Scenáristické a režisérské duo Wachowských má za sebou už spoustu velice vydařených počinů. Důkazem toho budiž třeba jejich kultovní Matrix, který se zanedlouho chystá znovu na velké plátno. Pojďme si při té příležitosti připomenout, na jakých jiných zajímavých počinech se duo podílelo.

Nájemní vrazi (Assassins, 1995)

Film, na jehož scénáři kromě Wachowských spolupracoval ještě Brian Helgeland, režíroval Richard Donner. Vypráví o nájemném vrahu Robertu Rathovi, kterému se při plnění jedné zakázky postaví do cesty mladý a ambiciózní konkurent Miguel Bain, jež má spadeno na tutéž oběť. Od té doby se tito dva začnou setkávat všude, jako by spolu soupeřili o místo na výsluní a situace se přiostřuje. Při jedné z dalších zakázek je Rath dokonce nucen spojit se s původní obětí, hackerkou Electrou, a společně se pokusit Bainovi uniknout.

Past (Bound, 1996)

Kdykoli je jakkoli skloňováno téma queer filmů, vytvářeny žebříčky těch nejzákladnějších, nejlepších atp., tenhle název bezpochyby zazní. Hlavními hrdinkami jsou Violet, atraktivní partnerka Caesara, který pere špinavé peníze svého gangu, a Corky, kterou zrovna pustili z vězení. Dívky se seznámí a naivní Caesar netuší, že právě ony by ho o peníze mohly připravit. Jsou totiž ze stejného těsta, výborně si rozumí a vzájemně se přitahují. A tak se jednou rozhodnou, že muži trochu ‚ulehčí‘. Při tomto počinu se duo představilo jak v roli scenáristické, tak (poprvé) i režisérské.

V jako Vendeta (V for Vendetta, 2005)

Další scenáristické dílo Wachowských je zasazeno do budoucnosti do, v té době totalitní, Británie. Vypráví příběh jemné mladé dívky Evey, která je maskovaným mužem jménem V zachráněna ze situace, kdy jí šlo o život. Tento velice charismatický neznámý se snaží podnítit a motivovat zbytek obyvatelstva ke vzpouře proti totalitnímu systému. Jak Evey odhaluje střípky informací o V, dozvídá se pravdu i sama o sobě.

Speed Racer (2008)

U tohoto počinu se duo opět ujalo nejen scénáře ale i režie. Vychází z legendárního stejnojmenného japonského seriálu. Mladý Speed Racer v tomto akcí a efekty nadupaném filmu zúčastní náročného automobilového závodu nejen pro touhu po vítězství. Ve stejném závodu totiž před nějakou dobou zemřel jeho bratr Rex a Speed si odmítá připustit, že to byla jen nehoda.

Atlas mraků (Cloud Atlas, 2012)

Na scénáři k tomuto snímku spolupracovalo duo se známým filmařem německého původu Tomem Tykwerem zodpovědným ku příkladu za film Lola běží o život. Hlavní myšlenkou, která v průběhu stopáže několikrát zazní, je: ‚Naše životy nejsou jen naše. Od lůna až do hrobu jsme spojeni s ostatními. Minulými i budoucími. A každým zločinem i laskavostí tvoříme svou budoucnost.‘ Film se tak zaobírá několika časovými rovinami, minulými, současnými i budoucími, a propojeními aktérů v nich.

A ještě jeden seriálový bonus:

Sense8 (2015 – 2017)

Hlavními postavami seriálu je osm jedinců z různých koutů světa, kteří nemají zhola nic společného. V důsledku tragické smrti ale náhle ocitnou duševně a citově propojeni. Ve chvíli, kdy to zjistí, se přirozeně snaží přijít na to, o co jde, jaká je příčina či účel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno