TOP 10: Nejlepší filmy s klauny

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Do kin vstoupil Monsineur Chocolat, ve kterém je jedním z ústředních aktérů klaun. Šiřitelé radosti mezi dětmi jsou vděčným tématem nejen komedií, ale i nejrůznějších hororů. Pojďme se kouknout na výběr deseti snímků, kde mají větší či menší roli právě lidé s atypickým makeupem na obličeji.

10) Kašpárek zabiják (1994)

157761316_e526bd

Horor s komickými prvky sází na netradičního kašpárka, který absurdním způsobem likviduje nové obyvatele starého anglického sídla. Je to bizarní a až zvláštním způsobem vtipné.

9) Muž, který se směje (2012)

vlcsnap-2014-01-27-10h09m36s193

Mladý herec se stigmatem, které by mu Ledgerův Joker mohl závidět, se protlouká světem plným předsudků. Jeho kočovný život však dosáhne velké změny, když je hrdinovi přiřknuto obrovské dědictví. V jedné z hlavních rolí exceloval Gerárd Depardieu.

8) Rychlá změna (1990)

bill-murray-09_0

Bill Murray jako lupič, který má sice dokonalý plán na vykradení banky, ale také den blbec. V kostýmu klauna sice vykrade banku bez nejmenších problémů, ale poté mu do cesty vstoupí nekompromisní Murphyho zákon. Svěží krimi komedie plná situačního humoru a sympaťáka Murrayho, kterého prostě musíte mít rádi.

7) To (1990)

it

Zfilmovaný počin literárního díla, krále hororů Stephena Kinga, sází na atmosféru a všudypřítomný strach. Těžko uchopitelná zlá síla bere na sebe v jednom malém zapadlém městečku podobu na první pohled neškodného klauna, který se ovšem baví tím, že rád snižuje počet obyvatel daného místa.

6) Poltergiest (1982)

poltergeist-1_758_426_81_s_c1

Poklidný život jedné pohodové rodinky naruší neznámí vetřelci, kteří obyvatelům domu připraví skutečné peklo a kromě psychické újmy jim připraví i újmu fyzickou. Jedním z trapičů je i posedlá hračka klauna, s kterou by si rozhodně nikdo nechtěl hrát.

5) Simpsonovi ve filmu (2007)

simpson_krusty_il_clown

Kdo by neznal animovanou rodinku se čtyřmi prsty a velmi výstředními sousedy? Jedním z obyvatel Springfieldu je i Šáša Krusty, který je něco jako místní celebrita. Jeho pořady jsou zaměřené na děti, i když je moc nemusí. Byť Krusty patří k vedlejším postavám, je snadno zapamatovatelný, a to především i díky animovanému seriálu, který se vysílá v rámci jeho show – Itchy a Scratchy. To je v podstatě taková drsnější verze Toma a Jerryho.

4) Šest medvědů s cibulkou (1972)

01f8173d363ca5d1fa2d0707876d_r16-9_w640_h360_gi-photo-254098

Lipského životní role. Cirkusový klaun Cibulka si žije spokojeně se svými medvědy, s kterými dennodenně předvádí úspěšné číslo. Jednoho dne je ale jeho vystoupení nahrazeno a klaun se ocitne na dlažbě. Na popud dětí se převlékne za kuchařku a spolu s medvědy (které ukrývá) se snaží přežít den ve škole zrovna, když jí navštěvuje inspektor.

3) Zombieland (2009)

114985636804070ab901b0fb7918138b

Akční komedie obsahuje především oživlé mrtvoly, ale dojde i na klauny. Hlavní hrdina, Columbus, má totiž panický strach z cirkusových bavičů. A jak osud umí být ironický, stane se, že ve finální bitvě musí mladý geroj stanout tváří v tvář svému strachu, klaunovi. Ten zde není obyčejný, ale je vyšperkovaný – je totiž stejně jako všichni okolo zombie.

2) Batman (1989)

joker2

Burtonův maskovaný ochránce Gothamu uchvátil kouzelnou, těžko popsatelnou atmosférou a skvělým hlavním záporákem. Toho ztvárnil Jack Nicholson, v jehož podání byl Joker především vyšinutým klaunem, který si potrpěl především na různé vtípky doprovázené násilím. Na rozdíl od Ledgera byl dřívější klaun hozen do roviny jisté satiry či parodie.

1. Temný rytíř (2008)

10-insane-facts-you-probably-didn-t-know-about-heath-ledger-s-joker

První místo žádným překvapením není. Ledgerův Joker je všechno, jen ne přívětivý. K dětem byste ho rozhodně nepustili a není se čemu divit. Anarchista se smyslem pro chaos a brutalitu uchvátil v podání mladého herce celý svět a zcela zastínil Temného rytíře. Herec, který ho ztvárnil, věnoval přípravě na tuto roli skutečně hodně času a energie. Stanislavského metoda v kombinaci s důkladným studiem podobných psychopatů (inspiraci hledal například v Mechanickém pomeranči) a přemírou prášků na spaní se mu staly osudnými. Nedlouho před premiérou Ledger tento svět opustil v útlém věku a stal se tak členem nechvalně proslulého klubu 27. Jeho Joker byl vynikající, o čemž svědčí Oscar za vedlejší roli, kterého se herec dočkal posmrtně. Batman byl v Temném rytíři cool, ale upřímně – kdo nefandil vyšinutému a charismatickému magorovi, kterému nešlo upřít grácii a šmrnc?

3 KOMENTÁŘE

  1. Ano, zaponeut je určitě film : Klaun, vynikající kanadský horor. Další věc, to 8 .místo a Bill Murray, to snad ne. Je to jen slabý odvar Belmonda. Jedná se o Remake : Bezva finty, kde exceloval J.P.Belmondo….

  2. Chybí mi zde hororový snímek nazvaný prostě jen Klaun, kde je na klauny pohlíženo z trochu jiného úhlu, než na jaký jsme zvyklí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také