Recenze: Exodus: Bohové a králové (2014) – Christian Bale opět na vrcholu herecké kariéry

Přečtěte si

Autor

Robert Prokýšek
Robert Prokýšek
Jsem strašný fajnšmekr nových filmů. Je jedno, jestli se jedná o horror nebo jiný žánr. Pro mě je důležité, zda mě ten film má čím oslovit. Ovšem nejvíce zbožňuji dobrodružné a fantasy. Vážím si jakéhokoliv filmu, který mě dokáže vtáhnout do děje.

Ridley Scott nám naservíroval ke konci roku další biblickou podívanou s hvězdným obsazením. Překonal snad Exodus jarní novinku Noe od Darrena Aronofskyho? To a více se dočtete uvnitř recenze.

bale exodus

Ridley Scott je známý především za své snímky Gladiátor, Labyrint lží a Vetřelec. Avšak v posledních letech se mu až tak nedaří, jak by si on sám či jeho fanoušci přáli. Pod jeho taktovkou vznikl Prometheus, který byl v roce 2012 považován za největší zklamání roku. Po režijním debaklu Konzultanta si taktéž neodnesl moc uznání, spíše naopak. A letos přišel s biblickým příběhem ve snímku Exodus: Bohové a králové. Jak se mu nakonec povedl?

Příběh na motivy biblického příběhu nám už může mírně nahnat strach, hlavně po kritizovaném letošním Noemovi, který měl také hvězdně nabité obsazení. Samotný děj se točí převážně kolem Mojžíše (Christian Bale) a není moc rozvláčný, což není zas tak úplně špatně, ale prostě tomu něco chybí. Hlavním problémem je, že se divák tu a tam ztrácí u děje, a to není rozhodně dobře. Čekali jsme opravdu podívanou s bohatým příběhem, jelikož za scénářem stál Steven Zaillian (Moneyball, Schindlerův seznam). Bohužel jsme se nedočkali. Dalším faktem je, že příběh vychází jen z části podle oficiální knižní verze, což by nevadilo, kdyby to aspoň dávalo smysl. Ale tohle nejsou jediné problémy na celém filmu. Polský kameraman Dariusz Wolski (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, Alenka v říši divů) se též nepředvedl ve svém nejlepším světle. Snímek trpí na buď příliš krátké scény, které jsou useknuté střihy a nebo až přílišně dlouhými a nudnými scénami, kde by se zase naopak střihy byly na místě. Ovšem za zmínku stojí překvapivě podařené 3D efekty, což se v posledních letech moc nestává.

Dalším zklamáním je hudební provedení, které si zasloužilo více zakomponovat do pozadí několika scén, přičemž někde hudba nebyla, kde by se to opravdu hodilo. Co se týká vizuálních efektů, tak si nemůžeme stěžovat, bylo jich až bohatě. Akorát v pár momentech byly přehnané, zejména v živelných pohromách.

Herci netlačili příliš na pilu a snažili se působit věrohodně ke svým daným rolím. Především Christian Bale znovu dokázal, že stále nepatří do starého železa. Jeho herecký výkon byl opravdu výborný. Ve snímku bylo až moc přebytečných rolí i herců. Cenu za nejzbytečnější role ve filmu a celkově i za letošní rok získávají Sigourney Weaver jako Tuya a Ben Kingsley jako Nun. Pokud by tam nebyli, opravdu by se nic nestalo. Zda chtěli tímto přilákat více publika, to už zůstává otázkou.

Závěr

Exodus: Bohové a králové dokáže člověka vtáhnout do děje, který má spád, avšak trpí místy nelogičností a dalšími již zmiňovanými nedostatky. Samotné akční scény jsou víceméně vydařené a není u nich potřeba nic vytýkat. Herci dokáží zastat svoji roli, přičemž největší zásluhy má na tom Christian Bale. Sečteno podtrženo, Exodus sice nepatří ke Scottově nejlepším tvorbám, ale řadí se alespoň k jeho nadprůměrným snímkům a překonává tak Noema a uzavírá tím obstojně konec roku 2014.

  • Exodus: Bohové a králové / Exodus: Gods and Kings
  • Trailer #1
  • Stopáž: 151 minut
  • Režie: Ridley Scott
  • Scénář: Steven Zaillian
  • Hrají: Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, María Valverde, Sigourney Weaver, Ben Kingsley a další
  • Premiéra v ČR a SR: 25. prosince 2014
  • Hodnocení: 70%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také