TOP 7: Nejlepší filmy Javiera Bardema

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

V souvislosti s blížící se premiérou mysteriózního thrilleru matka! od Darrena Aronofskyho (Černá labuť, Wrestler) jsme vám představili pětici filmů, ve kterých zazářila hlavní představitelka Jennifer Lawrence. Nastal čas vám tedy přiblížit TOP 7 snímků, v nichž se blýskl její herecký kolega z matky! Javier Bardem.

Než se setmí

Životopisný snímek zachycující strasti kubánského literáta a disidenta Reinalda Arenase, který kvůli své homosexuální orientaci musel vydávat své knihy přes známé v zahraničí, neboť Castrův režim homosexualitu nepovoloval. Drama vyneslo Bardemovi první nominaci na Oscara.

Tahle země není pro starý

Bratři Coenové v plné síle převedli na plátno stejnojmenný román od Cormacka McCarthyho. Bardem si střihnul roli psychopatického vraha Antona Chigurha, který je najat, aby svému zaměstnavateli našel a přinesl zpět ztracený kufřík s penězi. Španělský rodák si za vskutku brilantní herecký výkon vysloužil nominaci na Oscara, kterou proměnil.

Biutiful

Film Alejandra Gonzáleze Iñárritu vypráví příběh o bývalém narkomanovi Uxbalovi. Tomu diagnostikovali rakovinu, kvůli níž mu zbývají dva měsíce života. Uxbala se snaží zajistit budoucnost svých dětí, ale čekají ho nepříjemné konfrontace jak s bývalým kamarádem, tak s bývalou manželkou. Bardem byl za svůj výkon nominován na Oscara.

Vicky Christina Barcelona

Jeden z mnoha a mnoha filmů klasika Woodyho Allena se odehrává v Barceloně, kam odjíždějí na dovolenou dvě mladé Američanky Vicky a Christina. Tam potkají malíře Juana Antonia, jemuž tvář propůjčil právě Bardem. Antoniovi se obě slečny líbí, což se však příčí jeho žárlivé exmanželce. Roztomilé komediální drama se Scarlett Johansson, Rebeccou Hall a Penelopé Cruz se jen tak neokouká.

Skyfall

Jedna z nejlepších bondovek, která zároveň sloužila i jako oslava 50 let Jamese Bonda na stříbrném plátně. Skyfall bylo ale i dost osobní, zejména díky záporákovi, kterého ztvárnil právě Bardem. Nešlo o maniaka, co chce ovládnout svět, ale o zhrzeného muže toužícího po jedné jediné věci – po pomstě.

Hlas moře

Španělský snímek od režiséra Alejandra Amenábara (Ti druzí) sleduje příběh Ramona Sampedra, který je 30 let upoután na lůžko v důsledku úrazu, jenž jako mladý utrpěl. Ramon se snaží za pomoci své právničky důstojně ukončit svůj život prostřednictvím eutanazie. To se mu snaží rozmluvit žena z vesnice, podle které má cenu žít svůj život za každých okolností. Poutavé drama podle skutečných událostí získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Bardem byl nominovaný na Zlatý glóbus.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

V Americe kritiky sestřelený snímek, který si to však dle našeho názoru vůbec nezaslouží. Norský režisérský tandem Joachim Rønning a Espen Sandberg se dokázal poprat s novými postavami, které vůbec nejsou otravné, a také s akcí, která byla místy opravdu pompézní. Bardem zde ztvárnil kapitána Salazara, který lační po krvi Jacka Sparrowa, neb ten ho před lety obalamutil. Salazarova pomsta v lecčem připomíná první díl, který byl hravý, vtipný a svižný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také