Scénář – Predators (1996)

Ortodoxní fanoušci Predátora nebo Roberta Rodrigueze znají historku ze začátku 90. let minulého století. Známý režisér shlédl Predátora (1987) a byl z něho paf. Stal se rázem fanouškem nejslavnějšího vesmírného lovce, který umí ohýbat světlo a začal se zajímat víc o podrobnostech kultovní mimozemské postavy. A právě s Rodriguezem se sešlo studio 20th Century Fox, aby probrali možnosti přímého sequelu k legendární jedničce. Film se nakonec nerealizoval kvůli, na tehdejší dobu, náročným efektům. Přinášíme vám exkluzivní pohled na popis děje z filmu, který nevznikl.

Každý znalec Predátora také ví, že Rodriguez si v roce 2010, kdy už byl za vodou a může si točit dle libosti, přizval ke spolupráci Nimróda Antala a spolu natočili Predators. Smlouva s Fox byla podepsána, vše připraveno a šlo se do natáčet do Texasu a na Hawaii. Predátoři však nejsou ani zdaleka podobní těm, kteří byli napsáni v roce 1996. Pojďme se podívat.

Úvodní scéna:

Pohled na širé moře, přibližujeme se k velké galleonské lodi. Vypadá jako po nějaké těžké bitvě, avšak je stále funkční. Nad lodí náhle přilétá plavidlo futuristického vzhledu. Náhled vidíme, lidi na palubě lodi jak hekticky a zmatečně bojují proti „něčemu“ takřka neviditelnému. Dá se říct, že lidé vypadají spíš jako piráti. Jsou masakrováni vysokými, těžce viditelnými postavami.

Muž se snaží utéct a skáče do záchranného člunu, jenže ten je poškozen a při dopadu je rozpůlen. Muž, při pohledu na blížící se plavidlo, začíná mít strach a rozhodne se vrátit se na loď. Při výstupu zpátky na příď jej obklopí asi pět těchto „neviditelných“ postav. Muž je prudce odvržen do podpalubí. Nachází nějaké zbraně, čeká až někdo přijde, aby vystřelil svou poslední ránu. Přichází jedna z neviditelných postav. Muž se strachem v očích čeká co se stane, jenže na neviditelnou postavu náhle skáče další člen posádky a drží svého nepřítele v „kravatě“, později souboj vyhrává a sok padá k zemi se zlomeným krkem. Muž se otáčí – je to Dutch …. Vousatý a s dlouhými vlasy.

Nad nimi dojde k výbuchu a k nim padají ostatní neviditelné postavy. Dutch a druhý muž jsou bezbranní a nemají šanci. Jsou odvlečeni na můstek, klečí. Proti nim stojí šest neviditelných postav. K Dutchovi míří lídr těchto postav.Jeho postava začíná být viditelná, odmaskovává se. Je to člověk …

Ostatní útočníci se odmaskují – jsou také lidé. Lídr útočníků – Wilson se podívá na Dutche jako by věděl o koho jde, ale kráčí k muži a ptá se jej, zda je to jeho loď. Dostává kladnou odpověď, načež nekompromisně řekne. „Kapitán jde s lodí vždy ke dnu,“ a ramenním laserem mu ustřelí hlavu. Dutch je poté svázán futuristickými „klepety“ a transportován na loď, která se celou dobu vznášela nad lodí. Z té poté vychází  energický proud střeliva a loď vybuchuje.

v plamenech vidíme nadpis  P R E D A T O R S.

Děj:

Dutch je na nějaké vesmírné stanici veden k něčemu co připomíná soud. Před ním stojí velký monitor a několik dalších menšího rozměru. Je vinen z dezerce, zabití a dalších činů. Má být deportován na planetu Arkus 6.

Poté se nám představují jednotliví členové útočného týmu. jejich velitelem je Wilson, následují Dak, Vegas, Pines, Buell, Knapper a Cadillac. Dále jsou zde Parish, Turkey, Gonzales. Na stanici ovšem velí ohromně vysoký a statný JC. Ten dostává přes monitor rozkaz od vysoce postaveného Sadlera. Ten oznamuje, že Dutch nebude transportován na Zemi (jak si útočný tým i JC původně mysleli), ale na planetu Arkus 6, kde se nachází velký vězeňský komplex.

Celá jednotka i JC již přesluhují a těší se na odlet domů. Jenže nyní dostávají ještě jeden úkol, doprovodit Dutche do vězení a poté odletět zpátky. Na první pohled obyčejná mise, jenže Arkus 6 je pro ně neznámá planeta s velkým množstvím potenciálního nebezpečí. Je jim totiž sděleno, že planeta je prozkoumána pouze z menší části.

Útočný tým z úvodní scény si obléká výstroj, kterou jsme vždy viděli na Predátorovi. Ramenní laser kanón, zápěstní monitory a čepele, chrániče a samozřejmě přístroj na kamufláž. K týmu se později přidává dr.Hardwicková a její (řekněme) bodyguard Samson. Tito dva, celý tým a Dutch se sledovacím zařízením na noze a v řetězech, odlétají na Arkus 6.

Po příletu na planetu plné zeleně a nekonečných džunglí se jednotka ihned roprostírá po terénu a pomalu se vydává k zadanému cíli – věznici. Po nějakém čase je však vyruší nějaký pohyb z džungle. Všichni náhle znejistí a jsou ve střehu použít své zbraně. Z džungle však vyběhne něco jako hlodavec a všichni si oddechnou. Avšak pár momentů poté z džungle vybíhá tvor podobný tomu, který jsme mohli vidět ve snímku Avatar. Čtyřnohá bestie s velkými čelistmi. Jednotka jí se štěstím zlikviduje a pokračuje dál.

Přichází na řadu první scéna, která byla použita v Predators (2010). Jednotka vidí masivní dřevěnou konstrukci ve tvaru X a na ní ukřižovaného Predátora bez masky a bez známek života. Všichni jsou zděšeni, nikdy nic takového neviděli, ale nechápou, proč má tento tvor stejné chrániče i výstroj jako oni. Jen Dutch kouká na postavu a ví své… K ukřižovanému Predátorovi jde jeden ze členů týmu, aby se přesvědčil, zda je postava opravdu mrtvá. Predátor otevře oči a začne s sebou škubat a nahlas křičet. Nastává menší chaos, jednotka neví, co má dělat.

Dutch toho využije a podaří se mu uniknout a běží do džungle. Jednotka jej sleduje pomocí štěnice. Na monitoru je vidět jako modrá tečka. Jenže najednou se kolem této modré tečky objeví asi deset červených teček. Něco je nedaleko od nich a pohybuje se to jejich směrem. Dutchova modrá tečka mizí.

Jednotka však i nadále sleduje Dutche. Nyní bychom byli svědky scény, kterou nám Rodriguez ve filmu z roku 2010 tak vehementně sliboval, ale nakonec neukázal. Ano jedná se o těch několik zaměřovacích teček na obličeji Adriena Brodyho (AKA Royce). Jeden z vojáků vidí na monitoru několik červených teček v bezprostřední blízkosti, pohlédne nahoru na stromy a vidí matné postavy, stejně zamaskované, jak umí být i on sám. Najednou mu na obličeji a hrudníku naskáče asi deset zaměřovacích teček a voják je rozstřílen na kusy.

Predátoři náhle obklíčí jednotku a začíná tuhý boj. Lasery vystřelují v obou směrech. Predátoři však mají výhodu ve větší fyzické síle a jednotka je poražena. Někteří jsou mrtví, někteří jsou chyceni do, nám povědomých, sítí. Přeživší jsou odtaženi do kempu smrti.

Tam se všichni postupně probouzejí z bezvědomí a nevěří vlastním očím. Před nimi je spousta klecí s dalšími třemi druhy mimozemských ras. Predátoři chodí všude kolem, hlídkují a jsou jich zde desítky. Dr. Hardwick má schovanou laserovou tužku, kterou později prořízne mříže. Mezitím se v táboře odehrávají souboje na život a na smrt mezi jednotlivými rasami. Predátoři zde mají jámu, do které hážou „soutěžící“ a sami se tak baví. Mladší Predátoři se zde snaží něčemu přiučit. Podle scénáře se v tomto táboře zdržíme nějakou dobu, jsme svědky několika pokusů o útěk, kdy se některým členům jednotky skutečně podaří útect, avšak jsou vzápětí chyceni hlídkujícími Predátory a za trest je jím bud sťata hlava klasickou francouzskou gilotinou (kde tu vzala?) nebo jsou hozeni do jámy a bojují s jinou rasou.

Náhle vidíme i Dutche v kleci. I jeho chytili Predátoři předtím, když utekl jednotce. Po nějaké době je to právě Dutch a někteří z jednotky, kdo uteče. Chtějí se vydat na místo přistání, ovšem zjišťují, že jejich loď tam již není. Takže nezbývá nic, než se vydat do věznice, kde je sklad zbraní.

Po nějaké době se to Dutchovi a spol. opravdu podaří. Ovšem věznice je poseta desítkami Predátorů. Ti vypadají opravdu tvrdě. Na pohled vyšší a silnější, než ten, kterého jsme viděli v jedničce. Jednotka tiše a nespatřena kličkuje v uličkách vězeňských prostor, aby se dostala do kýžené destinace – zbrojovny. Jsou však vyrušeni příchozí postavou. Všichni se schovají a sledují narušitele. Dokonalý hybrid jakého nikdy předtím neviděli. Hranatě tvarovaná hlava, tenké a dlouhé nohy, čtyři ruce, ale tělo připomínající humanoida. Vypadá jako obyčejný dělník. Skládá totiž nějaké krabice. Dutch si povšimne, že tvor nemá oči. Riskuje a prozrazuje svou pozici, jenže tvor si jej opravdu nevšímá. Když tvor odchází, Dutch a spol. jdou za ním směrem k nějaké místnosti. Z ní ale vycházejí dunivé zvuky kroků, vojáci se schovávají v temné uličce a následuje twist filmu. Z místnosti vycházejí dva Predátoři v plné výbavě a za nimi člověk a dokonce je to Sadler z úvodu filmu, který nařídil jednotce odlet na tuto planetu. Naši hrdinové tomu nemohou uvěřit. Nyní jim vše dává smysl.

Sadler jde do nějaké místnosti, která připomíná laboratoř. Jednotka jej překvapí, míří na něj zbraní, ale Sadler je klidný a začíná dlouho očekávaný vysvětlovací rozhovor. Sadler, Dutch a JC (velitel jednotky) vysvětlují divákům o co jde. JC se ptá, co to má znamenat. Sadler vysvětluje, že představitelé tajných služeb vědí už dlouho o existenci Predátorů, se kterými uzavřeli pakt o vzájemné spolupráci. Člověk měl být v našem vesmíru dominantní rasou, avšak po konfrontaci s Predátory jsme zjistili, že jsme bytosti druhého sledu. Proto vzájemná úmluva. Predátoři dali lidem technologii a na oplátku tajná služba posílá na různé planety, které Predátoři obývají, odsouzence, aby tam dělali otrockou práci (samozřejmě i živé návnady pro tréninkové lovy Predátorů). Poté slyšíme zmínku o jedničce. Sadler s respektem mluví k Dutchovi a jeho akci (z filmu Predator), což JCho překvapuje. Dutch vystřelí do jedné z chemikálií, nastává výbuch, Sadler umírá a zmatek.

Jednotka čelí útoku Predátorů. Jsme na útěku. Nyní přichází (podle mě) k nejdivnější sekvenci. Lidé najdou „parkoviště“ a na něm jakési futuristické skútry (asi něco podobného jako ve Star Wars), které patří Predátorům. Dutch a JC jsou spolu, Cadillac a Turkey se od nich oddělují a míří zmatečně jinam.Na útěku se Dutch zastavuje u ukřižovaného Predátora a nastává druhá paralela se skutečným snímkem z roku 2010. Dutch přistupuje k Predátorovi a za záminkou „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“, jej osvobozuje. Těsně poté je však dostihnou ostatní Predátoři a nastává další přestřelka. Trojice poté naskakuje na skútr a snaží se pronásledovatelům uniknout, jenže to se nepodaří. Dutch a JC seskočí na strom, Predátor letí neznámo kam.

Po honičce jsou Dutch s JC chyceni a vráceni zpět do tábora smrti. Druhá dvojice, Cadillac a Turkey, mezitím utekla, ale Cadillac začíná bláznit. Oba si potřebují odpočinout a zabarikádují se na malém tábořišti. Později zde zlikvidují jednoho Predátora a Cadillac jej začíná opékat a jíst (!!!). Turkey se zhrozí, nechápe co jeho kamarád dělá, ale o chvilku se do jídla pouští taktéž (!!!!!!!). Po několika minutách jsou oba načapáni několika Predátory, kteří, když vidí jak je jejich druh konzumován, vydají neuvěřitelně nasr**** křik a oba naši hrdinové jsou zasaženi laserem.

Závěr:

JC a Dutch jsou v řetězech a před nimi se objevuje zástup mnoha Predátorů. Ti uhýbají pomalým krokem z cesty a k naší dvojici míří Královský Predátor. Silný, mohutný s kopím, které jsme ještě neviděli. Nastává další silný moment. Když Královský Predátor přikročí s velmi ostrým pohledem k oběma přeživším, JC náhle a překvapivě sundává řetězy a ke krku si přiloží jakési zařízení malého, válcovitého tvaru a začíná mluvit. Jedná se o měnič hlasu. Predátor rozumí, co JC říká. Dutch je opět podveden a je mu jasné, co JC dělá, kupuje si svobodu a jeho prodává Predátorům. Povídá JCmu, že prodal celou jednotku. JC mu vysvětluje, že celá tato mise byla o tom, přivést Dutche tomuto Králi, protože ten nějakým způsobem ví, že Dutch před lety zlikvidoval jednoho z nich a dodává, že jeho tým, byli pouze pěšáci a nutné ztráty. JC na Krále opět něco mluví a Král přikyvuje. Za minutku však Král hodí mezi ně kopí, JC jej zvedá a dívá se na Krále zmateně. Král hodí druhé kopí, které chytá Dutch a ten se pomstychtivě usměje na JCho. Začíná mezi nimi boj, který později Dutch vyhrává.

Zraněn a vyčerpán hledí Dutch do očí Krále. Ten si bere svoje hi-tech kopí a skáče do jámy za Dutchem. Je jasné, že má převahu a jeho výhra je jasně daná. Jenže když se Predátor pouští vpřed, celý tábor se náhle ocitne pod drtivou palbou laserových střel, masakrujících všechny bytosti. Dutch toho využije a uniká k lodi, která se vrací. Král je mu však v patách. Dutch zjišťuje, že loď pilotuje Predátor, kterého osvobodil. Plavidlo přilétává nízko k zemi ale nedosedá, namísto toho otevírá rampu, Dutch skáče, jenže za nohy jej chytá Král. Ten zaměřuje svůj ramenní laser, avšak Dutch do kanónu kopne tak, že Král vystřelí do vlastní hlavy. Padá na zem a Dutch je volný.

Když Král dopadne na zem, náhle vidíme tak trochu smutnější sekvenci. K tělu Krále přiběhne poslední přeživší člověk z tábora. Silně pošramocený z bojů, ale v ruce drží kopí „ozdobené“ částmi ostatků svých poražených soupeřů, včetně několika Predátorů. Snaží se křičet na plavidlo, chce z tohoto pekla také vypadnout, ale dostihnou jej hlídkující Predátoři a laserem jej zlikvidují.

V poslední scéně sedí v kokpitu Dutch a Predátor. Dutch vytahuje onen měnič hlasu, který stihl v dřívějším chaosu sebrat a mluví na Predátora. Ten přikyvuje a na panelu se zobrazuje planeta Země. Pohled z vesmíru, jak plavidlo putuje vesmírem a v dáli vidíme naší Planetu.

Při pohledu na Zemi pronese Dutch větu uzavírající hlášku:  „They´re next…“

Konec