TOP 10: Nejlepší česká dramata 21. století

Přečtěte si

Autor

Do kin vstoupil československý snímek Pátá loď režisérky I. Grófové. Pojďme si při této příležitosti připomenout některá z dramat, která se tuzemským filmařům v posledních letech povedla.

Musíme si pomáhat (2000)

Bolek Polívka a Anna Šišková jako manželský pár řídící se heslem v názvu filmu. Za druhé světové války u sebe tak pod nátlakem okolností, i přes hrozivé nebezpečí, ukryjí mladého židovského uprchlíka. Dramatický příběh je, jak už je tomu u tvůrčího dua Hřebejk a Jarchovský zvykem, vyprávěn s odstupem a nadsázkou.

Babí léto (2001)

Vlastimil Brodský se zde představuje v roli věčně mladého pětasedmdesátníka, nepoučitelného snílka, pábitele a recesisty. Na rozdíl od své milující a ustarané manželky (Stella Zázvorková) se odmítá poddat stárnutí, naopak život bere jako jednu velkou výzvu.

Tmavomodrý svět (2001)

Příběh, jež v sobě mísí prvky válečného dramatu, milostného příběhu i vyprávění o přátelství, obětech a hrdinech. Protagonisty jsou zde dva čeští piloti stíhaček ve službách RAF za druhé světové války (Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek). Snímek sleduje jejich osudy jak v naší kotlině, tak i za mořem, vypráví o jejich přátelství, milostných vzplanutích…

Rok ďábla (2002)

Snímek, který kombinuje hrané scény (jak fiktivní, tak založené na realitě) s unikátními archivními záběry hlavních aktérů – J. Nohavici, K. Plíhala a skupiny Čechomor. Vypráví příběh z let 1992-2000 o člověku, který se snaží vymanit z područí společnosti, alkoholu a médií. Sám hlavní hrdina říká: „Být Nohavicou v roce 2000, to je hodně o samotě.“

Želary (2003)

40. léta minulého století – okupace. Eliška, její milenec Richard a jejich společný přítel doktor Chládek, kteří spolu pracují v jedné nemocnici, jsou všichni zapojeni do odboje. Jednoho dne zachrání Eliška transfúzí život jistému horalovi Jozovi. Když je pak její odbojová skupina odhalena, Jozo souhlasí s tím, že jí pomůže. Mladá žena je tak ze dne na den nucena opustit svůj městský život a sžít se s novou identitou.

Karamazovi (2008)

Do polského Krakova přijíždí na alternativní festival pražská divadelní skupina se svým představením Bratři Karamazovi. V průběhu filmu divák sleduje prolínání se zkoušky představení spolu s reálnými životy aktérů  a všech zapojených.

Pouta (2009)

Československo 1982, totalita, ze které, zdá se, není východiska. Příběh se soustředí na Antonína (Ondřej Malý) – psychopatického příslušníka tajné policie. A protože ho veškeré okolní dění nudí, namíří protagonista veškerou svou energii k mladé Kláře. Není to láska, není to zalíbení, je to touha, chtíč kombinované s tím, že nesnese, když je žena s někým jiným. Tento hon jej obrací jednak proti nepřátelům režimu, ale ve výsledku i proti lidem z vlastních řad.

Protektor (2009)

Soukromé drama na pozadí konfliktu světové velikosti. Píše se rok 1938. Herečka Hana slaví obrovské úspěchy v branži a je obletována ctiteli, pročež její manžel Emil, rozhlasový reportér, nepřekvapivě žárlí. Pak jim ale okupace obrátí život naruby. Hana je totiž původem židovka, její kariéra upadá, samotný život je potenciálně v nebezpečí. Toho využije Emil a ve snaze zachránit a zároveň ovládnout Hanin život zůstává v  rasově smíšeném manželství. Tento přístup má však na jejich vztah i životy fatální následky.

Ve stínu (2012)

Napínavý detektivní příběh zasazený do 50. let minulého století. Ze začátku vypadá případ jako celkem banální krádež v klenotnictví. Postupem času ale kapitán Hakl (Ivan Trojan) odhaluje, že pravda bude mnohem zapeklitější a z případu se stává politická kauza.

Kobry a užovky (2015)

Užovka (Matěj) ve svých skoro čtyřiceti nemá partnerku ani práci a vlastně neví, co sám se sebou. Jeho bratr Kobra (Kryštof) je nezodpovědný, fetuje a stále bydlí s matkou (Jana Šulcová), která je většinu času opilá. Má velké sny a plány, ale všechno nakonec končí u toho, že vykrade další chatku. Ve chvíli, kdy se zdá, že by Užovkův život mohl nabírat dobrý směr, objeví se Kobra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také