TOP 10: Nejlepší zmrtvýchvstání ve filmu

Přečtěte si

Autor

Dnešní den není jen jeden z řady dní uprostřed prodlouženého víkendu. Dnes se slaví zmrtvýchvstání. To je čirou náhodou jeden z nejoblíbenějších filmových tropů. Pojďme si tedy připomenout nejlepší filmové postavy, kterým něco tak banálního jako smrt nezabránilo znovu vstát a pořádně zatřást filmovým vyprávěním. Ježíše z tohoto žebříčku vyloučíme, ten už má beztak zasvěcenou celou neděli. Stejně tak v tomto textu nenajdete padouchy ze slasherů a jiných hororů. To je materiál pro jinou topku. Také vyloučíme všechny duchy, protože ti jsou technicky stále mrtví. Promiň, Swayze. A sluší se upozornit, že můžete narazit na spoilery.

Robocop (Alex Murphy)

Filmy: RoboCop 1-3, Robocop: Temná spravedlnost, Robocop (2014)
Hrají ho: Peter Weller, Robert John Burke, Richard Leggatt, Joel Kinnaman

Poctivý policajt se ve futuristickém Detroitu dlouho neudrží. Policejní korupce a ozbrojené gangy pravidelně stojí strážce zákona život, nebo aspoň většinu použitelné tkáně. To druhé se stalo Murphymu, kterému při potyčce s gangstery zůstalo jen pár orgánů, mozek, obličej a jedna ruka. To není zrovna slibná prognóza. Naštěstí je zařazen do zkušebního vládního programu, jehož cílem je propojit nejmodernější kybernetiku s policejní složkou. Z Murphyho se tak stává RoboCop, nezničitelný muž-stroj, který se stává jedinou zárukou pořádku v chaotickém městě. Než se ale dostane ke sladké odplatě za vlastní smrt, má před sebou větší problém – jeho mozek totiž podléhá naprogramování a kontrole systémem stejně, jako jeho nové tělo.

Ellen Ripley

Filmy: Vetřelec, Vetřelci, Vetřelec 3, Vetřelec: Vzkříšení
Hraje ji: Sigourney Weaver

Chrabrá astronautka, která pravidelně bojuje s vesmírným zlem, technicky vzato tak úplně z mrtvých nevstala. Je to klon. Poté, co se raději rozpustila ve žhavém olovu, než aby přivedla na svět další generaci populárních příšer, se jistá korporace rozhodla přivést 200 let vyhynulý druh zpět. Jako vedlejší produkt oživení vetřelců byla na osmý pokus naklonována i legendární akční hrdinka, která se dočkala vylepšení; nadlidská fyzická kondice, odolnost, kyselina místo krve, zkrátka všechno, co přináší trocha vetřelčího genomu v lidském DNA. Čtvrtý díl akčně-hororové sci-fi ságy tímto krokem nabral dost ujetých obrátek, které pokračovaly roztomilou androidkou Winonou Ryder a zastavily se až u bizarního humanoidního vetřelce, přímého potomka Ripleyové.

Beatrix Kiddo

Filmy: Kill Bill vol. 1, Kill Bill vol. 2
Hraje ji: Uma Thurman

Ani nájemná vražedkyně Beatrix Kiddo vlastně nebyla úplně mrtvá. Pouze strávila pět let v kómatu poté, co ji její bývalý šéf a milenec Bill střelil do hlavy. Po náhlém probuzení se rozpomíná na základní motorické funkce, kung-fu a šerm, aby vše zúročila na cestě za brutální pomstou. Tarantinova filmová syntéza westernů, samurajských eposů, gangsterek a anime potvrdila, že i po šesti letech pauzy má uznávaný tvůrce dost fantazie i tvůrčího elánu.

King Kong

Film: King Kong žije

Hraje ho: Peter Elliot

Byť má slavný op za sebou mnohem víc filmů, než King Kong žije, tento jeden jmenovaný má přímou souvislost s tímto žebříčkem. Film navazuje na nepříliš populární remake původní klasiky. V něm se Kong zamiloval do Jessicy Lange a na jeho konci ho bojový vrtulník sestřelil z World Trade Center. Kongův organismus však kulky a pád vydržel. Díky tomu, že jistý přírodovědec objevil kdesi v džungli samici Kongova druhu, tak mohl speciální ošetřovací tým zajistit animálnímu hrdinovi i transfúzi krve. Kong tak opět ožívá, aby s novou, tentokrát už alespoň stejně velkou družkou působil spoušť v nejburanštějších koutech Ameriky.

Connor McLeod

Filmy: Highlander 1-5
Hraje ho: Christopher Lambert

Fantasy série o nekončícím souboji nesmrtelných má neskutečně sestupnou tendenci. Jestli je první film zajímavý stylově a přináší epický zážitek z přenesení fantastických šermířských soubojů do současnosti a bitvy dobra se zlem, od dvojky dál se úroveň filmů pohybuje na hranici koukatelnosti. Hlavní hrdina trpí chronickou nesmrtelností, která se dá léčit jen setnutím hlavy. Než se ale mohl do klubu nesmrtelných přidat, musel podstoupit násilnou smrt. Smůla byla, že se tak stalo ve středověké bitvě a vzkříšení proběhlo v horské vesnici. Než aby tedy Connorovo oživení náležitě oslavili, raději jej jeho přátelé, příbuzní i životní partnerka lynčovali za spolčení s ďáblem. Některým lidem se prostě nezavděčíte.

Letty Ortiz

Filmy: Rychle a zběsile, Rychlí a zběsilí, Rychle a zběsile 6-8
Hraje ji: Michelle Rodriguez

Pouliční drsňačka, jíž stačí pouze borec formátu Vina Diesela, byla tragicky zabita ve čtvrtém dílu, kde se zapletla s mexickým kartelem. Jenže jak se série posouvala od nevýrazného remaku Bodu zlomu k lepšímu XXX, bylo vzkříšení domněle mrtvé postavy ta nejmenší šílenost, co se v sérii stala. Se šestým dílem se Letty k silničním pirátům vrátila s amnézií, kterou překonala adrenalinová akce. V této sérii ostatně všechno překonává adrenalinová akce.

Vinnetou

Filmy: Až moc na to, abych je všechny jmenoval
Hraje ho: Pierre Brice

Hrdinný náčelník Apačů dojal nejednoho diváka, když zaštítil svého kamaráda Old Shatterhanda a schytal za něho smrtící kulku. Kromě jiných hrdinských skutků se tak zapsal do evropské filmové historie obětavostí, hrdinskou smrtí i epickým rozloučením. A to všechno dokonale pohřbil televizní film z roku 1998 Vinnetou se vrací, ve kterém se zestárlý a obtloustlý hrdina skrývá v horách a před světem víceméně tají, že osudný výstřel přežil. Když potká kolonu osadníků, starost s utajením je rázem pryč. Kromě lehké obezity musí bývalý náčelník bojovat s démonickým dřevařským magnátem Jurajem Kukurou.

Gandalf

Filmy: Pán prstenů 1-3, Hobit 1-3
Hraje ho: Ian McKellen

Hrdinný čaroděj, který léta bojuje se zlovolnými entitami bájné Středozemě, se na konci prvního Pána prstenů obětoval, když svedl smrtelný souboj s obřím démonem Balrogem. Byť potyčku s monstrem ve fyzickém slova smyslu nepřežil, podařilo se mu zásluhou vyšších sil „zregenerovat“ a vrátit se jako o stupeň mocnější mág. Pán prstenů obecně zapracovává nejrůznější mýty a náboženskou symboliku do svého vyprávění, a znovuzrození/druhý příchod k nim jednoznačně patří.

Lord Voldemort

Filmy: Každý Harry Potter, kromě Vězně z Azkabanu
Hrají ho: Richard Bremmer, Christian Coulson, Ralph Fiennes, Hero-Fiennes Tiffin, Frank Dillane, Calum Sivyer

I zlí čarodějové se ovšem mohou vrátit do života. Temný mág Tom Raddle přijal jméno Voldemort a stal se Hitlerem kouzelnického světa. Zastavilo ho až kouzlo lásky, kterým byl obestřen maličký Harry Potter. Voldemort však našel spoustu způsobů, jak se udržet ve hře. Jako parazitický nádor na hlavě učitele, hologram sestavený ze zápisků v jeho deníku nebo protivný lidský polotovar, který se zrodil do plnohodnotné hado-lidské bytosti. Ani absence nosu mu nezabránila ve znovunastolení hrůzovlády, kterou znovu překazil až Harry Potter.

Eric Draven

Film: Vrána
Hraje ho: Brandon Lee

Komiksový anti-hrdina vznikl jako způsob, jak se autor James O’Barr vyrovnával se smrtí přítelkyně. Filmový Eric Draven je undergroundový rockový hudebník, jehož snoubenka Shelly bojovala proti nezákonnému vystěhování z obytného domu. Místní hlava podsvětí tak na šťastně zamilovaný pár poslala partu gaunerů, kteří Erica a Shelly brutálně zavraždili. V gotickém městě, připomínající noční můru z Burtonových Batmanů, se však objeví mystická vrána, která Erica vytáhne z hrobu; coby nezranitelnou mašinu na zabíjení, poháněnou žalem a vztekem. Místní mafie má co dělat, aby si zajistila aspoň základní přežití.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také