Recenze: Vybíjená (2015) – (Ne) Komedie z pera Vieweghova

Předevčírem vyšla na DVD nová česká komedie, a to se skoro celou Partičkou! Ale upřímně – moc se bohužel nezasmějeme…

Tom (Michal Suchánek), Skipy (Richard Genzer) a Jeff (Ondřej Sokol) jsou nerozlučnými kamarády už od střední školy. Dva z nich stále sdílí život v jednom bytě, třetí k nim utíká z nešťastného manželství. Po letech se setkají s celou svou maturitní třídou na třídním srazu po 25 letech. Jako na každém takovém setkání se řeší nedořešené, vzpomíná na první či věčné lásky, což je pro celou trojici svým způsobem spolužačka Eva Šálková (Simona Krainová). Porovnává se, jak kdo dopadl a vyplývají na světlo dlouho nevyřčené věty, ale i nepříliš dobré následky pubertálního chování. Každá postava má svůj vlastní příběh, asi jako každý člověk v životě.

Což je na celém filmu možná největší problém. Film, který trvá standardně hodinu a půl má na naše filmaře snad až příliš mnoho „zajímavých“ životních událostí a problémů, které navíc vycházejí na světlo strašně pomalu a vždycky tak nějak napůl. Nikdo o ničem nechce mluvit narovinu, a tak se vše dozvídáme po pár větách, které nám toho stejně moc neřeknou. Film mohl být klidně tak o půl hodiny delší, protože konec je vcelku neuzavřený. OK, beru, že film řeší události jednoho víkendu a minulost, ale na konci čekáte, co bude teda dál, jak se to urovná? Ale ono se to neurovná – film končí dnes. Děj je neuzavřený, jako by filmaři říkali: „No…tak jsme vám ukázali, jak to bylo, ale nic s tím dál neuděláme, protože to ještě nevíme – KONEC. Další osudy vyhlížejte někde v dáli!“

Film rozhodně není doslovnou komedií, ale spíš takovou oddechovkou. Vesměs se ve filmu střídají vtipné věty se sentimentem. I když je to o něm psáno, prakticky se nezasmějeme. Nejvtipnější scény jsou už v traileru a ani tak jich není mnoho …

Předlohou scénáristovi Miroslavu Oščatkovi byla stejnojmenná kniha Michala Wievegha, který se na adaptaci zároveň podílel. Filmů podle Wieveghových knih je tolik, že si člověk někdy říká, zda se vůbec jiní spisovatelé než Šabach a Viewegh vůbec točí, a tento patří pravděpodobně mezi ty „slabší“, oddechové, kupodivu nezasazené do stereotypu dneška jako v Díře u Hanušovic (2014), nebo do socialismu a jeho krutosti jako v Občanském průkazu (2010).

Naopak, film se odehrává skutečně teď, je jemný, oddechový. Neřeší problémy rasismu, náboženství a válek, které vídáme ve zprávách každý večer a jsou všude okolo nás. Dá se říct, že si u filmu dokonce i odpočineme. Ačkoli nemohu říct, že film neřeší žádné problémy. Řeší, a sice hloupost mladického sobeckého chování vůči těm, které nevnímáme jako Top desítku našich životů. Takovou malou utajenou otázkou je například: Kdo to má horší? Ošklivé nebo hezké holky?

Co ale na filmu hodnotím nadmíru kladně je herecké obsazení. Vybrat mladší „kolegy“ pro role pubertálních výrostků, tedy mladších verzí hlavních protagonistů filmu byl velmi šťastný tah!

Film je sice pohodičkou, ale dává nám jisté poselství a snad i radu. Každý z nás má v sobě dospělé i pubertální JÁ, která mezi sebou navzájem bojují.

Petr Nikolaev tak po velmi povedeném Příběhu Kmotra (2013) přichází s jemným filmem, což jsme až tak nečekali. Jeho poslední pohodovkou byl seriál Proč bychom se netopili (2009).  Příběhu kmotra předcházely úspěšné Lidice (2011).

Už na studiích na sebe upozornil, především snímky Schopen – odveden (1979) a Praga kaput regni (1980). Po absolutoriu odešel do Francie, kde žill dalších 9 let. Ale nikoliv jen jako režisér, živil se zpočátku jako prodavač zmrzliny, lepič plakátů, malíř pokojů nebo i hlídač dětí. Až v letech 1988 – 1992 (kdy se mimo jiné vrací do Prahy, jako pomocný režisér francouzských filmů, natáčených u nás) učil na soukromé filmové škole ERSA. V roce 1997 debutoval adaptací Vieweghova románu Báječná léta pod psa (1997).

VERDIKT:

U každého člověka rozhoduje o zhodnocení filmu i předběžné očekávání. U recenzentů by tomu tak být nemělo, ale nikdo nedokáže být objektivní na 100%. Kdybych od filmu čekala komedii narvanou scénami, při kterých padám ze židle, dala bych mu maximálně takových 35%. Ale já naopak šla do filmu s tím, že je to zase od Viewegha a bude to s největší pravděpodobností úplná ptákovina. Možná to trošku mému hodnocení pomohlo.

Když nebudete film vnímat jako komedii s velkým K, oceníte pár vtipných vět a nekompletní partičku, kterou na rozdíl od improvizační show režisér srovnal do latě.

  • Vybíjená 
  • Trailer
  • 94 minut
  • Česká Republika
  • Komedie / Drama
  • Režie: Petr Nikolaev
  • Scénář: Miroslav Oščatka
    Hrají: Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Simona Krainová, Simona Babčáková, Lukáš Vaculík, Monika Absolonová, Linda Bartošová, Hynek Čermák, Zuzana Čapková aj.

Na DVD od: 26.8.2015

PŘEHLED RECENZE
Dominika Zmítková
61 %
Předchozí článekPrvní fotka z adaptace Assassin’s Creed!
Další článekZemřela hororová legenda Wes Craven