TOP 10: Nejlepší role Hugha Jackmana

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Australský herec se tento týden rozloučí s ikonickou rolí Wolverina. Logan startuje v tuzemských kinech 2. března. Jaké jsou jeho nejlepší role mimo „xmenovské“ univerzum?

Rodák ze Sydney je celkem logicky nejčastěji spojován s rolí drsného mutanta Wolverina, díky kterému si už v roce 2000 získal prakticky ze dne na den přízeň celého filmového světa. X-Meni představili divákům nový pohled na filmové komiksové příběhy a Hugh Jackman zářil v každé minutě na stříbrném plátně. Roli charismatického „rosomáka“ si zopakoval ještě v sedmi dalších pokračováních série, ale nás budou protentokrát zajímat jeho filmové postavy nedisponující adamantiovými drápy či odérem jemu tolik oblíbených doutníků.

Jackman si získal respekt a oblíbenost australského diváctva několika snímky v druhé polovině devadesátých let minulého století (Erskineville Kings, Halířový román) a nebyly mu cizí ani některé divadelní role, díky kterým si ho následně všimli hollywoodští lovci talentů.

Za svoji dosavadní kariéru vystřídal celou řadu více či méně úspěšných filmů. Dosáhl dokonce na oscarovou nominaci za roli Jeana Valjeana ve výpravném muzikálu Bídníci, ale nevyhul se ani několika vyloženým propadákům. Jako příklad uveďme až děsivě prodělečnou fantasy Pan z roku 2015.

Ty nejlepší role osmačtyřicetiletého sympaťáka, který už několikrát za život dokázal porazit rakovinu kůže, jsme shrnuli do následujícího desetibodového žebříčku:

Dokonalý trik (2006), role kouzelníka Roberta Angiera
Vynikající mysteriózní drama z mysli génia Christophera Nolana je zcela bez diskuze perlou světové kinematografie po roce 2000. Nelítostný souboj dvou kouzelníků z konce devatenáctého století prahnoucích po slávě a uznání šokoval ve své době originalitou i hereckými výkony nejen Jackmana, ale třeba Christiana Balea či Davida Bowieho.

Orel Eddie (2016), role skokana na lyžích Bronsona Pearyho
Historicky nepříliš přesný, ale rozhodně okouzlující filmový příběh anglického mladíka (Taron Egerton), který si umíní prorazit jako skokan na lyžích navzdory faktu, že v Británii nejsou hory ani vyhovující podmínky pro trénink. Naštěstí mu v naplnění jeho snu pomůže vysloužilý morous a dřívější velký lyžařský talent Peary (Hugh Jackman) a společně se dostanou až na zimní olympiádu v Calgary v roce 1988.

Bídníci (2012), role slavné literární postavy Jeana Valjeana
Muzikálové zpracování knižní předlohy Victora Huga v režii Toma Hoopera oslnilo okázalou výpravou i povedenými hudebními čísly. Získalo tři Oscary, a i když Hugh Jackman na „plešouna“ nedosáhl, tak Zlatý Glóbus mu tehdy neunikl.

Fontána (2006), role Tomase hledajícího nesmrtelnost
Ve strhujícím příběhu Fotnány ztvárnil Hugh Jackman muže, který se rozhodne postavit osudu a zachránit milovanou ženu (Rachel Weisz) ze spárů nevyhnutelné smrti. Složitý a až filozofický snímek odehrávající se v několika časových rovinách je pro mnohé filmové diváky vrcholným dílem režiséra Darrena Aronofskyho.

Kate a Leopold (2001), role podivínského romantika Leopolda
Slušná romantická komedie, která na první pohled oslní zápletkou o cestovní v čase a několika zábavnými momenty ústřední dvojice v podání Meg Ryan a našeho bodrého Australana. Hugh Jackman zde hraje nekonvenčního aristokrata z dávné doby, který se náhodou dostane do časové smyčky, ale odvážně a s humorem dokáže čelit nástrahám moderní přetechnizované společnosti.

Austrálie (2008), role dobytkáře Drovera
Výpravný rádoby historický snímek je pro mne osobně jediným krokem vedle jinak vynikajícího režiséra Baze Luhrmanna (Moulin Rouge, Romeo a Julie, Velký Gatsby), který dobové válečné drama až nesnesitelně osladil nezajímavou romancí mezi bohatou anglickou aristokratkou (Nicole Kidman) a neurvalým dobytkářem (Hugh Jackman). Ohromující výprava a solidní herecké výkony obou hlavních představitelů však dělají z Austrálie snesitelnou podívanou.

Sólokapr (2006), role aristokrata Petera Lymana
Jediná, ale nadmíru zábavná spolupráce Jackmana s tvůrčí legendou Woody Allenem, jehož klasicky originální/bizarní zápletka dala australskému herci možnost zazářit i v netradiční neakční roli. Možná se nejedná o nejlepší Allenův snímek, ale už jen kvůli neodolatelnému obsazení (dále například Scarlett Johansson nebo Ian McShane) stojí za to Sólokapra vidět.

Zmizení (2013), role otce Kellera Dovera pátrajícího po zmizelé dceři
V napínavém thrilleru Zmizení si Hugh Jackman střihl roli otce, který čelí nejhorší noční můře ve svém životě – únosu vlastní dcery. Nedůvěřuje neefektivnímu policejnímu vyšetřování a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Brilantní snímek asi nejžádanějšího režiséra současnosti Denisa Villeneuvea.

Ocelová pěst (2011), role promotéra robotických zápasů Charlieho
Směšnou zápletku o mlátících se robotech v nadživotní velikosti zachraňují povedené vizuální efekty, ale především tradičně skvělý hlavní hrdina tohoto článku. Ucházející oddechovka, která nenáročného diváka bez problémů zabaví.

Van Helsing (2004), role stejnojmenného lovce přízraků
Kdo by neznal akční fantasy, které se natáčelo v Praze a kromě Hugha Jackmana nabídne i přitažlivou Kate Beckinsale nebo na svoji dobu špičkové digitální efekty? Škoda jen, že slavná látka o vybíječích příslušníků temnoty neoplývala příliš logickým scénářem a prakticky neustále nabízela divákovi jeden „WTF?“ moment za druhým. Samotná postava Van Helsinga však obstála a s ní i náš oblíbený (v té době) dlouhovlasý sympaťák.

Nevešlo se: Chappie, Máslo, Mládeži nepřístupno a animáky Legendární parta či Happy Feet

Váš komentář potěší autora článku.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také