Recenze: Tajný život mazlíčků (2016) – Každé zvíře chce k někomu patřit

Přemýšleli jste někdy, co se doma děje, když se za vámi zavřou dveře? Nebo proč vaše kočka spí, když přijdete z práce, přestože na to měla celý den? Nový animovaný film Tajný život mazlíčků vám umožní nahlédnout do „zákulisí“ životů chlupatých i opeřených domácích zvířat, z nichž ne všechna nesou odchody svých páníčků tak bolestně.

Teriér Max žije společně se svou paničkou Katie v bytě na předměstí New Yorku a zdánlivě nic jim nechybí ke štěstí. Jediné, co Maxe trápí je, že Katie někam denně odchází. Ale není jediný, komu se páníček záhadně ztrácí. Stejně je na tom třeba i vykrmená kočka Koule, pudl Leonard, ptáček Čimča nebo malá sněhově bílá fenka pomeraniana Bridget, která je do Maxe tajně zamilovaná. Některá zvířata se po odchodu lidí uchylují k různým aktivitám, například Leonard holduje metalu, zatímco Koule sežere nač přijde. Jednoho dne ale Katie přivede domů obrovského psa Barona a začíná lítý boj o to, komu se dříve podaří očernit soupeře před Katie. Vše vyvrcholí potyčkou v parku, ale co osud nechtěl, oba psi skončí v odchytu a jsou na cestě do útulku. Dodávka je však přepadena psycho králíkem a potetovaným prasetem Kérákem (mají odpor ke zdomestikovaným mazlíčkům), kteří přišli vysvobodit svého parťáka. Max a Baron se doprošují pomoci, ale té se jim dostane, až když zapřou lásku k lidem a vydávají se za zabijácká monstra. Kromě Bridget nikdo zmizení Maxe nepřikládá váhu, ale odhodlaná fenka se nenechá zastrašit a s pomocí přátel se vydá na záchrannou misi.

5123

Na můj vkus bylo v příběhu až moc zvířat. To by samo o sobě až tak nevadilo, kdyby tam většina z nich nebyla jmenována, nehledě na jejich minoritní přínos v příběhu. Po prvních sedmi se začnete ztrácet, takže nejjednodušší je si zvířata prostě pamatovat podle vzhledu. Zajímavé bylo, že tvorům byly přiřknuty charaktery jaké jim lidé přisuzují i ve skutečnosti. Koule je nepěknou ukázkou škodolibých a sebestředných koček. Mops Mel je trošičku „jednodušší“, pudl Leonard natupírovaný a vznešený, pomeranian Bridget je roztomilá a orel Tiberius je věčně hladový. Film je také napěchován „poselstvími“. Třeba starý pes Děda je příkladem toho, že s věkem přichází moudrost a spláchnutá parta odkopnutých zvířat se zase poučí, že násilím si nic nezíská. Malým divákům je také nenásilnou formou vštěpováno, že zvířata odloučení s majiteli těžce nesou. Tudíž pokud se rozhodnou pro pořízení mazlíčka, rozhodně by se jich neměli vzdávat, jinak se stejně jako králík z filmu zblázní nebo budou naštvaná a ublížená.

the-secret-life-of-pets-3

Za pochvalu stojí námět snímku. Věřím, že každý, kdo vlastní domácího mazlíčka, si nejednou posteskl, jak moc musí jeho miláček doma bez jejich přítomnosti truchlit. Ale pokud se mají zvířata alespoň z poloviny tak dobře, jako ve filmu, můžeme si oddychnout. Samotný příběh ani zápletka však nejsou nijak originální nebo inovativní. Podobných animáků s motivy záchrany jednoho ze členů, stmelení kolektivu nebo polepšení zlosynů už bylo natočeno nespočet. Navíc díky tomu, že se jedná o dětský animovaný snímek, je předem jasné, že se dočkáme happy endu. To ale neznamená, že by Tajný život mazlíčků nebyl dobrou podívanou. Děti si jej zamilují určitě a starší generace se u této pohodové intelektuálně nenáročné oddechovky také zasmějí. Dabing je oproti originálu jinak zvolený, Maxe v angličtině dabuje Louis C. K. a v češtině pak Kryštof Hádek, jehož hlas malému psíkovi lépe pasuje. Výbornou dabérskou práci odvedl i Martin Dejdar, který dodal zhrzenému psycho králíkovi tu správnou šťávu.

2426_TP4_00079ARVerdikt:

Tajný život mazlíčků režíroval Chris Renaud, který má na svědomí oba snímky o „padouchovi“ Gruovi a jeho bandě mimoňů, takže to je zárukou kvalitního animáku. Kromě vtipných replik vás zajisté potěší i soundtrack, který umně dokresluje atmosféru příběhu. Pokud tedy od snímku nemáte příliš vysoká očekávání, nejspíš vás i mile překvapí. Tak udělejte dobrý skutek a vezměte své děti, malé bratry, sestry, neteře nebo synovce do kina a užijte si příjemné odpoledne s bandou zvířat, která vlastně podnikají všechna dobrodružství jen proto, že je jejich páníčci bez vysvětlení opouštějí.

Na Tajný život mazlíčků si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Tajný život mazlíčků / The Secret Life of Pets
Trailer
USA, 2016
Animovaná komedie
Režie: Chris Renaud, Yarrow CheneyDrama
Scénář: Ken Daurio, Cinco Paul, Brian Lynch
Hrají: Louis C. K., Eric Stonestreet, Kevin Hart, Ellie Kemper, Steve Coogan, Lake Bell

PŘEHLED RECENZE
Lenka Hrůzová
65 %
Předchozí článekCool soutěž s filmem Star Trek: Do neznáma
Další článekDostane Ježíš z Big Lebowskiho vlastní film?
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.