Disney nejvýdělečnějším filmovým studiem na světě

Studia Walta Disneyho vytvořila nový rekord – za rok se jim podařilo vydělat celosvětově více než sedm miliard dolarů. To se žádnému studiu dosud nepodařilo.

Filmy od Walt Disney Studios vydělaly v domácím prostředí více než dvě a půl miliardy dolarů a celosvětově ještě víc – 4,2 miliardy. Za tyto výsledky Disney vděčí i filmům od Pixaru, Walt Disney Animation Studios, Marvelu nebo Lucasfilm. Všechna tato studia pod ně totiž spadají.

V současné době Disney kraluje i žebříčku top 10 nejnavštěvovanějších filmů roku – patří mu totiž rovná polovina z nich.

Captain America: Občanská válka (Marvel) je celosvětovou jedničkou a na domácím trhu dvojkou. Tým Avengerů vydělal dohromady více než 1 miliardu dolarů, což mu stačilo na pozici dvanáctého nejvýdělečnějšího filmu vůbec.

Zapomnětlivá modrá rybka si s Captain America pozice prohodila – v USA je jedničkou a na světovém trhu dvojka. Hledá se Dory (Pixar) získalo rovněž víc jak 1 miliardu dolarů a stalo se tak na výnosy nejbohatším animákem.

Zootropolis: Město zvířat (Walt Disney Animation Studios) obsadilo druhé místo v domácím prostředí a třetí na celém světě. Získalo něco málo před miliardu dolarů a hlavně kladné reakce kritiků i publika. Zootropolis je nejlépe hodnoceným disneyovským snímkem tohoto roku.

Další adaptace knihy Rudyarda Kiplinga o chlapci, jehož vychovali vlci, uspěla rovněž. Kniha džunglí (Disney) je třetí celosvětově nejúspěšnější film. V domácím prostředí poetický příběh obsadil čtyřku. Zajímavostí je, že získal post nejnavštěvovanějšího západního snímku v Indii.

Druhá úspěšná marvelovka tohoto roku nese název Doctor StrangeNa domácím trhu získal pozici devítky, na celosvětovém se probojoval na desáté místo. Zatím získal více než 650 milionů dolarů.

Až 14. prosince vstoupil do kin snímek Rogue One: Star Wars Story (Lucasfilm) a za pět promítacích dní stihl vydělat 290 milionů dolarů. A to ještě nevstoupil na lukrativní trhy v Jižní Koreji a Číně.

Seznam Disneyho úspěchů v roce 2016 mohl rozšířit i film Star Wars: Síla se probouzí, který v průběhu letoška vydělal více než dvě miliardy. Svou premiéru si ale bohužel odbyl už loni. Stejně tak do něj nebyla zařazena Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, která zatím vstoupila pouze na polovinu trhů. Na svou premiéru ještě čeká v Německu, Brazílii, Austrálii nebo Japonsku.