Recenze: Tomb Raider (2018) – Nezkušená Lara Croft jde do akce

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Filmová Lara Croft je po patnácti letech zpět. Zuby si na ní vylámali režiséři Simon West (Con Air) a Jan de Bont (Twister, Nebezpečná rychlost). Po Angelině Jolie převzala štafetu držitelka Oscara Alicia Vikander a na režisérské křeslo se posadil norský filmař Roar Uthaug, pro něhož je to první hollywoodský blockbuster. Jak to dopadlo?

Lara Croft přežívá, jak jen nejlépe umí. Po zmizení svého otce odmítá převzít veškerý majetek a živí se jako poslíček. Jakmile je opět postavena před volbu, zda podepsat otcovu poslední vůli, narazí na vodítko, které by mohlo vést k jeho nalezení. Lara se proto vydává na opuštěný ostrov hledat pravdu o svém otci. Nebude to mít však lehké, protože musí bojovat o svůj život.

Filmové adaptace na začátku tisíciletí, ve kterých postavu Laru Croft ztvárnila Angelina Jolie, nestály prakticky za nic. Žádná akce, žádný příběh. Jediné, co si fanoušci i kritici pochvalovali, byl výkon Jolie. Po patnácti letech čekání se filmoví fanoušci a zejména milovníci počítačové hry o archeoložce zbožňující zbraně a adrenalinové sporty dočkali dalšího zpracování. Na začátku nutno dodat, že Tomb Raider je daleko lepší než snímky o Laře Croft s Angelinou Jolie.

Leckdo může namítat, že se oscarová Alicia Vikander do hlavní role nehodí, ale v tomto jsem naprosto objektivní, protože mě počítačová hra prakticky minula. Hollywood má rád restarty, je to způsob, jak zpackanou sérii znovu nakopnout a samozřejmě na tom vydělat peníze. V případě tohoto filmu to však tvůrcům přeji. Vikander tu ztvárnila mladou Laru Croft, která nechce mít s dědictvím své rodiny nic společného a živí se po svém. Je ještě mladá a paličatá. Alicia Vikander se do této role hodí jako nikdo a hned vysvětlím proč.

Jelikož mladá dědička obrovského jmění není zvyklá na honičky a přestřelky, tak se sem jednoduše hodí neokoukaná tvář, která ale umí zahrát i náročnější, dramatické scény. Vikander přesvědčivě zahrála, že jí něco bolí, že je zraněná, že jí chybí otec. Svým výkonem mě přesvědčila o tom, že jsem na plátně viděl mladou, zranitelnou, nezkušenou Laru Croft, která bojuje o holé přežití a pátrá po svém otci. Pravda, příběh nebyl komplikovaný, šlo o jednohubku, nicméně opravdu chutnou.

Akce šlapala, jak měla. Norský režisér Roar Uthaug po Vlně potvrdil, že by se v Hollywoodu ztratit nemusel, protože naservíroval velmi dobrý akční film, ve kterém představil Laru Croft ne jako neúprosnou bojovnici, ale jako člověka, což je v takovémto filmu k nezaplacení. Tuto stránku musím ocenit, a proto mi ani nevadí, že některé dialogy byly opravdu tragické. Jako celek působil tento restart velmi dobře. Vikander byla perfektní volba a pokud se objeví i v případném pokračování, které by režíroval opět Uthaug, pak v kině nebudu chybět.

Verdikt
Norský režisér Roar Uthaug zaslouží poklonu. Lara Croft se dočkala filmových zpracování od akčních klasiků Simona Westa a Jana de Bonta, ve kterých zářila Angelina Jolie, ale až tento snímek nabídl smysluplný příběh a dobrou akci. Oscarová Alicia Vikander navíc vtiskla Laře Croft emoce, což filmu neskutečně pomohlo. Nejedná se sice o nějaký milník v žánru, nicméně jde o jednu z nejlepších adaptací počítačové hry.

Tomb Raider
Trailer
USA, 118 min
Akční
Režie: Roar Uthaug
Scénář: Geneva Robertson-Dworet, Alastair Siddons
Hrají: Alicia Vikander, Walton Goggins, Hannah John-Kamen, Dominic West, Daniel Wu

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také