TOP 7: Nejlepší filmy o vědeckých experimentech

Přečtěte si

Autor

Michaela Pavlisová
Michaela Pavlisová
Studentka žurnalistiky. Knihomol a věčný kritik filmových zpracování knih. Fanynka J. Deana a animovaných filmů A. Elliota. Neúnavná posluchačka filmových soundtracků. Milovnice otevřených konců a britského humoru.

V romantickém fantasy snímku Tvář vody, který právě vstupuje do kin, probíhají v utajované laboratoři experimenty se zvláštním obojživelným stvořením. Právě do něj se zamiluje hlavní hrdinka filmu, němá uklízečka Elisa. Pojďme si nyní připomenout další snímky, v nichž hrály vědecké experimenty významnou roli.

Truman Show (1998)

Jak velkou moc mají média? Rozeznáme ještě hranici mezi skutečným světem a jeho mediálním obrazem? Právě těmito tématy se zabývá snímek, v jehož hlavních rolích zazářili Jim Carrey a Ed Harris. Ještě když byl Truman Burbank (Jim Carrey) dítětem, adoptovala ho filmová společnost. Až do svých třiceti let žil ve sladké nevědomosti a netušil, že je hvězdou světově úspěšného seriálu a že jeho život řídí tvůrce pořadu, režisér a producent Christof (Ed Harris). Nejtěžší věcí pro Trumana není střet s trpkou realitou, ale rozhodnutí, zda opustit svět, který je sice neexistující a falešný, ale zároveň dokonalý a bezpečný.

Mechanický pomeranč (1971)

Alex Burgess (Malcolm McDowell) vede čtyřčlennou skupinku chuligánů a miluje násilí, sex a Beethovena. Výtržníci chodí výstředně oblečení, navštěvují mléčný bar „Korova“, kde si dávají drogami obohacené „moloko“. Právě tento nápoj je vybudí ke konání dalšího násilí – občas přepadnou důchodce, občas vyloupí dům nicnetušících lidí, občas znásilní ženy, občas se porvou s konkurenční partou. Jednoho dne Alexův bezstarostný život končí, je chycen policií a skončí ve vězení. Vstupenkou zpět na svobodu je účast v nejnovějším experimentu, během něhož dojde k vymytí mozku a člověk začne vše, co dosud miloval, fyzicky nesnášet. Snímek vzbudil v době své premiéry rozporuplné reakce, v Británii bylo kvůli zvýšené kriminalitě mládeže až do Kubrickovy smrti jeho promítání zakázáno.

Prokletý ostrov (2010)

Je rok 1954 a detektiva Teddyho Danielse (Leonardo DiCaprio) a jeho kolegu Chucka Auleho (Mark Ruffalo) přivádí na prokletý ostrov Shutter pátrání po šílené vražedkyni Rachel Solando. Ta údajně zmizela ze zamčené cely ve vězeňské psychiatrické léčebně Ashecliffe a někde se na ostrově skrývá. Daniels má pocit, že se na ostrově děje něco nekalého a nabyde přesvědčení, že zdejší lékaři používají neschválené experimentální léčebné metody. I detektiv ale řeší své psychické problémy, dosud se nezpamatoval z traumatických válečných zážitků ani ze smrti své ženy.

Kůže, kterou nosím (2011)

Renomovaný plastický chirurg Robert Ledgard (Antonio Banderas) nevede příliš šťastný život. Stále se nevzpamatoval ze smrti své ženy, ačkoli od té doby uplynulo již dvanáct let. Další ránu mu zasadí i psychická nemoc jeho dcery. Všechnu svou energii, proto upíná k práci v laboratoři, kde vytváří nový typ odolné kůže. Lékař posedlý pomstou i svým zvráceným výzkumem zachází při jeho uskutečňování daleko za hranice lékařské etiky…

Frankenstein (1931)

Klasika všech klasik vychází z románu Mary Shelleyové, který byl poprvé publikován již v roce 1818. Frankenstein byl do filmové podoby převeden několikrát, pravděpodobně nejproslulejší verze vznikla už roku 1931 a oživlé monstrum si v ní zahrál Boris Karloff. Mladý vědec Frankenstein se chce vzepřít koloběhu života a smrti a stvoří umělého člověka. Ohyzdné monstrum však po trpkých zkušenostech zasvětí svůj život mstě a zkáze.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Kultovní film sleduje příběh osamělého Joela Barishe, kterého si zahrál Jim Carrey, a impulsivní Clementine Kruczynski (Kate Winslet), jejichž životy se náhodně protnou při cestě vlakem. Něco silného je k sobě táhne, netuší však, že spolu v minulosti dva roky žili. Oba si totiž nechali vzpomínky na jejich vztah z paměti vymazat. Jejich příběh prolínají životní osudy pracovníků firmy Lacuna, Inc, která lidi nechtěných vzpomínek zbavuje.

Moucha (1986)

Seth Brundle (Jeff Goldblum) je mladý úspěšný vědec, který pracuje na převratném projektu. Vyvíjí sadu takzvaných „telepodů“ – teleportů, které umožní přenést předměty z jednoho podu do druhého. Sblíží se s novinářkou Veronicou (Geena Davis), která se o jeho práci zajímá a dohodnou se, že jeho výzkum zdokumentuje. Vše postupuje podle plánu, až do chvíle, kdy se Seth rozhodne telepody vyzkoušet sám na sobě. Jeho pozornosti při pokusu unikne jedna maličkost – do telepodu se s ním dostane i moucha. Přístoj při teleportování smíchá vědcovu DNA s DNA mouchy. Dojde k nejhoršímu, Seth se postupně začíná měnit v mouchu.

Experiment (2001)

Německý snímek je inspirován skutečným psychologickým pokusem, který se uskutečnil na začátku sedmdesátých let na univerzitě v americkém Stanfordu. V uměle vybudovaném vězení nechybí vůbec nic, jsou tam autentické cely s mřížemi, ale také neustále přítomné kamery. Dvacet mladých mužů je pod příslibem finanční odměny najato ke hře na vězně a dozorce. Jsou rozděleni na dva tábory – vězni se musí nechat uvěznit a podvolit pravidlům, dozorci mají ve vězení udržet pořádek bez užití fyzického násilí. Ač spolu obě skupiny z počátku vycházejí, brzy nastávají hádky a dozorci se uchylují k drastičtějším způsobům, jak udržet pořádek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také