Recenze: Fantastická zvířata a kde je najít (2016) – Návrat do světa čar a kouzel

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Krom nepřímého pokračování knižní série o Harry Potterovi, které vyšlo jako divadelní hra, byla Fantastická zvířata v tomto roce jedním z nejočekávanějších milníků fantasy žánru. Prvotní ohlasy slibovaly příjemnou, kouzelnou, byť lehce překombinovanou podívanou. Jak tedy dopadl prequel k dnes už kultovní sérii o obrýleném studentu čar a kouzel? Je skutečně příběh z pohnutých dob Grindelwaldova řádění a napětí v kouzelnickém světě překombinovaný?

Ano i ne. U Fantastických zvířat je vlastně oproti HP sérii trošku raritní fakt, že na rozdíl od ní vzniká tato nová, a přece co se týče historického zasazení příběhově, starší sága nikoli na základě už vydané knihy, nýbrž podle původního scénáře. J. K. Rowlingová tak vypráví příběh v knihách o Harry Potterovi sice načrtnutý a zmiňovaný, nicméně rozšiřuje ho o nové souvislosti a zápletku, kterou ani největší fanoušci nebudou do puntíku znát. A ačkoli tedy můžeme být seznámeni s rozuzlením, cesta je cílem a právě její průběh je zastřený. Což dává autorce dost prostoru překvapit i největší znalce svého světa.

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Film si samozřejmě mnohem víc užijete, pokud jste četli knihy, či máte nějakou hlubší znalost univerza. Pakliže jste čtenářem Pottermore, není co řešit. Hlavní velký zvrat a odhalení v závěru filmu pak odhalíte poměrně snadno. Náznaků je totiž v průběhu stopáže dost. Ale pojďme se zaměřit na onu překombinovanost. Snímek totiž sleduje několik ústředních témat a odehrávají se v něm hned dvě hlavní dějové linie. První se točí okolo uzavřeného člověka s pohnutým životem, Mloka Scamandera (Eddie Redmayne) a jeho podezřelého kufru. Ten totiž obsahuje ohromující sbírku těch nejroztodivnějších tvorů. Mlok je bývalým bradavickým učitelem, badatelem a autorem slovutné publikace, z níž se později studenti (jistého chlapce s jizvou na čele nevyjímaje), budou učit.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-review

Co čert nechtěl, uprostřed New Yorku mu několik z jeho exemplářů uteče a začne tropit paseku. Aby toho ale nebylo málo, zaplete se Scamander s korpulentním mudlou, nebo, jak se jim říká v USA, nečarou jménem Jacob Cowalski, příliš horlivou bystrozorkou Porpentinou Goldstein, její sestrou, jasnovidkou Queenie, ba dokonce s celou místní variací na ministerstvo kouzel a jedním z jeho nejlepších pracovníků, nesmírně mocným bystrozorem Percivalem Gravesem (Colin Farrell). Kouzelnické společenství v New Yorku je totiž na pokraji války s vnějším, čáry neznajícím světem a panující nálada a rozpoložení jsou tak více než napjaté. Hrozba útoků černokněžníka Grindelwalda a jeho fanatiků tomu zrovna také nepřidává. V okamžiku, kdy město začne terorizovat tajemná síla, nepatřící žádnému čaroději, je jasné, komu to bude přičteno na vrub. Podivínský Scamander, který si lépe rozumí s kouzelnými tvory než s lidmi, se zdá být nad slunce jasným viníkem.


mi-colin-farrell-fantastic-beasts-and-where-to-find-them

Krom pátrání po zaběhnutých tvorech tak sledujeme snahu vypátrat, kdo doopravdy stojí za záhadnými útoky. Ukáže se totiž, že pachatel těchto činů je s nejvyšší pravděpodobností nezletilé dítě. Dozvíme se tak, co se v ojedinělých případech může stát s emociálně nestabilním dítětem, kterému není umožněno se na kouzelnické škole naučit svou moc usměrnit. Co se týče pojetí snímku, dá se rozhodně říct, že ačkoli sledujeme dospělé hrdiny a nikoli dospívající školáky, neztratil nic z hravosti a poutavé atmosféry tolik známé fanouškům, navíc ještě krásně umocněné hudbou Jamese Newtona Howarda, která skvěle podtrhuje dění na plátně a poslouchá se jednoduše úžasně. Z hereckých výkonů jsou pak jednoznačně nejvýraznější Redmayne a Farrell, jejichž rozdílné postavy na sebe, kdykoli jsou na scéně přítomny, strhávají veškerou divákovu pozornost.

seraphina_picquery_fantastic_beasts_cc_trailer

Co už příliš nepotěší, je v konečném důsledku zazděná tragická postava mladíka Credence, kterého si zahrál Ezra Miller. Upřímně doufám, že s ním ještě budeme mít co do činění. Místy mi pak také vadila předvídatelnost „velkých“ zvratů a směřování děje. I tak se ale jedná o drobné vady na kráse, které výsledný pozitivní dojem příliš nesnižují. Fantastická zvířata jakožto série, mají vyvrcholit velkolepou událostí, o které se v knihách hovoří stále se zatajeným dechem, a tou je právě závěrečný střet Albuse Brumbála s Gellertem Grindelwaldem, v němž Brumbál s pomocí bezové hůlky, jakožto jedné ze tří Relikvií smrti zvítězí. Samotná symbolika Relikvií smrti je zde spolu s bojem o zrušení utajování kouzelníků před mudly v náznacích přítomna a je jasné, že obojí bude hrát v dalším ději významnou úlohu. Onen střet dvou kdysi nejvěrnějších přátel je základem nejen Brumbálovy slávy, ale i spolu s jinými nejmenovanými událostmi součástí jeho zádumčivosti a utrpení. Nezbývá tedy než dát se překvapit, s čím na nás dynamické duo Yates a Rowlingová v dalších čtyřech dílech vyrukuje. Je se rozhodně na co těšit, neboť historie tohoto universa je natolik bohatá a skýtá tak nevídané možnosti, že je jedině dobře, že se tvůrci rozhodli nezůstat jen u Harryho Pottera. Vedlejší rolička Johnnyho Deppa pak potěší a samotný otevřeně uzavřený závěr velmi příjemně navnadí na chystaná pokračování.

Verdikt


Fantastická zvířata jsou vyváženým mixem kouzelné zábavy a dospělejší podívané, na jakou jsme byli zvyklí z Yatesových adaptací Harryho Pottera. Přináší řadu svěžích nápadů, perfektní vizuální podívanou a zajímavý příběh s dobře napsanými postavami, s nimiž se snadno sžijete a budete se těšit na jejich další dobrodružství. Celkově se jedná o znamenitý příspěvek do světa J. K. Rowlingové, který směle nese odkaz starší série, ale zároveň i stojí pevně na vlastních nohou a buduje zázemí pro silný příběh, který bude následovat v dalších dílech. A vypadá to na velkolepou podívanou.

Fantastická zvířata a kde je najít / Fantastic Beasts and Where to Find Them
Trailer
Velká Británie / USA, 2016, 133 minut
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Režie: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hrají: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Ezra Miller a další

Na film Fantastická zvířata a kde je najít si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku?Recenze: Fantastická zvířata a kde je najít (2016) - Návrat do světa čar a kouzel