Hercule Poirot: Filmoví představitelé

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Hercule Poirot, patrně jeden z nejoblíbenějších detektivů všech dob. Samozřejmě vedle jistého viktoriánského gentlemana, milujícího hru na housle a kouření dýmky. Poirot, ten drobný, výstřední a puntičkářský Belgičan podsadité postavy s vejčitou hlavou a vždy dokonale upraveným knírkem, se letos dočká nového zpracování svého dost možná nejslavnějšího příběhu Vražda v Orient expresu. Zde se role zhostí vzhledem i velikostí kníru poněkud netradiční Kenneth Brannagh. U tak slavné postavy samozřejmě není divu, že není prvním, ani posledním kdo se role svérázného vyšetřovatele ujme. Poirot, který vzešel z obdivuhodné mysli spisovatelky Agathy Christie v roce 1920 v prvním románu, nazvaném Záhada na zámku Styles, už má za sebou bezpočet obsazení ve filmech. Proto nebude od věci, připomenout si před uvedením toho nejnovějšího ty vybrané představitele Hercula Poirota.

Austin Trevor (1931- 1934)

První představitel Hercula Poirota Austin Trevor (uprostřed) ve snímku Alibi (1931).

Vůbec první, kdo detektiva, libujícího si ve využití vlastních obdivuhodných šedých buněk mozkových, ztvárnil, byl britský herec Austin Trevor. Stalo se tak roku 1931, kdy si Poirot odbyl svůj filmový debut v adaptaci Alibi. Se stejným představitelem pak následovaly ještě dvě detektivky, a sice ještě toho roku natočená Černá káva, a Lord Edgware umírá. Toto ztvárnění slavného vyšetřovatele je dosud považováno za nejvíce se odklánějící od předlohy. Trevor ve filmech dokonce ani nemá tolik typický zahnutý knír, ostatně herec sám uvedl, že role Poirota mu patrně připadla hlavně proto, že dokázal přesvědčivě zahrát francouzský akcent, jímž hlavní hrdina disponuje. I tak se ale jednalo o zajímavé vyobrazení. Austin Trevor se pak ještě objevil o třicet let později v roli Judsona ve filmové adaptaci Vraždy podle abecedy (1965).

Tony Randall (1965)

Pravděpodobně dost možná nejhorší zpodobnění Poirota, které se nelíbilo ani samotné Christie (zejména kvůli postelovým scénám, které u Poirota prostě být nemají, autorka však měla problém i s obsazením a střihem), vyšlo na světlo světa roku 1965. Šlo o značně pozměněnou verzi díla Vraždy podle abecedy. Celkově se jednalo spíše o parodii a komedii, než vážnou adaptaci. Hlavního hrdinu si zde zahrál americký herec Tony Randall. Za zmínku pak stojí, že se zde poprvé objevil Poirotův věrný pomocník kapitán Arthur Hastings, kterého ztvárnil korpulentní Robert Morley a cameo si zde vystřihla slečna Marplová, další z oblíbených postav, vytvořených Agathou Christie.

Albert Finney (1975)

Tentokrát už podstatně serióznější a výchozí látce do té doby věrnější byl divadelní herec Albert Finney z Velké Británie, jenž si Hercula Poirota zahrál sice jen jednou, nicméně se navždy zapsal do dějin. Dodneška totiž jde o dost možná nejoblíbenější adaptaci Vraždy v Orient expresu, která získala pět nominací na Oscara, ba jednu dokonce proměnila díky herečce Ingrid Bergmannové, jež sošku dostala za vedlejší roli. Další charaktery v dodnes milovaném filmu ztvárnili Sean Connery, John Gielgud, Vanessa Redgrave, Michael York, Anthony Perkins, či Lauren Bacall.

Peter Ustinov (1978- 1988)

Herec, který je bezesporu druhým nejznámějším zpodobněním oné knižní postavy. Svou tvář propůjčil Poirotovi celkem šestkrát a jeden z jeho filmů (Zlo pod sluncem (1982) režíroval Guy Hamilton, filmový tvůrce, který vytvořil i několik známých bondovek. Celkově se Ustinov představil ve filmech Smrt na Nilu (1978), již zmíněném Zlu pod sluncem, Třináct u stolu (1985), Hra na vraždu (1986), Vražda o třech dějstvích (1986), a Schůzka se smrtí (1988). Zmínění si zasluhuje i zajímavost, že ve Třinácti u stolu se objevil David Suchet jako Inspector Japp, celkem těsně předtím, než sám ztvárnil Hercula Poirota. K Suchetovi se ale samozřejmě ještě dostaneme.

Alfred Molina (2001)

Možná nejzvláštnější, přesto alespoň co do hereckého výkonu (nikoliv scénáře) kvalitní zosobnění detektiv získal v další adaptaci Vraždy v Orient expresu, kdy si počátkem tohoto století zahrál Christiina vyšetřovatele znovu Angličan Alfred Molina. A jeho detektiv byl opravdu plodem 21. století. Odehrával se totiž v současnosti a Poirot zde mimo jiné používal lap top a zamiloval se. Zda tato modernizace klasické detektivce prospěla, posuďte sami…

David Suchet (1989-2013)

Nu a dostáváme se do závěru. Pro mnohé nepřekonatelný, knize nejvěrnější a zkrátka nejlepší představitel Hercula Poirota; David Suchet, kterého si dokonce vybrala Christiina rodina, se snad pro postavu narodil. Jeho dlouholetému hraní předcházelo pečlivé studium, kdy si Suchet důsledně načetl vše, co s Poirotem spisovatelka napsala. Jeho zpodobnění je celkově vzato považováno za definitivní, ostatně i kdyby nic jiného, strávil s postavou několik dekád a hrál ji zdaleka nejdéle a v největším množství filmů (Suchet natočil adaptace všech Poirotových případů). Nu a když padla poslední klapka a Suchet se s Poirotem rozloučil, nejedno oko nezůstalo suché. Samozřejmě je otázkou, zda se někomu v budoucnu podaří svérázného představitele puntičkářského detektiva překonat…

Tento výčet zdaleka neobsahuje všechny představitele a ztvárnění slavného génia. Existuje řada dalších adaptací, ať už jde o rozhlasové hry, či japonskou anime verzi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také