Recenze: Lví srdce (2015) – Plytké černobílé Finsko

Přečtěte si

Autor

Fichte
Fichtehttp://myc.creativist.me
„Starověcí Řekové měli boha vína a radosti. Zato my máme Freuda, komplex méněcennosti a psychoanalýzu.“ Remarque

Rok a půl od premiéry v Torontu přichází 9. července finské drama do českých kin. Přináší sondu do života neonacistů a šikanou zmítaných ulic. Stranou nezůstane ani bratrské pouto.

Chladné ulice drsného města alespoň na chvíli rozzáří úsměv Teppa (Peter Franzén). Zrovna v okamžiku, když mu servírka Sari (Laura Birn) s laškovným pohozením dlouhých, typicky finsky zářivých, vlasů oznámí, že dneska by si mohl vrznout. Tím je elegantně překročena startovní čára na dlouhé trati, v níž běžce čekají skákací překážky v podobě představy neslučitelné koexistence zarytých neonacistických představ o bílém Finsku a předčítání pohádek černošskému chlapci.

Jakkoli skvělý se zdá být sexuální styk mezi Teppem a Sari, což můžeme posoudit hned z několika milostných scén v prvních deseti minutách, zdá se být vytetovaná svastika na svalnatém těle milence přece jenom důvodem pro obavy o Rhamua, dítko z předchozího Sariyna vztahu s Afričanem. Rázem jsme svědky střetu dvou emocí – celý život pěstovaná nenávist vůči „těm, co nám kradou u nás ve Finsku práci“ na straně jedné, křehké láskyplné objetí, něžná slůvka laskající duši a zahánějící chmury minulosti na straně druhé. To vše značně graduje přítomností Teppova bratra, zapřísáhlého patriota bílé budoucnosti.

yff3tvs1_ncw2oa

V pořadí pátý větší film Dome Karukoskiho charakterizují zpomalené záběry podpořené nápaditě zvolenou hudbou. Naneštěstí povedenou kameru nedoplňují alespoň průměrné výkony herců, o snadno předvídatelném scénáři nemluvě. Napjaté svaly působí mnohdy až komicky, nepatrné snahy o případný humor v dialozích končí v trapném tichu nejen na plátně. Pozitivně lze vyzvednout rovnoměrné rozvíjení se několika vedlejších dějových linek, byť všechny následovaly (a vnitřně implikovaly) stejný cíl.

Shrnutí

Milovníci finských filmů jistě naleznou to, co tvoří podstatu jejich lásky k severní kinematografii i v případě Lvího srdce – surově podaná realita, ocelové pěsti jednající mnohdy dříve nežli rozum. Chybí tomu všemu však spád, po pár minutách je vcelku zřejmé, jak všechno skončí. Jedna povedená a překvapivá scéna sice osvěží, ale celý film nespasí.

  • Lví srdce / Leijonasydän
  • Trailer
  • Stopáž: 99
    Režie: Dome Karukoski
    Scénář: Aleksi Bardy
    Hrají: Peter Franzén, Laura Birn, Jasper Pääkkönen, Yusufa Sidibeh
  • Hodnocení: 60 %

Konečné hodnocení

Fichte
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Teppo je radikální neonacista, který si pevně stojí na svých názorech a předsudcích. Zároveň však touží po lásce a rodině. Když potká atraktivní servírku Sari, vše se zdá ideální, dokud nepozná jejího malého černošského syna Rhamua. Teppo tak stojí před těžkým rozhodnutím – splní si svůj sen o otcovství a rodině nebo zůstane věrný své celoživotní víře a přesvědčení založeného na diskriminaci, ignoranci a nenávisti? Situaci navíc ztíží Teppův bratr Harri a vůdce skinheadů je tak nucen učinit jasné rozhodnutí, které však může mít fatální následky pro něj i pro ty, které miluje.Recenze: Lví srdce (2015) – Plytké černobílé Finsko