Recenze: Godzilla (2014) – Velkolepý návrat nejslavnějšího monstra?

Přečtěte si

Autor

Adam Škaloud
Adam Škaloud
MMMMMM....Filmy

Tak jsme se dočkali. Po skvělých trailerech konečně přišlo do kin nejnovější zpracování Godzilly. Kdo si ji pamatuje z verze z roku 1998, bude poměrně překvapen. Legendární monstrum zde totiž není pro lidstvo tím hlavním nebezpečím. Dokonce naopak, Godzilla i armáda mají stejného nepřítele – parazity, kteří se svolávají ke vzájemnému páření. Paraziti jsou na tom rozměrově zhruba stejně jako samotná Godzilla, takže o epické ničení všeho v dosahu není nouze.

godzilla
Godzilla se přesunula z New Yorku do San Franciska

Úvod filmu je zdlouhavý, všichni v sále ví, k čemu se schyluje, ovšem vyprávění se k momentu probuzení monster dostává hodně pomalu. Když už k němu ale dojde, spustí se očekávaná lavina řevu, výbuchů, zkratů, tsunami a zkázy. Ovšem málokdy se toho všeho účastní samotná Godzilla, o většinu potíží se postará jeden ze dvou parazitů. Jedná se o jakýsi katastrofický road movie, kde sledujeme hrdinu Forda Brodyho, který se snaží dostat do San Franciska za rodinou. Ovšem kamkoliv se vydá, tam se objeví i monstra. Vše vrcholí příhodně právě v Brodyho cílové destinaci.

Scénář nepřináší žádné zásadní zvraty nebo něco nečekaného. Každému je předem jasné, co se stane. Ale největší plus filmu? Ani tahle předem daná dějová linie mu neškodí. Po povinně informativním začátku je stále na co koukat. Film zrychluje hlavně s každým dalším záběrem Forda Brodyho v podání Aarona Taylora-Johnsona, kterému se díky stálému setkávání s monstry dostává pořádné akce. Tempo naopak zpomalují přednášky a rozhovory mezi japonským vědcem Ichiro Serizawou, jeho asistentkou/sidekickem Vivienne Graham a admirálem Williamem Stenzem. Ty ve filmu fungují hlavně jako vysvětlení konání armády a doplnění informací k tomu, co se právě děje hlavnímu hrdinovi.

Bryan Cranston a Aaron Taylor-Johnson
Bryan Cranston a Aaron Taylor-Johnson

Velmi přínosné je pro film promítání ve 3D. Pro IMAX je film přesně dělaný a na rozdíl od mnoha jiných snímků tu třetí rozměr funguje dokonale. Jeho využití není násilné a do očí bijící, naopak působí naprosto přirozeně a podívanou pouze umocní. Celý projekt si dal hodně záležet na technických aspektech. Na té nejvyšší úrovní jsou také vizuální efekty. Ať už se vám zdá Godzilla tlustá nebo ne, působí pořád přirozeně. Tedy tak přirozeně, jak jen podobné monstrum může. Hudba a zvuk se téměř neliší od té trailerové, hlavní roli v této oblasti hraje hlavně řev příšer a až poté přicházejí na řadu temné tóny známé z ukázek.

Závěr: Režisér Gareth Edwards se projektu chopil s velkou chutí a jeho nadšení je na filmu znát. Troufám si tvrdit, že z daného nepříliš originálního scénáře se všem tvůrcům podařilo vymáčknout maximum. Herci v čele s Taylorem-Johnsonem své role v pohodě zvládají, pouze Brayn Cranston dostal poněkud nevděčnou úlohu otce hlavního hrdiny, který je většinu svého času na plátně až nesnesitelně posedlý zjištěním příčiny smrti své manželky. Godzilla samotná v této verzi ustoupila do pozadí na úkor nových ničitelů, ale i tak se její nové podoby dočkáme v dostatečné míře.

Verdikt Romana Toupala – 7/10

profile01Legendární monstrum se vrací na plátna kin v novém remaku, který už před premiérou ohromil spoustu fanoušků vynikajícími trailery. Jak ale dopadl film jako celek? Režisér Gareth Edwards pojal snímek zajímavým způsobem. Pracuje především s hlavní myšlenkou střetu lidstva s přírodou (kterou zosobňuje Godzilla a monstra zvané MUTO), proti které jsou lidé bezmocní a s jejíž silou se nemůžou měřit. Zároveň zde slavnou příšeru představuje spíše jako anti-hrdinu. Bohužel problémem je tady hlavní dějová linka plná hrozně plochých postav bez výraznější psychologie. Ta jako samotná moc nefunguje a vystačí si pouze s jednoduchým motivem dosažení určitého cíle. Tím je tady vojenský pyrotechnik, který se snaží dopravit ke své rodině. Nejsilnější je film v momentech, kdy se děj omezí na využití postav, jako nečinných pozorovatelů, kteří jsou svědky ničivé destrukce monster nebo na velkolepé celky, které zvýrazní Godzillu v celé její kráse. Právě v těchto momentech se dostaví ta pravá atmosféra, která opravdu stojí za to a dokáže člověka pohltit.

 • Godzilla
 • Trailer
 • Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi
 • USA
 • stopáž: 123 min.
 • režie: Gareth Edwards
 • scénář: Max BorensteinDave Callaham
 • hrají:  Aaron Taylor-Johnson, Bryan Cranston, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche, David Strathairn,Ken Watanabe, Al Sapienza, Sally Hawkins, Brian Markinson, Richard T. Jones, Victor Rasuk
 • dostupnost: 2D, 3D, 4DX / s titulky

3 KOMENTÁŘŮ

 1. :))) az na to ze: 1/sa prave tato obtlstla a neforemna godzila konecne podoba svojim pra pra prasestrickam 2/ a ze ked si kuknes tie stare godzila movies tak v polovici z nich minimalne ak nie skoro v kazdom bojuje godzila prave proti kdejakym inym potvurkam vcetne gigantickeho motyla strielajuceho farebne bliko-paprsky
  ale teda nepotesil ste mne pane 🙂 dufal som..

 2. Väčšinou s recenziami na tejto stránke sa stotožňujem a nemám im čo vytknúť, ale pri recenzii na Godzillu sa s ňou nemôžem stotožniť skoro vôbec! Na film som čakal jak malé dieťa, všetky trailery som videl hneď ako prišli a bol to pre mňa jeden z najočakávanejších filmov tohto roku. Skôr ako včera som sa na ňu nedostal, ale z kina som vyšiel veľmi sklamaný. V podstate jediné, čo sa mi na filme páčilo bol zvuk a soundtrack! Len tak v krátkosti zhrniem: totálne zpackaný casting, ani jednému hercovi som neuveril jeho rolu, či už nemastného neslaného admirála, uhrančivému Fordovi, jeho manželke a už vôbec nehovorím o Kenovi Watanebem, ktorého mám dosť rád, ale tu som ho po hodine filmu nemohol ani cítiť. Jediná výnimka bol pre mňa "perníkoví táta" ktorý bol síce až trošku moc posadnutý, ale od jeho smrti film totálne upadá do marazmu v podstate skoro až ku dnu. Zbytočné rodinné scény, zbytočné nemocničné scény, zbytočné vsuvky na školský autobus na goldengate, ktorého šofér pokaždé keď začuje rev godzilly, tak dupne na plyn atď atď., cut ,cut ,cut. Vizuál a efekty ok, ale v ktorom blockbustery už nie sú ok, takže to beriem ako samozrejmosť.
  No a teraz k tomu hlavnému tým MUTTOM…absolútne nechápem načo sa vôbec vo filme vyskytli…áno ok, na oživenie príbehu veľmi fajn, ale radšej by som dal prednosť samotnej godzille, ktorá ako predĺžená ruka prírody príde vrátiť ľudstvo "back to the stoneage" tak ako nám to krásne povie v ukážke Bryan Cranston!!! njn….nikomu nevnucujem svoj názor koľko ľudí toľko chutí, ale viac ako 5; 5,5/10 by som tomuto kúsku nedal, aj keď nerád!
  P.S. ešte dve veci…myslím si, že keby sa posledný fight, ktorý sa snažil byť "epický" (ale podľa mňa nebol) zasadili cez deň, bolo by to o moc lepšie….a Godzilla bola veľmi škaredá tlstá…mohla byť monstróznejšia trošku iným spôsobom a v jednom zábere príde totálne gigantická a v druhom sa radšej potopí pred lietadlovou loďou, aby ju náhodou nepotopila!…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také