Víkendové tržby: Opice nezáří, Pavouk strmě padá

Zakončení chválené opičí trilogie otevřelo mírně pod očekávání. I tak ale bez problémů sesadilo marveláckého Spider-Mana.

  1. místo – Válka o planetu opic: 56,5 milionů, novinka
  2. místo – Spider-Man: Homecoming: 45,2 milionů, 2. týden v žebříčku
  3. místo – Já, padouch 3: 18,9 milionů, 3. týden v žebříčku
  4. místo – Baby Driver: 8,7 milionů, 3. týden v žebříčku
  5. místo – Pěkně blbě: 7,6 milionů, 4. týden v žebříčku
  6. místo – Wonder Woman: 6,8 milionů, 7. týden v žebříčku
  7. místo – Wish Upon: 5,5 milionů, novinka
  8. místo – Auta 3: 3,1 milionů, 5. týden v žebříčku
  9. místo – Transformers: Poslední rytíř: 2,7 milionů, 4. týden v žebříčku
  10. místo – Hráčské doupě: 1,7 milionů, 3. týden v žebříčku

Zrestartovaná Planeta opic je pro mě jedním z největších překvapení moderního Hollywoodu. Série, od které se na začátku v roce 2011 vůbec nic nečekalo, si získala nové fanoušky a potěšila i příznivce kultovních originálů z šedesátých a sedmdesátých let. Tři trikově dokonalé blockbustery s promyšlenými zápletkami pomohly osvěžit upadající vědecko-fantastický žánr a kdo ví, možná že Válkou o planetu opic ještě ani zdaleka nekončíme.

Závěrečná (?) epizoda série sbírá jeden nadšený ohlas za druhým, ale možná trochu překvapivě strádá v kinech. Debutový víkend za 56,5 milionů dolarů samozřejmě není žádné fiasko, ale od Caesara a spol. se čekalo o něco více. V rámci opičí trilogie jde jen o těsně lepší výsledek, než kterým se prezentovala jednička. Veleúspěšná dvojka otevřela s 72 miliony, přičemž celosvětové výdělky zakončila téměř na tři čtvrtě miliardy. Tato čísla se aktuálnímu chválenému dobrodružství s největší pravděpodobností nepodaří překonat a je to trochu škoda, protože kvality snímku jsou prý vysoce nadstandardní.

Tak jako tak si primáti až s nečekanou lehkostí doskákali pro první místo v žebříčku. Marvelácký Spider-Man: Homecoming totiž zažil strmý 61% sešup návštěvnosti, což je na poměry nejsilnějšího komiksového studia skoro nevídaný jev. Vlastně ne skoro, všechny filmy tohoto rozšířeného filmového universa zažily lepší druhý víkend. Spidey ale nemusí smutnit, protože vzniku dalších dílů to rozhodně nezabrání a už příští rok se připojí k parťákům z Avengers a budou z toho zase kasovní rekordy. Pavoučí muž solidně boduje i ve zbytku světa, díky kterému se pomalu blíží k hranici 500 milionů dolarů.

Třetí místo obsadil animák Já, padouch 3, který si bezpečně hlídá svoji diváckou cílovku. Skoro 20 milionů za třetí víkend v kinech není vůbec špatný výkon a i ve světě je to slušná jízda. Rekordní tržby dvojky nebo snad megaúspěšných Mimoňů však téměř jistě zůstanou nepřekonány. Čtvrtý flek drží Baby Driver s 8,7 miliony a hlasitě si říká o pokračování. Pokud nepočítáme výše zmíněného Spider-Mana, tak jde o nejvýdělečnější letošní projekt studia Sony.

První polovinu žebříčku uzavírá skokan týdne a to chválená indie-lovestory Pěkně blbě, která s postupným rozšiřováním distribuce více a více vydělává a možná jsme narazili na žánrovou trvalku tohoto léta. Snímek ocenili i diváci na filmovém festivalu ve Varech, i díky kterému si na CSFD drží parádní 81% hodnocení. Šestka připadla komiksové Wonder Women, která si i po sedmi týdnech v kinech drží parádní ani ne třetinový pokles návštěvnosti. Už dávno se Amazonka stala nejvýdělečnějším filmem rozšířeného universa studia DC/Warner Bros.

Podle zámořských kritiků nepříliš povedená duchařina s názvem Wish Upon odstartovala v amerických kinech na sedmém místě. Dokázala vydělat nevýrazných 5,5 milionů, což je i při skromném dvanáctimilionovém rozpočtu chabý výkon. Žádná kdovíjaká čísla nevykazují ani o umístění níže třetí Auta, ze kterých je zcela suverénně nejméně výnosný díl série. V rámci studia Pixar vzniklo celkem 18 filmů a pokud Blesk McQueen nezabere ve zbytku světa, tak nepřekoná ani sedmnáctého „nejvýdělečnějšího“ Hodného dinosaura z roku 2015…

Špatná čísla provázejí i aktuální Transformery na devátém místě, kteří se svým Posledním rytířem pravděpodobně nepřekonají ani finální výdělky deset let staré jedničky. Nedaří se rovněž Willu Ferrellovi s jeho Hráčským doupětem, které s 1,7 miliony uzavírá nejlepší desítku box-office.