Stargate Universe míří na české obrazovky

Přečtěte si

Autor

Ano je to tak. Po téměř dvou letech co televizní stanice NOVA slibuje odvysílání dalšího spin-offu ze série hvězdných bran, na který zakoupila práva téměř hned po jeho ukončení v USA, se Stargate Universe začíná připravovat na české obrazovky prostřednictvím dceřiného kanálu FANDA.

Původní záměr, začít vysílat na podzim, zatím nebyl potvrzen ani vyvrácen. Ale vzhledem k tomu, že 29. října začíná oficiální nahrávání českého dabingu by se to tento rok mohlo ještě stihnout. V uplynulých dnech probíhala dokonce anketa mezi fanoušky, kteří vybírali český název pro třetí seriál tohoto sci-fi fenoménu. Nejvíce se líbilo Hvězdná brána: Universe, ale konečné rozhodnutí je na produkci české verze.

Tento článek je hlavně pro ty co znají svět Stargate pouze z obrazovek českých stanic a nekoukali na nové díly hned po jejich odvysílání za oceánem a samozřejmě pro ty, kteří ani netuší o čem to vlastně je nebo o odnoži Universe nikdy neslyšeli. Věřím, že takoví se stále najdou. Nechci prozrazovat děj, jen Vás připravit na to co máte čekat a na co se zbytečně netěšit.

httpv://youtu.be/NuI4sHJhiQI

Vše bude jinak

Děj je téměř nezávislý na předchozích dvou seriálech Hvězdná brána: SG-1 a Hvězdná brána: Atlantida. V několika dílech se objeví naši dobří známí jako Jack O’Neill, který šéfuje projektu SG z pentagonu, Samantha Cartherová jako velitelka lodi Gen.Hammond, Daniel Jackson se objeví v jednom díle jako zvěd a v druhé sérii i oblíbený Dr.Rodney McKay a Richard Woolsey a i jiné známé tváře. Ovšem všichni jen hostují v jednom či dvou dílech, protože děj se upíná na úplně jinou skupinu lidí.

Jak jistě víte, každá brána má 9 zámků, na začátku se používalo jen 7, a to pro cestování v rámci jedné galaxie. Potom naši hrdinové přišli na to, že osmý symbol slouží pro cestování mezi galaxiemi. Tak na co je ten devátý? Přesně tuhle otázku zkoumá a zkouší vyřešit skupina vědců na mimozemské základně Icarus. To, že se jim to povede, je snad jasné, ale kam je červí díra zavede už ne.

Celý seriál je vytvořen naprosto odlišně od toho, co jsme doposud znali. Tvůrci se rozhodli předložit nám koncept, který není o neustálém cestovaní neohrožených hrdinů skrz bránu na planety, kde pobijí stovky nepřátel a bez jakékoliv újmy se vracejí zpět, aby sdělili svému nadřízenému jaká to byla psina. Stargate Universe má do hloupky propracované postavy, které mají jak své kladné, tak záporné vlastnosti. Dokazují, že jsou jen lidé, co mají skutečné životy, city, trápení a dělají chyby. Popravdě, někdy je toho v jednom díle až moc a divák se začíná nudit neustálými rozhovory připomínající Beverly Hills 90210. Vše to ale přínáší mnohem uvěřitelnější dojem z děje a postav. Tomu pomáhá i nový pohled kamery, který se snaží divákovi dát pocit, že je součástí příběhu. Vše je mnohem vážnější a temnější. Velmi důležitým činitelem je skvělá hudba, v tomto roce zesnulého, Joela Goldsmitha, který složil veškerou hudbu všech seriálů o hvězdné bráně, ale v Universe se překonal. Vizuální efekty jsou taktéž ty nejlepší a možná i v žánru sci-fi seriálů vůbec. Prostě autoři udělali krok do naprosto nového směru, který je tak odlišný od toho, kterým kráčeli starší sourozenci. Takže srovnání Universe s SG-1 a Atlantis je prakticky nemožné. Stejně jako v případě Atlantis se i nyní můžete těšit na novou hvězdnou bránu, která je vlastně stará.

Netěšte se na spousty vystřílených nábojů a vesmírných bitev. Tento standart vystřídá psychologické drama s občasnou potyčkou hlavních postav mezi sebou, nepřátelé z jiných světů se sice objeví, ale budete si muset počkat. Z prvu si musí noví hrdinové vyřídit účty s nepřátely ve vlastních řadách.

Obsazení

Volba herců pro jednotlivé charaktery je opravdu povedená. Kdo předvádí herecký koncert ve skvěle napsané postavě Dr. Nicholase Rushe je Robert Carlyle (Do naha!, Jeden svět nestačí, Hitler: Vzestup zla). Ostatní ale nezaostávají o mnoho a vytvářejí uvěřitelné sociální prostředí lidí, kteří jsou proti své vůli tam, kde být nechtějí a denně se budou muset vypořádat se stresem, strachem a nejistotou co přinese další den.

 

Skončil dříve, než začal

Seriál měl do světa hvězdných bran přilákat nové diváky a pokud možno udržet stávající. To se mu aspoň zpočátku docela dařilo, ale čísla sledovanosti kabelové stanice Syfy v USA, která rozhodují o natáčení dalších řad, díl od dílu klesala. Spousta skalních fanoušků ho odepsala a ti noví po pár dílech odcházeli. Sledovanost se držela průměrně kolem miliónu diváku, a to je velmi málo. Navzdory tomu dostala druhá série zelenou. Bohužel byla také poslední, ačkoliv se tvůrci snažili děj trochu více rozhýbat, zřejmě s tím přišli pozdě a divácky Universe propadl. Podle očekávání televize SyFy rozhodla, že peníze na další sérii už nedá. Otec projektu, Brad Wright, měl ještě asi půlroční snahu získat finance a podporu pro natočení filmu, který by děj Stargate Universe uzavřel, ale ani to se nepovedlo a tak se fenomén hvězdné brány uzavřel dvěmi sériemi s neurčitým koncem. Je to velká škoda, protože zůstal nevyužit obrovský potenciál, který v sobě seriál měl. Můžeme vinit autory, můžeme vinit SyFy nebo MGM (studio, které natáčelo všechny hvězdné brány), ale to už nic nezmění. Ve světě si Universe získal své fanoušky, ale rozhodující jsou čísla sledovanosti ve Spojených státech, které už spoustě seriálů zatly tipec, protože zaoceánští hamburgrojedci budou raději koukat na Wrestling a statisíce či možná miliony příznivců ve světě utře nos.

To, že zůstal u dvou sérií ale neznamená, že je špatný. Naopak si myslím, že přinesl nový pohled na svět Stargate a má své kvality. Jediné co je teď jisté, že to bude zřejmě na dlouho poslední dílo s nálepkou Hvězdná brána a MGM nechce nikomu tuto značku prodat.

3 KOMENTÁŘE

  1. Je to trošku škoda, že Stargate takhle dopadl. Na SG-1 jsem vyrostl, ale řekl bych, že už tou Atlantidou to bylo tak trochu ,, zkažený"- i když bylo jasné, že po tolika epizodách už chtěl seriál trochu obohatit-tak nevím, zdali to byla změna k lepšímu…je to jako porovnávat Mafii 1 s jejím pokračováním. To jednička byla legendární…pěkná recenze 😉

  2. No je to obrovská škoda. Došlo mi, že jsem neuvedl doporučení, že kdo se podívá jen na SGU, ať se pak raději nedívá na předchozí SG1 a SGA, protože mu to proti tomu příjde jako trapná pohádka 🙂

  3. Pro mě jednoznačně nejlepší SG, bylo to něco novýho, SG-1 po čase začala hrozně nudit a SG-A je něco mezi SG-1 a SG:U. Je škoda že SG:U zrušili….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také