Recenze: Valerian a město tisíce planet (2017) – Nákladná vesmírná soap opera ze starého kontinentu

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Vyspělé technologie, dynamické bitvy, neprobádané končiny vesmíru a exotičtí tvorové. Žánr sci-fi je lákavý především kvůli posunování hranic kreativity a povoluje uzdu naší fantazii. Hollywood tento žánr v posledních letech pro jeho nákladnost však upozaďuje, nechce příliš riskovat. Naštěstí je tu ještě evropská kinematografie, která s pomocí Luca Bessona natočila jeden z nejnákladnějších snímků starého kontinentu.

V centru dění jsou mladí speciální agenti Valerian a Laurine, kteří patři mezi špičku ve svém oboru. Jejich nejnovější mise je dovede na vesmírnou stanici Alfa, která je přezdívaná pro svou velkou diversitu obyvatel Městem tisíce planet. Staletí harmonického soužití bytostí ze všech koutů galaxie naruší neznámá síla, která ohrožuje vše živé ve svém okolí. Ústřední duo agentů musí za krátký čas udělat vše proto, aby hrozbu potlačilo.

Luc Besson, tvůrce takových oblíbených počinů, jako Leon, Pátý element či Lucy, dostal k dispozici na Evropu skutečně velký balík peněz. S rozpočtem 180 milionů dolarů se snímek stal vůbec nejnákladnějším projektem evropské kinematografie. To mu umožnilo převést populární komiks na stříbrná plátna podle svých představ a téměř bez tvůrčích omezení. Vsadil na barevný spektákl plný bizarních tvorů, hýřivých barev a svět s vlastními pravidly a zákonitostmi. Nevytvořil „chytré“ sci-fi libující si v detailech, nýbrž spoléhal především na odlehčenost a jakousi dětskou naivitu. Postavy jsou plné nesplnitelných snů a kupříkladu chemie mezi zmíněnými agenty působí až příliš pubertálně a povrchně. Tady nečekejte komplexní rozbory postav o několika dějstvích či encyklopedické vysvětlení původu všech mimozemských tvorů. Prim tu hrají vtip, akce a jakási zasněnost. Příběh nenabízí nic převratného a drží se v zajetých kolejích, už tisíckrát využitých jinými filmy. „Dějový zvrat“ zde působí jako něco přebytečného a naprosto zřejmého. Filmový svět se všemi obyvateli nejrůznějších tvarů a barev sice oplývá krásným vizuálem a pár originálními prvky, ale chybí mu celistvost a jakási kauzalita. Pravidla v něm obsažená jsou jen nastíněná a jejich existence není zdůvodněna. To ve srovnání s konkurencí, která si mnohdy staví na promyšlených dílech svého obsahu, působí poněkud chudě. Besson se snažil nebrat se příliš vážně a řadu scén prošpikoval nejrůznějšími vtípky. Ty působí někdy nepatřičně a mnohdy by na jejich místě byla lepší vážnější nota, podkreslující dramatičnost dějového ubírání se.

Nicméně film nabízí i pozitiva. Jeho vizáž stavějící na sytých barvách a dynamických scénách diváka mnohdy nadchnou. Kupříkladu stopáže zachycující život domorodých obyvatel jedné idylické planety stojí opravdu za to. Rovněž podobně, jako v Pátém elementu nechybí  ani ve Valerianovi a městu tisíce planet jistá dávka teatrálnosti, která baví. Není přehnaně strojená a působí přirozeně.

Dane DeHaan i Cara Delevingne podali standardní výkon. Jejich postavy, omezené tím, co jim bylo do úst vloženo scénářem, sice působí někdy až moc stylem „chceme být hrozně drsní a cool“, ale nenávidět je nebudete. Charisma Clivea Owena bylo utopeno v plochosti charakteru velitele, kterého ztvárnil. Stal se jen nevýrazným aktérem, který má sice ve snímku důležitou roli, ale za pár minut si vlastně nevzpomenete, co vlastně kdy říkal. Z hereckého obsazení zkrátka nikdo nevyniká a nic nezmění ani Rihanna se svými umělecky překypujícími scénami.

Verdikt:

Valerian a město tisíce planet je  vlastně takovým novým známým. Když ho uvidíte, pobaví. Střetnutí s ním ale nezanechá tak silný dojem, abyste toužili po opětovném shledání.

  • Valerian a město tiscíe planet/ Valerian and the city of thousand planets
  • Trailer
  • Francie, 137 min.
  • Akční / Dobrodružný / Sci-fi
  • Režie: Luc Besson
  • Scénář: Luc Besson
  • Hudba: Alexandre Desplat
  • Hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Elizabeth Debicki, Clive Owen, Ethan Hawke, Rihanna, John Goodman, Kris Wu, Rutger Hauer, Alain Chabat, Herbie Hancock, Peter Eberst, Jean-François Lenogue, Sam Spruell

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Valerián (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevigne) jsou speciální vládní agenti pro správu lidských území a jejich úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Valerián má se svou kolegyní více, než jen profesionální záměry, neustále ji bombarduje milostnými návrhy. Ale pověst, která jeho vztah k ženám provází a konzervativní postoje Laureline vedou k tomu, že ho neustále odmítá. Na rozkaz velitele (Clive Owen) se Valerián a Laureline vydávají na společnou misi do ohromného mezigalaktického města Alfa. Alfa je neustále rostoucí metropole, kterou obývají tisíce tvorů ze všech koutů galaxie. Žije zde 17 milionů obyvatel, kteří spojili své dovednosti, technologie a zdroje pro společné dobro. Jak už to ale bývá, ne každý má v Alfě stejné bohulibé cíle. Zdá se, že jakési tajemné síly se chystají náš rod ohrozit!Recenze: Valerian a město tisíce planet (2017) - Nákladná vesmírná soap opera ze starého kontinentu