Recenze: Dítě číslo 44 (2015) – Nedoceněný úspěch

Přečtěte si

8 trailerů týdne: Akční Netflix a Guy Pearce exorcistou

Netflix představil seriály Jupiter's Legacy o druhé generaci superhrdinů a Světlo a stíny, fantasy natočené podle úspěšné knižní série...

10 skvělých filmů, které Netflix právě přidal v tajnosti

Netflix dopředu avizoval, že v týdnu uvede desítky nových filmů a seriálů. Nakonec se v nabídce objevily další tituly,...

10 nejstahovanějších filmů týdne na torrentech

Žebříček nejstahovanějších filmů týdne hlásí dvě novinky. Snímek The United States vs. Billie Holiday, za který si hlavní představitelka...

Autor

Život je boj o život – nebo o životy?

Muž (Leo – Tom Hardy) a žena (Raisa – Noomi Rapace), manželé Děmidovi žijí v Moskvě v Stalinovských letech. On je příslušník Sovětské státní policie a válečný hrdina, ona je učitelkou na základní škole. Problémy se začnou kupit poté, co Leovu kamarádovi zemře syn za velmi podivných okolností – je nalezen nahý s přesně mířenými řezy a vyndanými orgány. Celá jeho rodina věří, že byl zabit, ale úřady se to snaží ututlat, a vše berou pouze jako následek nešťastného sražení vlakem.

Aby toho nebylo málo, v ten samý čas se Raisa dostane před státní orgány kvůli udání a podezření ze špionáže. A jelikož ji Leo, jako svou manželku odmítl vyslechnout – jsou oba vyhoštěni z Moskvy a přemístěni do Volsku, jako nepohodlní. I tam se ovšem objeví podivné vraždy malých dětí. A tak začíná pátrání – vše ovšem komplikuje právě politická a životní situace manželů.

Podívala jsem se na film a byla nadšena, o to více jsem se podivila, jak je možné, že má tak „nízké“ hodnocení…

Snímek je totiž pěkným dokladem – ačkoli pamětníci a historikové můžou namítat, že je to slabý odvar – situace v Rusku za vlády Stalina. Přesto tam nejde jen o něj, jako ve většině filmů vyznavačů Undergroudu. Zacházení s lidmi a podezřívání z kapitalismu a špionáže ovlivňovali lidské životy, aniž by cokoli z řečeného byla pravda.

Film se potácí mezi krimi thrillerem, válečným filmem, detektivkou a psychologickým dramatem. Boj a strach o vlastní život, tady ještě ve spojení se zájmem o životy druhých. Při sledování vás bude zajímat, kdo vraždí, a dokud nenastanou problémy, ani vás nenapadne, že by hlavní postavy mohla státní policie zatknout, nebo i zabít.

Podle mého pěkný scénář, který já bohužel nemohu s knižní předlohou porovnat. Úžasná výprava, kostýmy a masky – to bezpochyby.

Navíc i Češi poznají, že jsme se na snímku podíleli. Uvidíme totiž i české herce (například  Janu Strykovou, Jaromíra Noska, Karla Dobrého nebo Ivana G’Veru) – a někteří z nich tam dokonce mluví! A film byl vyvoláván v Barrandovských laboratořích.

Ve filmu se střídá angličtina s ruštinou, asi aby bylo vidět, kde se má film odehrávat a že postavy mají být rusové. Místo „Yes“ říkají „Da“ a podobně. Je pravda, že autoři si děj knihy trochu upravili. Například scény s Anatolem Brodským (Jason Clarke) se v knize odehrávaly v zimě a pod zamrzlou řekou, což při natáčení v létě bylo prakticky nemožné… Ale je třeba dodat, že na natáčení se přijel podívat i sám autor.

Daniel Espinosa se narodil ve Švédsku roku 1977. Dokončil obor režie na Dánské národní filmové škole v roce 2003. Jeho první film se jmenoval Babylonská noc (2004), a za svůj druhý film Láska navzdory (2007) sesbíral mnoho ocenění a i kladné recenze kritiků.

VERDIKT:

Ano, může být pravdou, že film nekopíruje knihu, ani historické události, ale nám, co jsme knihu nečetli, je to jedno. Film mi připadal jako zdařilý náznak poválečné situace, spojený s pěkným detektivním příběhem. K tomu čeští herci, skvělá výprava s kostýmem a pár mých oblíbených herců, jako např. Gary Oldman. Palec nahoru!

  • Dítě číslo 44 / Child 44
  • Trailer
  • 137 minut
  • Režie: Daniel Espinosa
  • Hrají: Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, Jason Clarke, Joel Kinnaman, Fares Fares, Vincent Cassel, a další
  • Na dvd a Blu-ray od 30. 9. 2015

REVIEW OVERVIEW

Dominika Zmítková
82 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také