Recenze: Wonder Woman (2017) – Svěží vítr do plachet filmů od DC?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Ačkoli je DC obrovským komiksovým gigantem, jeho filmové universum značně pokulhává za jeho největším protivníkem: Marvelem. Nejen v počtu jednotlivých filmů, ale přinejmenším jejich rozporuplnou kvalitou. A to lze pozorovat nejen dle reakcí ze strany diváků, ale zejména i filmových kritiků. Batman v Superman pak získal Zlaté maliny hned v několika kategoriích. Přesto s sebou nesly snímky, budující nové universum, i velkou řadu pozitiv. Jedním z nich (pokud jde o charaktery), byl bezesporu Batman. A potom jistá Amazonka… Ta se nyní řítí do kin ve vlastním sólovém filmu. Jak se povedl snímek s jednou z nejoblíbenějších superhrdinek všech dob? Čtěte dál!

Úvodem bych chtěl podotknout, že má znalost DC není příliš veliká. Pokud už svůj zájem do těchto vod směřuji, je to zejména k Temnému rytíři, který má dle mého názoru na své straně nejen nejlepší komiksy, ale i nejlepší žánrové filmy vůbec. U Wonder Woman jsem tak upřímně neočekával skoro nic. Zvláště po velkém zklamání ze Sebevražedného oddílu, na který jsem se těšil jako v tom roce (vyjma Deadpoola od konkurence) na máloco. Upoutávky na nejnovější film od DC mě pak nijak neoslnily, ba naopak mi připadaly trochu směšné. V onu chvíli mi i nejmenovaný chlápek se štítem, oděný v americké vlajce připadal uvěřitelnější (o realističnosti se u superhrdinů bavit nebudeme), než polonahá polo bohyně s mečíkem a lasem v zákopech první světové… Ale! Vezměme to z druhé strany… Koneckonců když už někde poletuje syn Odinův, proč by zas tady nemohla skotačit dcera Diova, že? Zvláště když všechno zlo pramení od Aréa, boha války. Nebo snad ne? To se raději nechte překvapit až v kině…

Jaké pak ale bylo mé překvapení, když filmaři vzali pro mne nepříliš zajímavou postavu a zpracovali ji tak, že mi spadla pusa a já si po skončení filmu sypal popel na hlavu za svůj skepticismus… Wonder Woman je zatím vůbec to nejlepší, co nám DCEU předvedlo. A rozhodně ani v porovnání s jinými dosud vydanými komiksárnami tohoto roku na tom není vůbec špatně. Čeho jsem se na filmu zdaleka nejvíce bál, bylo propletení mišmaše řecké mytologie, komiksového světa, a skutečného dramatu v podobě 1. světové války. Ale ono to funguje dokonale! Konfrontace princezny Diany se smrtí, utrpením a lidskou přirozeností patří k nejsilnějším a nejlepším motivům filmu.

Aniž bych zabíhal do detailů, nemohu než vypíchnout nejen citlivě zpracovanou romantickou linku, která nepůsobí vynuceně a má velký význam pro budoucí formování Diany, ale vlastně i celou zápletku. Ta je podpořena nejen úžasnou a charismatickou hlavní hrdinkou, ale i všemi vedlejšími postavami. Každá z nich (ať už jde o členy jednotky, která jde s princeznou do boje, či sekretářku Stevea Trevora (Chris Pine) má svůj ojedinělý charakter a minulost, která z nich dělá víc než jen nezajímavé panáky do počtu. V boji se navíc dobře doplňují a není to jen Wonder Woman, kdo odvede špinavou práci. Líbí se mi i způsob vyprávění, kdy začínáme v současnosti. Vidíme Wonder Woman jako silnou nezávislou ženu, fungující v našem světě, načež se v jejích myšlenkách přesouváme do dávné minulosti, kdy byl její náhled na svět ještě značně zkreslený a naivní. Příběh tak formuje nejen divákův pohled na protagonistku, ale především ji samotnou… Snímek se pak může pochlubit i povedeným zvratem, který je zpracován skutečně velmi dobře.


Rozhodně nečekejte nic na způsob třetího Iron mana, kde filmaři velkým odhalením nejen totálně pohřbili do té chvíle výborně budovanou atmosféru, ale hlavně pošlapali zajímavou postavu tím, že z ní udělali idiota. V případě princezny Diany tomu tak není a závěrečný střet má skutečný hnací motor a emoce při něm jen prší. Válečné scény pak mají skutečný emotivní dopad, který se výborně daří odlehčit lehčími vtipy a klidnými scénami, které akci skvěle podtrhují a vyzdvihují. Princezna Amazonek s sebou nese to, na co Zack Snyder při vší brutalitě, drsnosti, efektních rubačkách a počítačovém vizuálu občas zapomíná. Členové Justice League nejsou amorální a nevyrovnaní Watchmen. Jsou morálními vzory bezpočtu generací. Superhrdinové nebojují jen za sebe, proti sobě, nebo spolu, protože se zrovna jejich maminky jmenují stejně. Bojují za ideály, jsou nositeli mravních hodnot. Proto by se (zjednodušeně řečeno) měl Superman usmívat, a Batman by měl mít problém s tím, že někomu rozšmelcuje hlavu o zeď…

U Wonder Woman to tvůrci pochopili a hrdinka tak dostává skutečný superhrdinský rozměr. Tu patinu čestné postavy, které si můžete vážit a vzhlížet k ní jako ke vzoru, který se zachová správně právě ve chvíli, kdy je to nejtěžší. A je jedno, jestli zrovna nabíhá do nepřátelské palby, nebo zapáleně kritizuje vojenskou taktiku armádních velitelů. Rovněž se podařilo vyzdvihnout i jiné kvality, kdy jsme svědky toho, že se Diana přes život na izolovaném ostrově naučila nejen boji a nezdolnosti, ale rovněž je ukázána i její značná sečtělost, jakož i znalost bezpočtu jazyků a podobně. Krom jiných světlých bodů si u filmu samotného zaslouží zmínit hudba, která k němu dobře pasuje a slušně jej doplňuje. Nejvýraznější je jednoznačně superhrdinčin titulní hudební motiv, který se už objevil nejen v trailerech, ale pokud se nemýlím, tak i v dřívějším filmu při střetu s Doomsdayem. Triky jsou u podobného vysokorozpočťáku standardem, takže nezbývá než říci, že jsou zvládnuté na jedničku.

Verdikt Tomáše Leska


Gal Gadot je jednoduše úžasná. A koho nepřesvědčila v BvS, toho jednoznačně okouzlí zde. I bez lasa pravdy tvrdím, že Wonder Woman nakopala zadek nejen mytologickému nepříteli, ale nepřímo i sebevražedné partičce zlosynů, synu Kryptonu a netopýřímu Detektivovi… Je tu humor, který funguje. Akce, jež není přeplácaná a je efektivní… Je tu bravurně zvládnutá interakce hrdinky s moderním světem a hrůzami války. Hledání sebe sama a vlastního účelu, jakož i motivace pro ochranu lidstva. To všechno jsou zásadní body příběhu, které dokonale vykreslují Dianin charakter ve světle řady neblahých událostí. Jedná se o výborně fungující komiksový film s povedenou akcí, hlubší myšlenkou, smysluplným, zajímavým a chytlavým příběhem a hlavně něčím, co dosud adaptacím z DCEU chybělo. Duší! Tenhle film ji má, ví čím chce být a činí tak zatraceně dobře. I přes úctyhodnou délku si navíc udržuje tempo a ani chvíli nenudí! Wonder Woman mě přesvědčila o tom, že pokud tvůrci v obdobném směru setrvají, máme se nač těšit. Film jako takový byl pro mne obrovsky příjemným překvapením a nemohu, než jej doporučit všemi deseti.

Názor Martina Pevného
Jelikož jsem byl svědkem všeho, co DC vypustilo do světa v poslední době, tak jsem byl skeptik ohledně tohoto filmu. Nic jsem od něj prostě nečekal, spíše jsem čekal čistý průměr. Batman v Superman mě nas*al neuvěřitelným způsobem, Suicide Squad byla taková popcornovka, ale Wonder Woman překvapila na plné čáře. Bylo super, že Wonder Woman naprosto sedla válečná doba ve filmu. Nejen, že si snímek jel svoje tempo, což postupně zvyšoval, ale dotáhl to do silného finále, které se bravůrně povedlo. Bylo to svěží, vtipný a ani na chvíli se mi nestalo, že bych se snad nudil. Zatím letos největší překvapení vůbec. Klobouk dolů!

Wonder Woman
Trailer
USA, 2017, 141 min
Akční / Dobrodružný / Komiksový / Fantasy / Sci fi
Režie: Patty Jenkins
Scénář: Allan Heinberg, Zack Snyder, Jason Fuchs
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine, Connie Nielsen, David Thewlis, Elena Anaya, Danny Huston, Zack Snyder, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
85 %
Očima Barbory Drškové
80 %
Očima Martina Pevného
85 %

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Recenze se mi líbila, dobře se čte a je z ní cítit pozitivní náboj, což mi u některých dnešních recenzí chybí. Rozhodně film nevynechám, naopak se ne něho těším o dost víc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Ještě než se stala Wonder Woman, podstoupila princezna Amazonek Diana trénink, který z ní udělal neporazitelnou bojovnici. Vyrůstala v chráněném ostrovním ráji až do doby, kdy na jejich pobřeží havaroval americký pilot a vyprávěl jim o masivním konfliktu zuřícím v okolním světě. Diana opouští bezpečí domova s přesvědčením, že dokáže hrozbu zastavit. Diana bojuje po boku mužů ve válce, která má ukončit všechny konflikty, a objevuje plný potenciál svých schopností... a svůj skutečný úděl.Recenze: Wonder Woman (2017) - Svěží vítr do plachet filmů od DC?