TOP 25: Nejlepší superhrdinské filmy všech dob

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

V redakci jsme dali hlavy dohromady a vybrali pro vás pětadvacítku nejlepších filmů se superhrdinskou tématikou.

Komiksárny zažívají už nějaký ten pátek zlaté časy. Filmová studia těží z ohromného diváckého zájmu o hrdiny v barevných kombinézách a zatím to vypadá, že bude tento trend ještě nějakou dobu pokračovat.

A není se čemu divit. Charaktery s nadpřirozenými schopnostmi, ne vždy vycházející z komiksových předloh, nabízejí zábavnou alternativu k našim obyčejným životům, a kdo by prostě nechtěl umět létat, šplhat po zdech nebo číst lidem myšlenky, že?

Jelikož jde tento týden do kin očekávaný snímek Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, ve kterém si půjdou po krku dva vůbec nejslavnější superhrdinové všech dob, tak se nějaká ta tématická výběrovka prostě nabízela.

V nekonečné záplavě superhrdinských megafilmů pak každý člen redakce vypsal 10 až 15 těch nejlepších z nich (na pořadí záleželo!), z čehož vznikl následující žebříček. Ten sice s luxusním náskokem a tak trochu očekávaně opanoval Temný rytíř Christophera Nolana z roku 2008, ale na dalších místech se prosadilo hned několik více či méně překvapivých titulů.

25. Captain America: První Avenger (2011)
24. Batman se vrací (1992)
23. Iron Man 3 (2013)
22. Amazing Spider-Man (2012)
21. X-Men: Budoucí minulost (2014)

X-Men-Days-Of-Future-Past-Wallpaper

Možná někoho zaskočí, že se na lepších pozicích neumístil takový Iron Man 3 nebo poslední X-Meni s podtitulem Budoucí minulost. To jen vypovídá o popularitě žánru, kterému sice podle některých zlých jazyků dochází dech, ale i tak dokáže produkovat náramně zábavnou a mnohdy i vysoce kvalitní podívanou. Své místo v žebříčku si vybojoval i kultovní Vyvolený od M. Night Shyamalana z roku 2000.

20. X-Men (2000)
19. Hellboy (2004)
18. Muž z oceli (2013)
17. Vyvolený (2000)
16. Batman (1989)

3458-279165

Těsně před branami nejlepší desítky zůstal i krvavý Kick-Ass a animovaní Úžasňákovi, kteří sice měli stejný počet bodů jako dvojka X-Menů na desáté příčce, ale vzhledem k tomu, že se mutanti Bryana Singera objevili u dvou redaktorů dokonce na druhém místě za Temným rytířem, tak byli po zásluze posunuti na lepší umístění.

15. Batman začíná (2005)
14. Spider-Man 2 (2004)
13. Spider-Man (2002)
12. Úžasňákovi (2004)
11. Kick-Ass (2010)

Captan-America_The-Winter-Soldier_Still2

V druhé polovině top 10 se umístil například Tony Stark alias Iron Man, který bude letos v květnu plnit roli „záporáka“ v pokračování Kapitána Ameriky s podtitulem Občanská válka. Předchozí díl o hrdinovi s nezničitelným štítem a věčným národním patriotismem – Návrat prvního Avengera – obsadil v našem výběru solidní deváté místo.

10. X-Men 2 (2003)
9. Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
8. Temný rytíř povstal (2012)
7. Iron Man (2008)
6. X-Men: První třída (2011)

2014_guardians_of_the_galaxy

Vymazlení Strážci Galaxie, hubatý Deadpool, týmovka Avengers a neskutečně komplexní Strážci – Watchmen, to jsou ty nejlepší snímky, které nestačily na vítězného Temného rytíře. Zatímco třeba v případě Deadpoola, u kterého při bodování kolegů jistě hrálo roli aktuální nadšení z nedávné premiéry, tak u nadčasových Watchmenů nelze o kvalitě díla ani v nejmenším pochybovat. Film podle komiksové předlohy Alana Moorea je opravdovým klenotem (nejen) v rámci superhrdinského fenoménu.

5. Strážci Galaxie (2014)
4. Deadpool (2016)
3. Avengers (2012)
2. StrážciWatchmen (2009)
1. Temný rytíř (2008)

027-the-dark-knight-theredlist

A co to první místo? Mohlo to vůbec dopadnout jinak? Asi ne. Temný rytíř v roce 2008 vyrazil dech nejen zarytým fanouškům komiksového Batmana, ale i široké divácké veřejnosti, která snímek Christophera Nolana vynesla do nebes za precizní režii, vynikající scénář, nezapomenutelného Heatha Ledgera v roli psychopatického Jokera, ale také i trochu paradoxně za NEKOMIKSOVÝ nádech celého filmu.

Ano, Temný rytíř má mnohem blíže třeba ke kriminálnímu thrilleru Nelítostný souboj Michaela Manna, než k ostatní žánrové produkci v čele se Spider-Manem a spol. Po filozofické stránce si Nolan zase pohrává s myšlenkami nihilismu, anarchismu a iluzi o svobodné vůle jedince. Temný rytíř obsadil v nominacích hned třináctkrát první místo (z celkem dvaceti hlasujících) a čtyřikrát druhé, což mu bohatě stačilo na (zcela zasloužené) vítězství v našem žebříčku Nejlepších superhrdinských filmů všech dob.

7 KOMENTÁŘŮ

  1. To ale není typický superhrdina… I když je pravda že to ani Hellboy. Ale jak už padlo, nemůže se tam vecpat všechno. 😉 Vím že někdo z redakce uváděl i třeba Péráka. 🙂

  2. Marty Steinbach tady jde o to, ze Avangers je bezducha mlaticka, Temny rytir a Watchman jsou nejlepe zpracovane komiksy, scenar, vizual, skvele zrezirovne a hlavne skvele herecke vykony, 3.misto rozhodne Kapitan 2, ale kazdy ma na to svuj pohled jak pises 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také