Recenze: Šéfové na zabití 2 (2014) – Vraždu střídá únos

Přečtěte si

Autor

Adam Škaloud
MMMMMM....Filmy

Po třech letech se vrací trojice Nick, Kurt a Dale. Po úspěšném zbavení se svých nesnesitelných šéfů tentokrát bojují proti společnému nepříteli – investorovi, který využil jejich podnikatelské naivity a snaží se jim sebrat patent na vlastní vynález. Netuší ovšem, čeho všeho je trojice schopná.

bosses
Hlavní posilou týmu je Chris Pine

Hlavní výhodou Šéfů na zabití 2 je nezměněná herecká sestava, a to nejen u ústřední trojice. Své role si zopakovali Jason Bateman (Nick), Jason Sudeikis (Kurt) a Charlie Day (Dale), kromě nich se vrací také Jamie Foxx jako zločinecký teoretik Motherfucker Jones, Jennifer Aniston v roli nymfomanky Julie a ve výrazně menší roli se objeví také Kevin Spacey. Co nejspíše zajímá velkou část mužského publika je, zda se režiséru Sean Andersovi podařilo i tentokrát udělat ze scén s Jennifer Aniston to nejlepší, co film nabídne. A odpověď je ano. Do hereckého ansámblu navíc přibyli Christoph Waltz a Chris Pine.

Od podobných filmů nikdy nemůžeme čekat výrazně promakaný děj, jeho hlavní předností jsou jednotlivé vypointované scénky. V tomto případě ovšem, stejně jako v prvním dílu, film funguje i jako celek. I když je předem jasné, kam se bude děj ubírat, tak díky víceméně povedeným vtipům snímek neztrácí tempo. Velkou zásluhu na tom má také kameraman Julio Macat, jenž pracoval například na komediích Ladíme! nebo Nesvatbovi, a jehož práce odvádí pro Šéfy neocenitelnou službu. Další výhodou je soundtrack, který obsahuje především současný pop a rap, což diváka udrží v dobré náladě i při méně povedených scénách, jako je už trailerová slow motion chůze.

Christoph Waltz a Chris Pine
Christoph Waltz a Chris Pine

Největší změnu oproti tři roky starému dílu vidím v rozložení sil hlavní trojice. Prakticky jen Dale zůstal stejný – uječený, hloupý ale odhodlaný. Největší změnou prošel Kurt v podání Jasona Sudeikise. V prvním snímku fungoval jako spojka mezi dvěma zbylými hrdiny – občas byl rozumný jako Nick, ovšem některé jeho jednání se dostalo i pod bod toho Daleova. Nyní ovšem scénáristé na tuto postavu naprosto rezignovali, takže z Kurta se stal jakýsi další Dale a pro film to rozhodně není prospěšná změna, dva idioti jednoduše nejsou potřeba. S touto změnou nastal posun i v chování Nicka (Jason Bateman), který tak na sebe musí vzít veškerý rozum a téměř celý děj tak působí jako jeho brzda a je z něj jednoznačně nejprotivnější postava.

Doufal jsem víc prostoru pro Christopha Waltze, ale ten si i v omezeném počtu scén dokáže svého slizkého podnikatele naplno užít. Oproti tomu Chris Pine dostal scén požehnaně, jeho arogantní a manipulativní spratek se bohužel nemůže vyrovnat Colinu Farrellovi v prvním díle. Jeho absence, jasná z děje prvního dílu, zamrzí nejvíc. Za to Jennifer Aniston by si zasloužila samostatný snímek, věřím, že jeho návštěvnost by překonala oba dva filmy dohromady.

Verdikt:

Režisér Sean Anders dokázal solidně navázat na práci svého předchůdce Setha Gordona, od jehož stylu se příliš neodchýlil. Ani děj se příliš neliší, obsahuje dokonce několik mrknutí na fanoušky prvního snímku, takže doporučuji před návštěvou kina jeho zhlédnutí. Příjemná stopáž 108 minut je zvolená akorát, ubrat by šlo snad jedině handrkování mezi Nickem a zbylýma dvěma třetinami hrdinů. Pokud hledáte nenáročnou jednohubku, tak Šéfové na zabití 2 vás nezklamou, stejně jako tomu bylo u Gordonovy komedie Millerovi na tripu.

  • Šéfové na zabití 2 / Horrible Bosses 2
  • Trailer
  • Stopáž: 108 minut
  • Režie: Sean Anders
  • Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Sean Anders, John Morris
  • Hrají: Jason Bateman, Jason Sudeikis, Charlie Day, Jennifer Aniston, Jamie Foxx, Kevin Spacey, Chris Pine, Christoph Waltz
  • Premiéra v ČR a SR: 27. listopadu 2014
  • Hodnocení: 70 %

Komentář Daniela Birguse

První díl sliboval díky svému skvělému hereckému obsazení hodně vtipnou komedii. Výsledek však zůstal trošku za očekáváním, film rozhodně naplno nevyužil svůj potenciál. Ale pořád se jednalo a nadprůměrný kousek svého žánru. Druhý díl již na plakátě oznamoval, že se moc od svého předchůdce lišit nebude. Avšak nějaké rozdíly bychom přece našli. Nové postavy ztvárněné Christophem Waltzem a Chrisem Pinem rozhodně nejsou jen do počtu. Waltz hraje opět uhlazeného sviňáka, jak jsme u něj zvyklí a jak to máme rádi. Ale větší pozornost na sebe upoutal Chris Pine v roli rozmazleného floutka.

Ten ze své postavy vytěžil maximum a patří k největším pozitivům snímku. Nesmíme také zapomenout na návrat staré gardy. Spolupráce Jasona Batemana, Charlieho Daye a Jasona Sudeikise funguje tak, jak má. Jejich hlášky mají tu správnou údernost a timing. Pár negativ by se určitě také našlo. Mezi ně bych zařadil například nepříliš nápaditou a předvídatelnou zápletku a někdy až příliš jednoduché (pro americké komedie typické) vtípky bez originality. Na první díl jsem šel plný očekávání a dostalo se mi spíše zklamání. Od pokračování jsem toho moc nečekal a dostalo se mi příjemného překvapení. Pro mě lepší než první díl.

Konečné hodnocení

Adam Škaloud
70 %
Očima Daniela Birguse
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také