Recenze: Dítě číslo 44 (2015) – Nedoceněný úspěch

Přečtěte si

Autor

Život je boj o život – nebo o životy?

Muž (Leo – Tom Hardy) a žena (Raisa – Noomi Rapace), manželé Děmidovi žijí v Moskvě v Stalinovských letech. On je příslušník Sovětské státní policie a válečný hrdina, ona je učitelkou na základní škole. Problémy se začnou kupit poté, co Leovu kamarádovi zemře syn za velmi podivných okolností – je nalezen nahý s přesně mířenými řezy a vyndanými orgány. Celá jeho rodina věří, že byl zabit, ale úřady se to snaží ututlat, a vše berou pouze jako následek nešťastného sražení vlakem.

Aby toho nebylo málo, v ten samý čas se Raisa dostane před státní orgány kvůli udání a podezření ze špionáže. A jelikož ji Leo, jako svou manželku odmítl vyslechnout – jsou oba vyhoštěni z Moskvy a přemístěni do Volsku, jako nepohodlní. I tam se ovšem objeví podivné vraždy malých dětí. A tak začíná pátrání – vše ovšem komplikuje právě politická a životní situace manželů.

Podívala jsem se na film a byla nadšena, o to více jsem se podivila, jak je možné, že má tak „nízké“ hodnocení…

Snímek je totiž pěkným dokladem – ačkoli pamětníci a historikové můžou namítat, že je to slabý odvar – situace v Rusku za vlády Stalina. Přesto tam nejde jen o něj, jako ve většině filmů vyznavačů Undergroudu. Zacházení s lidmi a podezřívání z kapitalismu a špionáže ovlivňovali lidské životy, aniž by cokoli z řečeného byla pravda.

Film se potácí mezi krimi thrillerem, válečným filmem, detektivkou a psychologickým dramatem. Boj a strach o vlastní život, tady ještě ve spojení se zájmem o životy druhých. Při sledování vás bude zajímat, kdo vraždí, a dokud nenastanou problémy, ani vás nenapadne, že by hlavní postavy mohla státní policie zatknout, nebo i zabít.

Podle mého pěkný scénář, který já bohužel nemohu s knižní předlohou porovnat. Úžasná výprava, kostýmy a masky – to bezpochyby.

Navíc i Češi poznají, že jsme se na snímku podíleli. Uvidíme totiž i české herce (například  Janu Strykovou, Jaromíra Noska, Karla Dobrého nebo Ivana G’Veru) – a někteří z nich tam dokonce mluví! A film byl vyvoláván v Barrandovských laboratořích.

Ve filmu se střídá angličtina s ruštinou, asi aby bylo vidět, kde se má film odehrávat a že postavy mají být rusové. Místo „Yes“ říkají „Da“ a podobně. Je pravda, že autoři si děj knihy trochu upravili. Například scény s Anatolem Brodským (Jason Clarke) se v knize odehrávaly v zimě a pod zamrzlou řekou, což při natáčení v létě bylo prakticky nemožné… Ale je třeba dodat, že na natáčení se přijel podívat i sám autor.

Daniel Espinosa se narodil ve Švédsku roku 1977. Dokončil obor režie na Dánské národní filmové škole v roce 2003. Jeho první film se jmenoval Babylonská noc (2004), a za svůj druhý film Láska navzdory (2007) sesbíral mnoho ocenění a i kladné recenze kritiků.

VERDIKT:

Ano, může být pravdou, že film nekopíruje knihu, ani historické události, ale nám, co jsme knihu nečetli, je to jedno. Film mi připadal jako zdařilý náznak poválečné situace, spojený s pěkným detektivním příběhem. K tomu čeští herci, skvělá výprava s kostýmem a pár mých oblíbených herců, jako např. Gary Oldman. Palec nahoru!

  • Dítě číslo 44 / Child 44
  • Trailer
  • 137 minut
  • Režie: Daniel Espinosa
  • Hrají: Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, Jason Clarke, Joel Kinnaman, Fares Fares, Vincent Cassel, a další
  • Na dvd a Blu-ray od 30. 9. 2015

Konečné hodnocení

Dominika Zmítková
82 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také