Recenze: Vražda v Orient expresu (2017) – Legendární detektiv znovu a jinak

Přečtěte si

Autor

Jeden z nejznámějších a jak by sám nejspíš řekl „pravděpodobně nejlepší“ detektiv na světě, věhlasně známý Hercule Poirot se dočkal dalšího zpracování. Tentokrát se materiálu režisérsky zhostil a k tomu si i zahrál hlavní roli Kenneth Branagh. Jak nová adaptace dopadla?

Kdo by neznal ten příběh. Brilantní detektiv se vrací do Británie, doufaje v krátkou dovolenou v mezizastávce – Istanbulu. Jeho plány zmaří zpráva o naléhavém případu, který si v Londýně vyžaduje jeho okamžitou pozornost a ‚malé šedé buňky‘. Poirot je tak nucen na poslední chvíli změnit své plány a nastoupit do Orient expresu.

Ještě před odjezdem vlaku potkává génius první spolucestující. A jde opravdu o různorodou skupinku. Již na první pohled je zřejmé, že každý má nějaká svá tajemství. Nicméně cesta probíhá celkem dlouho relativně klidně. Až do té osudné noci, kdy vlak kvůli lavině vykolejí a nedlouho poté je nalezen jeden z cestujících – americký obchodník – zavražděný ve svém kupé. Najednou je každý podezřelý a ‚malé šedé buňky‘ jednoho brilantního Belgičana mají co dělat.

Hned úvodní scény byly z mého pohledu jednou z největších slabin filmu. Film začíná episodou, kdy slavný detektiv bleskurychle vyřeší jeden malý případ, čímž všechny ohromí (nebo je to zamýšleno) a všichni jsou mu vděčni. Jde o naprosto odtržený příběh, který by celému filmu nijak nechyběl, působí čistě samoúčelně a má nejspíš jen demonstrovat Poirotovu genialitu. Nutno podotknout, že ta demonstrace není moc efektní, neb záhada není až tak nerozlousknutelná. Některé věci jsou navíc v rámci těchto pár minut podány zkratkovitě a stereotypně. Celkový počin by asi tenhle úvod mohl klidně postrádat a z mého pohledu by mu to jen prospělo.


Pak už se ale začíná rozvíjet správná detektivka, jaká může pocházet jen z pera Agathy Christie, a Poirot se představuje v celé své chytrosti a důvtipu. A ač jsem byla zpočátku velice skeptická, Kenneth Branagh se této legendární role zhostil více než dobře. Pravda, na přízvuk jsem si chvíli zvykala, ale Branagh byl výborně poirotovsky šarmantní, milý ale nekompromisní, vtipný, lehce staromilský a za každých okolností galantní a slušný.

Dalo by se možná namítnout, že si představitel hlavní role trošku krade prostor sám pro sebe. Nicméně to dost souvisí s podstatou a strukturou příběhu samotného, rozhodně bych to nevyčítala Branaghovi a myslím si, že jakékoli složení režisér-představitel hlavní role by přirozeně vyústilo v podobný efekt. Hercule Poirot je na jednu stranu v centru dění, na druhou bedlivým pozorovatelem všeho, co se okolo něj děje a je obklopen spoustou výrazných charakterů. A ač zde byla pozornost samozřejmě kladena hlavně na belgického génia, nikdo z ostatních nepřišel zkrátka.

O herecké stránce celého počinu snad ani není nutné mluvit. Kennethu Branaghovi se podařilo okolo sebe pro svůj projekt seskupit plejádu výborných herců, kteří podávají v jeho povedené režii opět vynikající výkony.


Co se děje týče, snaží se adaptace držet věrně předlohy. Branagh prý dokonce několik měsíců studoval všemožné popisy Poirota, aby zdokonalil jeho ikonický knírek. Jestli se mu to povedlo, to už je na posouzení každého z vás. V průběhu stopáže zazní několik poznámek na téma rasa a původ jednotlivců, které se samozřejmě naprosto hodí do doby, kdy je snímek zasazen, trochu ale mrazí, když si člověk uvědomí, jak jsou stále relevantní i v dnešní době.

V neposlední řadě jistě i náročné oko potěší krásná vizuální a estetická stránka filmu, promyšlené kompozice a rafinované a překrásné záběry.

Verdikt

Svého původního skeptického pohledu jsem byla velice rychle zbavena a ve výsledku z kina odcházela velmi příjemně překvapená a víc než spokojená. Kenneth Branagh se jak režie tak hlavní role legendárního Belgičana Hercula Poirota ujal na výbornou. Troufala bych si tvrdit, že v mém soukromém žebříčku Poirotů se, přestože jsem mu nevěřila a spíše se jeho podání obávala, vyšvihl na druhé místo. Navíc se mu v jeho počinu podařilo obklopit se plejádou výborných herců. Ve filmu navíc potěší spousta milých vtípků a krásné záběry. Sečteno a podtrženo, nová Vražda v Orient expresu mě potěšila a rozhodně bych se nebála ji doporučit dál. Dočkáme se dalších Poirotových dobrodružství?

  • Vražda v Orient expresu / Murder on the Orient Express
  • Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
  • USA / Malta, 2017, 114 min
  • Trailer
  • Režie: Kenneth Branagh
  • Hrají: Johnny Depp, Daisy Ridley, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Kenneth Branagh, Willem Dafoe, Judi Dench, Lucy Boynton

Na Vraždu v Orient expresu si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).


Konečné hodnocení

Barbora Dršková
80 %
Očima Jany Trnkové
80 %
Očima Martina Pevného
90 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří.Recenze: Vražda v Orient expresu (2017) - Legendární detektiv znovu a jinak