TOP 7: Filmy odehrávající se v dopravních prostředcích

V kinech započíná svůj běh snímek Cizinec ve vlaku s Liamem Neesonem v hlavní roli. A jelikož se prakticky celý tento akční thriller odehrává ve vlaku, rozhodli jsme se pro vás napříč různými žánry sestavit žebříček sedmi filmů, jejichž hlavním dějištěm jsou rovněž dopravní prostředky. Každý jednotlivě si rozhodně zaslouží pozornost, ať už upřednostňujete sci-fi, thriller, či parodující komedii…

Nebezpečná rychlost

Jeden z nejznámějších raných filmů s Keanu Reevesem, který byl svého času nejúspěšnějším akčním snímkem. Zápletka je přitom vlastně jednoduše přímočará. Přesto dokonale funguje a právě v její prostotě tkví genialita, jdoucí ruku v ruce s nesmírnou napínavostí, jíž celá látka oplývá.

„Nezpomaluj nebo zemřeš! Nejúspěšnější akční film roku 1994! Pevně se držte, běh napínavých scén, odvážných kaskadérských výkonů, neočekávané romance právě začíná, ve filmu, který budete chtít vidět znovu a znovu. Jack Traven, policejní specialista, který je poslán, aby zneškodnil bombu umístěnou pomstychtivým vyděračem na autobus. Situace je velmi vážná, Jack, kterému pomáhá cestující, musí udržovat rychlost autobusu nad 50mph (tj. asi 100 km/h), jinak bomba exploduje. A to není v ulicích Los Angeles vůbec jednoduché. A tak se před námi odvíjí nepřetržitá akce se spoustou překvapení, která Vás nenechá sedět klidně ve Vašich sedadlech.“

Vražda v Orient Expresu

Kdo by neznal toto bezesporu nejslavnější dobrodružství legendárního soukromého detektiva Hercula Poirota… Ať už dáváte přednost kterékoli z hned několika filmových adaptací (byť podle mého je nejlepší ta s nedostižným Davidem Suchetem, zejména díky oproti předloze lehce pozměněnému konci), každá z nich má něco do sebe a rozhodně úžasné detektivce z pera legendární Agathy Christie nedělá ostudu. V uzavřeném prostoru jednoho z nejslavnějších vlaků historie se rozehrává složité pátrání po vrahovi, kterým může být kdokoli z cestujících. A je právě na slavném belgickém detektivovi a jeho „malých šedých buňkách,“ aby všechny nitky rozpletl. Své samozřejmě odehrává i stísněná atmosféra sněhem zapadaného vlaku…

Naši recenzi na nejnovější filmovou adaptaci slavné knihy s Kennethem Branaghem v titulní roli si můžete přečíst zde.

Dívka ve vlaku

Jeden z největších knižních bestsellerů posledních let se po právu dočkal i převedení na filmové plátno. Napínavý mysteriózní thriller s příhodně k přemýšlení vedoucí zápletkou si sice podle mnohých vydobyl úspěch hlavně díky Fincherově Zmizelé, nicméně i tak se rozhodně jedná o počin, který stojí za to vidět a jenž tak trochu děsivě posouvá roli svědka událostí někam trošku jinam…

Naši recenzi na Dívku ve vlaku si můžete přečíst zde.

„Každý den na cestě do práce jezdí Rachel Watson vlakem kolem města Witney. Vlak projíždí kolem jejího starého domu, kde bydlí její exmanžel se svou novou manželkou Annou. O pár domů dál každý den vidí jiný manželský pár. Rachel si postupně tento pár oblíbí a sama pro sebe si je pojmenuje ‚Jess a Jason‘. Zdá se, že mají dokonalý život, a Rachel jim zároveň závidí i přeje jejich štěstí. Jednoho dne, když projíždí kolem jejich domu, stane se svědkem něčeho, co od základu změní vše, co si dosud o tomto páru myslela…“

Zdrojový kód

Do třetice a ne naposledy tu opět máme vlak jako hlavní prostředí. Tentokrát se ovšem bude vyšetřovat zcela jiný zločin a navíc dojde i na cestování mezi paralelními realitami, respektive těly. Hlavní hrdina v podání bravurního Jakea Gyllenhaala má v rukou tisíce životů. Časová smyčka a vůbec cestování časem je nesmírně lákavé a oblíbené téma, a v tomto případě se režiséru Duncanu Jonesovi vše podařilo ukočírovat na jedničku tak, aby nakonec vznikl film, který nepůsobí přeplácaně a dává smysl.

„Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí poprvé v životě, ale Christina ho očividně dobře zná. Colter Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka. Než se stihne z nastalé situace vzpamatovat, je vlak rozmetán silným výbuchem. V zápětí se Colter se objeví v podivném bunkru izolovaném od okolního světa. Přes obrazovku k němu mluví důstojnice Goodwin (Vera Farminga) a požaduje informace o všem, co právě viděl. Kapitán Colter Stevens se stal součástí náročné mise, jejímž cílem je odhalení útočníka, který má na svědomí výbuch vlaku, v němž se Colter ještě před chvílí nalézal. Atentátník plánuje mnohem větší výbuch přímo v srdci Chicaga a jeho dopadením tak může Colter zachránit tisíce životů. Tato vládní mise je založena na experimentu nazvaném Zdrojový kód, který Colterovi umožňuje na chvíli existovat v paralelní realitě – v těle Seana v chicagském příměstském vlaku. Seanovu identitu může využívat pouze osm minut, má tedy právě osm minut na odhalení bombového útočníka. Zdrojový kód zvládá poslat Coltera do stejného časového úseku vícekrát. Získává tak více času, ale situace se mu může snadno vymknout z rukou…“

Ledová archa

Naposledy vlak, a tentokrát vlak, který nikdy nestaví a ve kterém se žije a umírá… Nekutečně zajímavý námět, který si bere trochu inspirace v oblíbené (byť hloupé) konspirační teorii okolo tzv. Chemtrails (pokud jste na sociálních sítích, jistě vás to neminulo). Jde o sci fi, odehrávající se v temné budoucnosti na palubě obrovského vlaku. Každá část futuristického spoje pak má vlastní osobitý vzhled a hierarchii, která vás spolu s hvězdným obsazením jednoduše nadchne… Film byl navíc z velké části natáčen u nás v Čechách, na Barrandově. Sám režisér Joon-ho Bong si spolupráci nemohl vynachválit. S 40 miliónovým rozpočtem se pak jednalo o vůbec nejdražší korejský koprodukční snímek.

„Zemí, kterou zachvátila druhá doba ledová, už sedmnáct let projíždí vlak, v němž se tísní několik tisíc přeživších. Na chvostu nikdy nestavícího „sněhoborce“ pomalu dochází trpělivost utlačované lůze, které ve svobodném pohybu kupředu a konfrontaci s tajemným stvořitelem expresu Wilfordem brání po zuby ozbrojená malá armáda. Dystopický spektákl natočil jako svůj první anglicky mluvený film korejský mistr artových žánrovek Bong Joon-ho podle francouzského komiksu z roku 1982. Na zrození kasovního trháku s filozofickým podtextem, který byl natočen v barrandovských studiích, se coby autor výpravy velkou měrou podílel český výtvarník a scénograf s mezinárodním renomé Ondřej Nekvasil. Rozličné, leč stoprocentně přesvědčivé a podmanivé herecké obsazení z různých částí vlaku tvoří Chris Evans (Captain America), John Hurt (Sloní muž), Octavia Spencerová (Fruitvale), Song Kang-ho (Mutant), Tilda Swintonová (Orlando) či Ed Harris (Pollock).“

Připoutejte se, prosím!

Dnes už totálně kultovní parodii na nejrůznější thrillery z prostředí letadel jsme zkrátka nemohli vynechat. Šílená komedie plná absurdit a do očí bijících nesmyslů je takovým odlehčením v plejádě jinak nesmírně vážné tématiky okolo letadel, a navíc i díky svému stáří celkem dobře nastavuje zrcadlo dnešním parodiím, které jsou většinou zoufale nevtipné a humor v nich je až na výjimky spíše trapný až nechutný. Svou nezapomenutelnou roličku si tu navíc zahrál i herecký král parodií Leslie Nielsen. A kdekoli je Nielsen, tam je přítomna i totálně ztřeštěná zábava…

„V letadle směřujícím z Los Angeles do Chicaga je většina cestujících i řídící posádky nečekaně postižena silnou žaludeční nevolností. Všechno nasvědčuje tomu, že blížící se katastrofu letounu už nemůže vůbec nic odvrátit. Ironií osudu se v poslední okamžik řízení letadla ujímá bývalý námořní pilot Ted Striker. Ten sice umí ovládat řízení, ale sám je poněkud „nespolehlivý“, protože několik let trpěl psychickými poruchami. A tak vlastně není příliš podivné, že v této extrémní situaci jedná zcela nepředvídatelným způsobem…“

Sully: Zázrak na řece Hudson

V závěru zase trochu zvážníme. Clint Eastwood, jakožto jeden z nejlepších a nejvýraznějších osob moderního filmu (ať už před, nebo za kamerou) si v tomto kritikou i diváky oceňovaném snímku vzal na paškál skutečnou událost. Konkrétně šlo o nouzové přistání poškozeného dopravního letadla (vlivem srážky s hejnem hus) na řece Hudson v roce 2009. Šlo o náročný manévr, kterým pilot a kapitán Chelsey „Sully“ Sullenberger zachránil život všem 155 cestujícím. A přestože později během vyšetřování čelil obvinění, že se dala daná situace řešit i jinak a méně nebezpečně, patří po právu k hrdinům naší doby. A kdo jiný by takovou osobnost mohl ztvárnit, než Tom Hanks. Nu a když k tomu přičteme citlivou, lidskou a jednoduše výbornou Eastwoodovu režii, není moc o čem mluvit..

Naši recenzi na Sully: Zázrak na řece Hudson si můžete přečíst zde.