TOP 10: Nejlepší sandálové filmy

Příští týden bude mít v českých kinech premiéru Ben Hur – remake slavného remaku z 50. let, který se stal jedním ze zásadních filmů subžánru „sword-and-sandal“, tedy rozmáchlých epických dobrodružných filmů se svalnatými hrdiny a převážně biblickým námětem. Podívejme se na desítku těch nejlepších v daném žánru.

1. Gladiátor (2000)

S největší pravděpodobností nejznámější snadálový velkofilm. Ridley Scott oživil tento subžánr v novém tisíciletí a využil veškerých jeho propriet. Máme tu zradu, pomstu, lásku a hlavně hrdinu, který si jde za svým a bojuje proti bezpráví. Souboje v aréně i dnes díky výborným efektům fungují na jedničku, stejně jako casting (ikonická role pro Russella Crowea) nebo soundtrack. Klasika.

gladiator

2. Ben Hur (1959)

Přes 50 tisíc komparzistů, přes 40 tisíc tun mořského písku, milion rekvizit, 300 kulis, 212 minut, 11 Oscarů a kultovní scéna závodu koňských spřežení, která se natáčela více než jeden měsíc. Obrovský film.

ben_hur_1

3. Spartakus (1960)

Poprvé zde Kubrick využil širokoúhlou kameru a barevný formát a stálo to za to. Kirk Douglas domluvil hvězdný herecký ansámbl a pokukovalo se po Oscarech. Dnes již legendární klasika s různými gladiátorskými souboji a hlavně hláškou: „I am Spartacus!“

spartacus

4. Souboj Titánů (1981)

Dnes již v některých scénách spíše úsměvný příběh z antické mytologie, kdy se musí Perseus vypořádat s několika překážkami a získat si krásnou Andromedu. Boj se škorpionem, sova a hlavně legendární závěrečná naháněčka s obludnou medúzou. Cheesy, ale některým z nás tahle klasika formovala dětství.

souboj titánů

5. Barbar Conan (1982)

Když je řeč o formování dětství, nesmí zde chybět ani Barbar Conan – první velký film Arnolda Schwarzeneggera. Film, který vypráví především obrazy, hudbou a Arnoldovými svaly. Nechybí tady gladiátorské zápasy, honba za pomstou a láska. Správně temné, drsné a brutální. Takové filmy se dnes již netočí.

barbar conan

6. Kleopatra (1963)

Další z těch velkých filmů, které měly přilákat davy do kin a odlákat je od televizních obrazovek. Původně měl mít film rozpočet 2 miliony dolarů; ten však nakonec nabobtnal na tehdy astronomických 44 milionů dolarů. Hlavní představitelka Kleopatry, Elizabeth Taylor, vystřídala ve filmu 65 kostýmů a inkasovala honorář milion dolarů. Epický film s několika verzemi (nejdelší má 320 minut) a režiséry. Zdaleka nejkomplikovanější sandálový velkofilm tohoto výčtu.

Cleopatra-1963-elizabeth-taylor

7. Quo Vadis (1951)

Nejlepší verze slavného románu Henryka Sienkiewicze. Náročné davové scény, hrozivé výjevy předhazování křesťanů lvům, šílený Nero… I když je snímek černobílý, neubírá nic ze své rozmáchlosti a epičnosti. Typický sandálový velkofilm, který stanul na začátku všech svých slavnějších potomků.

Quo_Vadis_1951_7424078

8. Desatero přikázání (1956)

Další z řady velkých epických biblických příběhů, který natočil jeden z nejpovolanějších. Cecil B. DeMille totiž určitě jako režisér netroškařil a navíc Desatero přikázání natočil již ve 20. letech. Vznikl tak velkolepý biblický příběh, ve kterém se vystřídalo přes 14 tisíc komparzistů a spousta efektů (Oscar). Jednalo se taktéž o poslední film režiséra DeMilla.

Desatero přikázání

9. 300 (2006)

Zack Snyder to s komiksy vždy uměl. I když poslední dobou dostává čočku za neukočírování DCU, v roce 2006 byl opěvován za geniální audiovizuální skvost podle komiksu Franka Millera – 300. 300 sparťánů se postavilo perským bojovníkům a vznikla bitva, kde není nouze o hrdinství, zradu a krvelačné souboje. Moderní sandálový film, který využil digitální orgie ve svůj prospěch.

300

10. Roucho (1953)

Další ze zakladatelů tohoto subžánru, který jako první využil anamorfický systém Cinemascope s poměrem stran obrazu 2,66:1. Ve své době obrovský hit, dnes již pozapomněný film, kterého přerostlo mnoho dalších slavnějších titulů. I tak si však zaslouží v našem výčtu zmínit.

The Robe 3