Vyhrajte stejnojmennou knižní předlohu k filmu Dáma ve zlatém

Přečtěte si

Autor

Již 25. června bude mít v českých kinech premiéru životopisný film DÁMA VE ZLATÉM, který vypráví pozoruhodný a skutečný příběh ženy, jež se rozhodla dosáhnout spravedlnosti a za každou cenu bojovat o dědictví, které její rodině právem náleželo. V hlavních rolích se představí Helen Mirren a Ryan Reynolds. Film půjde do kin ve formátu 2D s českými titulky.

Kniha stejně tak i film vypráví strhující příběh portrétu Adele Bloch-Bauerové a jeho tvůrce Gustava Klimta. Drama prosycené láskou a krví. Gustav Klimt byl geniální malíř, buřič, svůdce a satyr. Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jednou z nich byla Adele Bloch-Bauerová. Ti dva spolu stvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v idylických časech secesních salonů a vídeňských kavárniček, odkud jej smetl uragán válečných hrůz, aby se po dramatickém soudním sporu završil v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů. Dáma ve zlatém – Zlatá Adele, přezdívaná též rakouská Mona Lisa, se vrátila do rukou svých dědiců, ale některá její tajemství zůstávají.

WOMAN IN GOLD - 2015 FILM STILL - (L-R) RYAN REYNOLDS, HELEN MIRREN, and DANIEL BRUHL - Photo Credit: Robert Viglasky  © 2014 The Weinstein Company. All Rights Reserved.

Začínáme v časech vídeňské secese, kdy nespoutaný Klimt tvoří své obrazy. Starosvětská Vídeň s kavárničkami a měšťanskými salony, kde se schází vybraná společnost, na ně vůbec není připravená. Až na výjimky. A jednou z nich je Adele Bloch-Bauerová. Nekonvenční mladá dáma s cigaretou v ústech a buřičskými řečmi. Čas ale nezůstává stát. Do vídeňských ulic vpochoduje Hitler a v patách mu táhne smrt. Donedávna bohatí a privilegovaní Židé jsou ožebračováni, deportováni a vražděni. Z mecenášů umění a intelektuálů je rázem méněcenná rasa, jejich majetek je rozkraden nebo zničen. Hrůzy války jsou nekonečné a mnozí účastníci příběhu o Zlaté Adele je krutě zaplatí životem. Někteří ale přežijí a po válce se vrhají do boje za spravedlnost. A za vyrovnání křivd.

Směs dech beroucího thrilleru o hrůzách války, ponížení a zoufalství s románem o umění, o lásce, vášni a síle lidského ducha přináší nakladatelství Metafora v oblíbené edici Beletrizovaných životopisů.

woman-in-gold_0

Co tedy udělat proto, abyste měli jednu z pěti nabízených knih doma? Stačí správně odpovědět soutěžní otázku, zaslat email se správným předmětem, a pozor: být odběratelem našeho Youtube kanálu! Nezapomeňte ve vašem emailu uvést i jméno, pod kterým nás na Youtube odebíráte.

Soutěžní otázka: Představitel jedné z hlavních rolí Ryan Reynolds se chystá na roli jednoho z nejproslulejších komiksových antihrdinů. Kterého?

Email a předmět: soutez@nafilmu.cz | Kniha – „Jméno hrdiny.“

Soutěž probíhá do 29. června 2015. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který obdrží jednu z pěti knih „Dáma ve zlatém“. Ceny do soutěže věnoval Forum Film.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také