Nejnovější marvelovka otevřela v amerických kinech dle očekávání. K přepisování historických rekordů nedošlo a dařilo se i animovaným Trollům.
- místo – Doctor Strange: 85 milionů, novinka
- místo – Trollové: 45,6 milionů, novinka
- místo – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny: 14,750 milionů, novinka
- místo – Boo! A Madea Halloween: 7,8 milionů, 3. týden v žebříčku
- místo – Inferno: 6,250 milionů, 2. týden v žebříčku
- místo – Zúčtování: 5,950 milionů, 4. týden v žebříčku
- místo – Jack Reacher: Nevracej se: 5,580 milionů, 3. týden v žebříčku
- místo – Ouija 2: 3,983 milionů, 3. týden v žebříčku
- místo – Dívka ve vlaku: 2,775 milionů, 5. týden v žebříčku
- místo – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti: 2,1 milionů, 6. týden v žebříčku
Marvel je ve formě. Představit světu během nemasné neslané podzimní sezóny jednoho z těch méně známých superhrdinů a utržit s ním během otevíracího víkendu 85 milionů dolarů, to je prostě paráda. Z kouzelného Doctora Strange je druhý nejlepší komiksový origin MCU (hned za megaúspěšným Iron Manem z roku 2008) a do budoucna to s geniálním neurochirurgem s polámanými prsty vypadá víc než dobře.
Strange totiž září také mimo Spojené státy, kde v momentální době vrcholí kampaně prezidentských kandidátů na křeslo v Bílém domě a někteří se do kina v tom všeobecném maglajzu ani nedostali. V celosvětovém součtu má nejnovější superhrdina na kontě úctyhodných 325 milionů a to ještě ani nebyly započítány tržby z komerčně velmi důležité Číny.
Příští týden zjistíme, zda se z Doctora Strange stane kasovní trvalka, ale odhaduji, že jenom v Americe by i mohlo padnout takových 250 milionů. Snímek totiž sbírá nadmíru pozitivní ohlasy jak mezi diváky (8 bodů z 10 na IMDb), tak napříč zástupci novinářské obce (90 % pozitivních recenzí na Rotten Tomatoes), což by ho na předních příčkám mohlo nějaký ten víkend udržet.
Druhé místo obsadili animovaní Trollové, kteří mě sice trochu straší téměř stotřicetimilionovým rozpočtem, ale v kinech se jim daří na výbornou. Americký start za 45 milionů sice není na úrovni některého z věhlasnějších žánrových konkurentů, ale zbytek tržeb dohání svět. Tam už jsou pohádkové příšerky za stovkou a budou stále stoupat. Animáky letos prostě letí a nevypadá to, že by se nastavený trend měl v budoucnu měnit.
Osobně mě velmi zklamalo divácké přijetí novinky zlobivého hollywoodského matadora Mela Gibsona Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Tento chválený válečný velkofilm o chlápkovi, kterému jeho přesvědčení nedovolovalo používat zbraně za druhé světové války, a vystačil si pouze s lékárničkou, nedostál svým ohlasům a otevřel za nevýrazných 14,750 milionů. Recenzenti však hovoří o návratu režiséra Statečného srdce do první filmařské ligy a samotný Gibson prý i pošilhává po nějakém tom Oscarovi. Tak jako tak je Zrození hrdiny komerčním zklamání, které pravděpodobně nespasí ani mimoamerické trhy. Škoda.
Na čtvrtém místě pokračuje v krasojízdě jednoduchá komedie Tylera Perryho Boo! A Madea Halloween, která za sebou nechala i taková herecká esa formátu Toma Hankse (Inferno), Bena Afflecka (Zúčtování) nebo Toma Cruise (Jack Reacher: Nevracej se). Američané mají tento podzim vskutku zajímavý filmový vkus.
Své místo v top 10 uhájil i levný horor Ouija 2, který sice žádnou velkou díru do světa neudělal, ale na své si v klidu vydělal. Od stejného studia, letos nijak zvlášť úspěšného Universalu, pochází i povedená adaptace knižního hitu Dívka ve vlaku. Tento filmový přepis si za svoji pětitýdenní pouť v kinech vydělal sympatických 140 milionů. Poslední flek box-office bere Slečna Peregrinová se svým Sirotčincem pro podivné děti. V tomto případě bych zmínil ucházející výdělky této vizuálně zajímavé burtonovky, které však podráží nohy zbytečně přemrštěný rozpočet, ale to bych se vlastně jen opakoval.
Za týden zkusí své štěstí thriller s prvky hororu Shut In v hlavní roli s Naiomi Watts nebo černošská vánoční komedie Almost Christmas. Největší rozruch by však měl způsobit snímek Příchozí, ve kterém se Amy Adams a Jeremy Renner pokusí navázat kontakt s nezvanými mimozemšťany. Má jít o nejlepší sci-fi roku, tak uvidíme.