NaFilmu.cz – Filmová překvapení roku 2013

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Překvapení roku jsou možná nejvděčnějším článkem z kategorie žebříčků roku. A to především proto, že v něm můžete narazit na spoustu kvalitních filmů, o kterých jste možná neměli ani potuchy.

Kick-Ass 2 spíše překvapilo, než zklamalo
Kick-Ass 2 spíše překvapilo, než zklamalo

Barva

Disconnect – Internet změnil život k lepšímu. To ale rozhodně neplatí pro hlavní hrdiny tohoto snímku, kteří skrytému nebezpečí číhajícímu na druhé straně sítě velmi snadno podlehli. Na první pohled nesouvisející příběhy se nakonec skvěle protnuly a vzniklo tak jedno z největších filmových překvápek roku. Snímek sice měl už premiéru v roce 2012, do částí Evropy zavítal až minulý rok a k nám se pochopitelně ani nedostal. Ani na DVD.

Europa Report – Sci-fi za pár šupů o hledání života na jednom z měsíců planety Jupiter, tedy Europě. Oproti minulému roku, kdy jsme do plusových žebříčků házel jedno sci-fi za druhým, jsem se letos musel lehce uskromnit a přes nával sci-fiček průměrných, jsem musel do současných překvápek zařadit alespoň tento počin.

Kámoši až na dno lahve – Sympatická herecká sešlost, pivovar a především film, který se objevil v nejlepších filmech roku podle Quentina Tarantina. To jsou tři důvody, proč jsem si Drinking Buddies nenechal ujít. Hodnocení na databázích pokulhává, ale pro mě jde o jeden z nejoddechovějších filmů minulého roku.

Kick-Ass 2 – Hned po ohlášení režiséra Wadlowa bylo zřejmé, že trumfnout skvělého Vaughna prostě nepůjde. A taky se tak nestalo. Přesto jde stále o docela svěží komiksovou jízdu, která se od svých bohatších a přístupnějších kolegů v mnohém liší. Když to tak vezmu, jde o jednu z nejlepších komiksových adaptací roku 2013.

TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard – Skvělý dokument, který mapuje vývoj nejslavnějšího pirátského serveru – The Piratebay. Kdo za ním stojí, jaký vedou zakladatelé život, kdo se je snaží dostat za mříže, co na pirátství hlásí Hollywood. Kdo neviděl, určitě by si neměl nechat ujít, zvlášť, když snímek putuje po internetu zcela bezplatně.

Krve teklo jak z vola
Krve teklo jak z vola

Tekat00

Rychle a zběsile 6 – Nečekal jsem, že to bude tak dobré. Vážně ne. V pátém dílu prošla série jakousi renesancí a v šestém pokračuje úplně stejnou cestou. Nečekal bych, že mě ještě někdo naláká do kina na svaly, motory, tanky, pot a Vina Diesela. Nalákal. Nestěžoval jsem si. Ani trochu.

Lesní duch – Očekával jsem znásilnění klasiky a hloupý, nudný moderní horor. Místo toho jsem dostal vcelku příjemný, hravý a z genderového hlediska zajímavý pohled na ženy od krve. Díky.

Nevědomí – Kosinski si mě získal božím Tronem, ale ani po trailerech jsem mu tuhle scifárnu s Cruisem nevěřil. Chyba. Podmanivý film se skvělým soundtrackem, který sice není moc inteligentní, ale přesto se nádherně sleduje.

V/H/S/2 – Wow! Jednička byla tvrdá otrava. Dvojka mě na půlnoční projekci ve Varech slušně rozbila. Jedna geniální povídka z Indonésie a několik dalších, podobně hravých, povídek odjinud. Dobré. Vážně dobré. Každá část se snaží o ozvláštnění a vychází to.

Příběhy, které vyprávíme – Další festivalovka na kterou jsem šel jen kvůli tomu, že jsem neměl co dělat a znal jsem jméno Sarah Polley ze Snyderova Úsvitu. Dostal jsem neuvěřitelně příjemný, inteligentní a citlivý dokument o jednom rodinném tajemství. Víc, prosím.

Z Ondřeje Vetchého také teklo
Z Ondřeje Vetchého také teklo

Ernia

Nejvyšší nabídka – Film, který má hodně společného s Tranzem od Dannyho Boyla. Nejvyšší nabídka je ale takové klidnější vydání s vynikajícím Goeffry Rushem. Je to takový ten film, u kterého možná odhadnete dopředu, o co v něm jde, ale je tak krásně natočený a výborně zahraný, že u to moc rádi odpustíte.

Futurologický kongres – Film, který jsem nestihla ve Varech, jsem nakonec viděla den po Gravitaci a není pochyb, který film ve mně zanechal déletrvající úžas. Tenhle film má dvě naprosto odlišné části: v první sledujeme herečku Robin Wright, které je nabídnuta smlouva na zdigitalizování a vytvoření umělé herečky. Druhá část je „mind-fuck“ v pravém slova smyslu, který nemá nejmenší smysl popisovat. To se musí vidět.

Příběh kmotra – Přiznávám, že k českým filmům jsem skeptická a možná právě proto mě ten film tolik překvapil. Má sice své mouchy, ale nelze popřít, že film je to kvalitní – má divákovi co říct, o drama ani akci není nouze a tempo si drží až do samotného konce.

Příběh mého syna – Tenhle film je takové malé zjevení. Kvůli minimální propagaci se o něm moc nemluvilo a přece jen za pozornost stojí. Pokud se rozhodnete tomuhle filmu dát šanci, připravte se na drama o lásce, lidských vztazích, rodině, volbách a válce. Navíc se můžete těšit na výbornou Penelope Cruz (Příběh mého syna je rozhodně to nejlepší, co natočila od Allenovky Vicky Cristina Barcelona).

Mortal Instruments: Město z kostí – V poslední době je v kinech každou chvíli nějaké nové fantasy pro mladistvé. Valná většina z nich jen kopíruje to, co už jsme všichni dávno viděli a je při tom značně trapná. Ale Mortal Instruments jsou především díky poutavé akci, poměrně sympatickým hrdinům a nemálo vtípkům odkazující na filmy podobného typu překvapivě zábavné.

Horor V zajetí démonů se naopak obešel bez kapky krve
Horor V zajetí démonů se naopak obešel bez kapky krve

Martin Pevný

Gravitace – Před tímto vesmírným snímkem musím vážně smeknout. Alfonso Cuarón si nakonec prosadil natočení tohoto filmu a nehorázně se mu to vyplatilo. Dokázal natočit něco fenomenálního a nového. Uchvacující vizuál ve 3D, zajímavý děj, vypjaté drama, originální námět a nakonec oscarové herecké duo Geogre Clooney se Sandrou Bullock dodávají celému projektu všech pět hvězd z pěti.

Hunger Games: Vražedná pomsta – Tak tento snímek je opravdu překvapením roku. Dostal se na takový level, který snad nikdo nečekal. Skvěle odvedená práce, jak režiséra, tak kostymérů i výpravy. Především zaujme svojí hustou atmosférou a příběhem, který všemu dodává ten správný říz. A Jennifer Lawrence.

Millerovi na tripu – Nevypadalo to zprva nějak světově, ale zdání klame, především v tomto případě. Jedná se o velice vtipnou a zábavnou necenzurovanou komedii s ostřejším a neotřelým vstupem, což působí ještě větším dojmem. Jennifer Aniston v roli sexy striptérky ani Jason Sudeikis v roli drogového dýlera nezklamali a vydali ze sebe to nejlepší a především pobavili a to ve velice velkém měřítku.

Podfukáři – Tak tohle se opravdu povedlo. Taková svěží smršť něčeho úplně nového s vlastním jakýmsi žánrem. Ale když nakonec podfouknou všechny a dokonce samotné diváky, tak to už je sakra, co říct!

V zajetí démonů – James Wan je hororový mág a znovu to dokázal. Osobně jsem snímku moc velké naděje nedával, spíše nic neočekával, ale po jeho shlédnutí jsem musel říct, že je to hororová pecka roku! Lekačky fungují na výbornou, což v dnešní době je zázrak a napětí by se dalo krájet. Herecky i režijně je skvěle zvládnutý, přičemž nekopíruje jiné snímky a vytváří snímek na úrovni.

Bílý dům byl v roce 2013 dvakrát v obležení
Bílý dům byl v roce 2013 dvakrát v obležení

Terz

Hunger Games: Vražedná pomsta – Jako fanda prvních dvou dílů knihy (třetí je absolutní fraška a filmové zpracování rozdělné na dva díly nedopadne o nic lépe) jsem nečekal, že by mě tenhle film mohl překvapit. První Hunger Games byly nudnější PG-13 Battle Royale a nebyl důvod si myslet, že tentokrát to bude jinak. Opak je pravdou a každá minuta druhého filmu diváka udrží a hlavně baví. Akce je dávkovaná rozumně a scénař chytře přebírá knihu a dává nám opravdu všechny důležité informace. Rozhodně zasloužený finanční úspěch. Dalších dvou pokračování se však nepřestávám obávat.

Podfukáři – Stará parta ze Zombielandu začala kouzlit. Je to svěží, je to akční, je to krásné a hlavně vtipné. Doporučuji film vypnout 10 minut před koncem protože tím předejdete zbytečnému „PROČ SAKRA, PROČ!“. Je pravdou, že konec je totální balast, který není hoden předcházejících dvou hodin ale nesmíme si to nechat zkazit. Now You See Me není chytrý film, nesnažím se tvrdit, že je, ale je krásně zpracovaný a pokud máme jednou za čas věřit na kouzla, tak tohle je ten správný film.

White House Down – Tak tohle bylo něco. Zábavnější podívanou jsem už dlouho neviděl. Jestli jste někdy někomu doporučili film se slovy „U toho prostě vypneš a čumíš“ tak White House Down je přesně to co by jste měli začít doporučovat. Když Channing Tatum nehraje v bláznivých romatických komediích je to docela sympaťák a už teď se nemůžu dočkat 22 Jump Street.

Kick-Ass 2 – Kick-Ass je skvělý komiks a ještě lepší film ale po šarádách kolem Vaughnovy režisérské židle to začlo vypadat špatně. Rozpočet nebyl nějak zásadní a s produkcí se docela čekalo. Trailery vypadaly nevábně, kritikům film nestál téměř ani za zmíňku a nezdálo se že se bude jednat o hit (konec konců první film taky nebyl kdoví jaký zlatý důl). Navíc komiksová předloha už taky nebyla tak dobrá jako komiksy původní. Ale vyšel z toho skvělý film, kdy scéna s Matičkou Rusí ničící jedno policejní auto za druhým patří mezi ty nejlepší letošního roku vůbec. Fajn podívana, na kterou se kdykoli rád podívám znovu. Jak se očekávalo, film nebyl úspěšný a tak se jedná pravděpodobně o Kick-Assův poslední nářez ale i tak stojí za to.

Konečná – The – Guilty pleasure roku. Upřímně mi tahle druhá vlna starochů z minulé století moc nevoněla a první Postradatelní mě v tom jen utvrdili. Ale Arnoldův opravdový comeback stojí za to. Nic výjimečného, nic nečekaného, ale přesto se jedná o něco, co by měl vidět snad každý fanda filmové akce, náramně jsem se bavil.

Mimoni zase pobavili
Mimoni zase pobavili

Satan

Nic nás nerozdělí – Hrozně hrající na city, ale krásně jsem tomu podlehnul. Film o osudech rodiny, jež byla vinou tsunami rozházena po ostrově je díky Bayonovi a jeho zálibě v gore efektech jak velmi bolestným podíváním, tak i srdceryvným příběhem. Chytlo mě to od začátku do konce, což jsem vzhledem k naturelu snímku nečekal.

Vedlejší účinky – Soderbergh byl pro mě vždy filmař, který je někde v pozadí a jede si to svoje na půl plynu. I tak jsem přistupoval k jeho dalšímu filmu, ale chyba lávky. Inteligentní scénář a vůbec celý průběh filmu mě přesvědčil, že v hollywoodských kruzích ještě nevymřel smysl pro překvapení a pořádné manipulování s postavami.

Já, padouch 2 – Bál jsem se, že to bude průšvih, ale naopak. Tvůrci se jasně inspirovali ve světě špionáže a rozehrávají klasický příběh napěchovaný skvělými scénkami. Mimoni jsou totiž POKAŽDÉ neskutečně vtipní a roztomilí, čili tomu filmu odpustíte kdeco. Hrozně mě zajímá, jak si povede jejich samostatný film.

V zajetí démonů – Wan už se sice trošku opakuje a veškeré ty found footage vychytávky, zvukové efekty, nachystané lekačky a události o duších a vymítání by už asi další plnohodnotný film nesneslo, ale tady to skvěle funguje. Měl to být řadový horor, ale hodně tomu pomáhá 1) retro atmosféra a 2) pozadí skutečných událostí. Nikdy bych nevěřil, že se leknu obyčejného tlesknutí rukou.

Red 2 – Jednička nikterak neohromila a byla spíše v pozadí Expendables. Proto jsem ke dvojce přistupoval značně skepticky a váhal jsem, jestli se do ní vůbec pustit. Nelituju. Akce je mnohem luxusnější (první akční scéna s Willisem, sniperování Mirren, rotační kulomet) než u jedničky a byť se najednou jalové momenty (Linkin Park), nadšení převažuje. A když už příběh začíná drhnout, objeví se Anthony Hopkins, který si svou roli zahrál s takovou chutí a nadhledem, že strší do kapsy celý půsodní ansámbl jedničky. Skvělé oživení a příjemná zábava.

Brat Pitt překvapil diváky i zombíky
Brat Pitt překvapil diváky i zombíky

Toupi

Hunger Games: Vražedná pomsta – Pro mě největší překvapení roku. Dlouho jsem nevěřil, že by pokračování mdlé a ubíjející jedničky mohlo být jiné a výrazně lepší. Zatraceně jsem se mýlil a nemám problém s tím se na tenhle kousek podívat, až vyjde na plackách.

Světová válka Z – Přepisovaný scénář, dotáčení scén a další problémy provázející tenhle zombie kousek mě odradily už před premiérou. O to víc mě zaskočila atmosféra a děj, který i přes přepisování držel pohromadě.

Rychle a zběsile 6 – Tahle nekončící série se za poslední roky hodně měnila a pátý díl se pro mě stal srdcovou záležitostí. Proto jsem měl obavy, aby mě šestý film bavil tak jako ten předchozí. Opravdu jsem si ho užil.

Rivalové – Jakékoliv závody, kde závodí formule, nemám rád. Nudí mě to, ale tenhle film mě svojí svěží kombinací soukromých životů Laudy a Hunta a bojem na okruzích dostal a na chvíli mě Formule 1 opravdu bavila.

Nevědomí -Skvělé sci-fi od Josepha Kosinskiho, od kterého jsem nic moc nečekal, kromě toho, že Tom Cruise je záruka kvality. Dostal jsem chytrý film s naprosto božím soundtrackem. Nečekaná spokojenost.

Joseph Kosinski, Tom Cruise a další skvěle vypadající sci-fi
Joseph Kosinski, Tom Cruise a další skvěle vypadající sci-fi

Yoda

Nevědomí – Na film je nadávané, pretože je v záplave originálnych a veľkolepých sci-fi Nevědomí len old-shoolová záležitosť. Mne sa však páčil v kontexte perfektne vystavanej sci-fi postapo vízie a Kosinskeho umnej vizuálnej orchestry aj teraz. Naviac Tom Cruise tu robí vysnený džob, to si nejde nazamilovať!

Iron Man 3 – Shane Black to povýšil na nový level. Suverénne dáva Tony Starkovi do vienka záchvaty úzkosti, posiela proti nemu živé bomby a prevracia komiksového arci nemesis Mandarina naruby. Nakoniec odpáli Starkovi všetky obleky, to všetko v jeho typickom akčno-fákovom štýle. Po blbej dvojke je toto najmilšie prekvapenie od Marvelu a zároveň tuším aj ich najlepší film.

Krev a pot – Najlepší Michael Bay od Skály. Bad Boys reloaded, alebo čo vie Bay najlepšie, samozrejme hneď po opakovanom chybovaní pri robení obludných robotích sraníc. Typ krimi komédie, kde sú hlavné postavy dementné čudá, všetko okolo nich sa kazí a viacej súcitíte s tým, čo má otlačenú pneumatiku na tvári. Búra to mýty o amerických snoch, o svalovcoch a kriminálnikoch, je to parádne natočené, takže ďakujete Bayovi že si to u štúdia vydupal aj za cenu toho, že teraz musí točiť štvrtých robotov.

Kandidát – Tak toto, dámy a páni, je slovenský film roka a absolútna tvorcovská výhra. Tie recenzie so slovami „najzásadnejší slovenský film za posledných X rokov“ sú pravdivé, pretože je to kus štýlového, zábavného, prekvapivo fajn napísaného, vizuálne nevídane hravého filmu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také