nebudu se rozepisovat o tom, co má Marvel v plánu dál (to by jistě vydalo na další sérii článků). Jisté samozřejmě je, že to všechno Třetí fází rozhodně nekončí, ba naopak se universum bude nadále rozpínat. Díky velkému „nákupu,“ který uskutečnil vlastník Marvelu (Disney, pokud vás to minulo), se navíc můžeme těšit že se v budoucnu zapojí třeba i X-Meni či Fantastická čtyřka. Je se tedy rozhodně co očekávat a především je rozhodně dobrá doba na to, být geekem!

3 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také