Speciál: DVD – Hra o trůny

Všichni fanoušci jistě již zaznamenali, že dnes (tj. 7. 3. 2012), vychází na dvd fenomenální seriál Hra o trůny. Jelikož už samotné balení mi vyrazilo dech, tak se Vám ho pokusím představit. Pro ty, kteří na svůj balíček teprve čekají, uvidí, na co se můžou těšit. A ti, kteří stále váhají, zdali si ho mají pořídit, se můžou podívat, že investované peníze se rozhodně vyplatí. Pojďme na to.

Když otevřete svůj balíček a poprvé se Vám dostane Hra o trůny do ruky, tak nikoho asi moc nepřekvapí, že je na něm notoricky známá fotografie Seana Beana (Eddarda Starka) sedícího na trůnu. Jde o papírový obal, který je vyroben z matného papíru, což vlastně shledávám jako jedinou vadu celého balení. Tento papír se na podobné kolekce velice hodí, ale má bohužel tu špatnou vlastnost, že pokud nemáte dokonalé vydrhnuté, umyté a usušené ruce, tak na něm zanecháváme nepěkné otisky prstů.

Na zadní straně tohoto obalu je, jak jsme klasicky zvyklí u všech dvdček,  výčet bonusů, tvůrců, jazyků, titulků atd.atd.

Pokud jde o bonusy, tak zde najdeme:
Kompletní průvodce Westerosem – interaktivní přehled šlechtických rodů a zemí z první série
Hra o trůny: film o filmu – exkluzivní 30minutový snímek, včetně dosud nezveřejněného materiálu z natáčení a rozhovorů s herci a štábem
Tvorba úvodu – pohled do zákulisí: výroba úvodu, který získal cenu Emmy
– Z knihy na plátno – Výkonní producenti David Benioff a D.B.Weiss a autor předlohy George R. R. Martin hovoří o úskalích adaptace Martinova fantasy románu pro HBO
Profily postav – Profily patnácti hlavních postav z pohledu herců, kteří je ztvárnili
Noční hlídka – Podrobný portrét tajemného řádu chránícího 210 metrů dlouhou ledovou Zeď
Řeč Dothraki – Zasvěcený úvod komplexního jazyka, vytvořeného pro lid Dothraki ze Hry o trůny
Komentáře – Sedm mluvených komentářů od herců a štábu, včetně Davida Benioffa, D.B.Weisse, George R. R. Martina, Emilie Clarke, Petera Dinklage, Kit Harington a dalších

Sami musíte uznat, že co se týče bonusů, tak nás rozhodně o nic neošidili 🙂

Po sejmutí výše zmiňovaného papírového obalu se už pomalu dostáváme k samotným diskům. Ty jsou chráněny ještě jedním obalem (viz. foto), na kterém je opět známá fotografie Seana Beana, jen je tentokrát z tvrdé čtvrtky.

Nyní jsme se „zbavili“ obou ochranných obalů a už se dostáváme k samotným diskům. Nyní pohled na hřbet.

A teď začíná ta paráda :-). Samotný nosič dvdček je koncipován jako jakési leporelo, čili harmonikově skládala kniha, která z vnitřní strany obsahuje disky a po obvodu je doplněna nádhernými fotografiemi některých hlavních postav.

Nádhera, nemyslíte? 🙂 Navíc balení obsahuje malinkou brožurku, teda přesněji řečeno, složený papír. Který má opět na titulce Seana Beana a obsahuje popis epizod. Který je ovšem (pro některé bohužel) v angličtině. Dále obsahuje rodokmeny s malými portréty a mapu Sedmi království. Tato mapa by se eventuálně dala použít jako plakát na zeď, ALE – osobně jí neshledávám z estetického hlediska na pohled jako příliš vydařenou, což by někomu třeba nevadilo. Ale největší zápor má ten, že knížečka je na hodněkrát překládaná, takže mapa nevypadá moc dobře. Jediná možnost je nechat jí pár dní lisovat.

Toto je vše, co se týče obalu. Nyní něco k těm ostatním věcem.
Po vložení dvd do přehrávače na nás čeká upozornění, že disk je jen pro domácí užití, bla, bla bla… Poté logo HBO a pak samotné menu. Na každém disku je klasicky – přehrávání epizod, výběr jazyků a titulků a bonusový materiál. Vše je doprovázeno krásnou dynamickou hudbou a co se týče motivu, tak nám postupně představuje všechny hlavní postavy. Tento motiv je na každém disku stejný. Každé dvd obsahuje 2 epizody + bonusy.

Teď z jakých jazyků a titulků můžeme volit:
Jazyky – čeština, angličtina, francouzština, kastilština, maďarština, polština
Titulky – české, francouzské, kastilské, maďarské, polské, holandské, chorvatské, dánské, finské, řecké, hebrejské, norské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské, švédské, turecké, anglické pro neslyšící.

Na závěr o čem se zmíním, je český dabing. Přestože jsem absolutní zastánce originálních znění, tak jsem se pokusila české znění co možná nejobjektivněji posoudit. Uznávám, že není tak katastrofální jako např. u Teorie velkého třesku nebo Jak jsem poznal vaši matku. Je o něco lepší, než průměrné české znění Dextera, přesto opět musím tvrdit, že český dabing už není co býval. I když některé hlavní postavy jsou nadabovány krásnými hlasy, tak pár vedlejších je vyloženě odfláknuto. Takže berte to jako takovou radu, Hru o trůny jedině v originálním znění.

Myslím, že jsem zmínila snad všechno důležité. Jinak cena se pohybuje zhruba okolo 800 – 900,-Kč. A opravdu mi věřte, že investovat konkrétně do Hry o trůny se opravdu vyplatí! Nejen, že dostanete dvd v nádherném balení, ale samotný seriál je natolik dokonalý, že by ho měl mít ve své sbírce každý.

P.S. – omlouvám se za vyloženě amatérské fotografie, ale bohužel … vzhledem k absolutně žádnému talentu pro fotografování, plus nic moc foťák, nelze čekat zázraky 🙂 Ale snad to omluvíte 🙂

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Hezká recenze, ale zapoměla jste na docela dost zásadní informaci – a sice že veškeré ty skvělé bonusy jsou bez jakékoli české podpory. Prostě titulky a dabing jsou jen u samotných dílů seriálu (dabing jen ve stereu, boha jeho, další důvod, proč ho ignorovat).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno