Retro: Hra / The Game (1997)

Připadá vám váš život nudný? Chtěli byste ho něčím vylepšit a něco pořádného zažít? Což takhle jednu životní hru? Geniální scénář k filmu z roku 1997 a režisér David Fincher, který se po filmu Seven vhrnul na látku, která byla odlišnější svým úmyslem (nutno říct chytrým) mazat divákovi med kolem huby, ale přitom stejný svým napětím  a troškou deprese. Řeč  je o filmu The Game, ve kterém si Michael Dougles dost zlepšil reputaci a David Fincher předvedl, že jako režisér má před sebou slibnou budoucnost.

Fincherův styl
David Fincher je jeden z mála režisérů, který si dokáže doslova podmanit diváka, jak už to dokázal ve filmu Seven. Tady předkládá děj před diváka tak, aby do konce děje nikdo nic netušil, co se stane, co je pravda a co ne. Ke konci diváka šokoval nečekaným koncem, který vás doslova uzemní. Právě  jeho schopnost dostat diváka do pocitu totální zmatenosti využil v tomto filmu dokonale a jeho hospodaření s napětím celého filmu a pomalé nahlodávání psychiky diváka zvládl na výbornou i když děj filmu mu hodně napomáhal.

Michael Dougles znovu září
Douglesova kariéra byla skvěle nakopnuta především díky filmům Základní instinkt a Volný pád, ale jeho další účinkování ve filmech nestálo za moc a právě The Game nasměrovalo Douglese zase do první ligy. Byla to pro něj role, kterou už měl tak trochu natrénovanou z filmu Volný pád. Zde sice hrál velkého milionáře,ale jeho postupný psychický rozpad postupem celé hry prostě vyšperkoval.

Opravdu tam byl Sean Penn?
Sean Penn hrající Douglesova bratra Conrada se v celém filmu objeví třikrát a to vždy tak na pět minut, ovšem má důležitou úlohu uprostřed filmu ještě víc zamotat divákům hlavu a to se povedlo. To je tak všechno, v čem je role Seana Penna důležitá a postupem času vás pohltí atmosféra a skvělý Dougles, takže nakonec stejně zapomenete, že nějaký Sean Penn vůbec v tomto filmu účinkuje, což je celkem škoda.

Jako zajímavost musím uvést, že na hlavní roli se hodně uvažovalo právě i o Seana Penna a asi nejsem jediný, koho by zajímalo, jak by asi film vypadal, kdyby role byly prohozené.

Hudba Howarda Shora
Howard Shore té hudby nepřinesl příliš mnoho, ale ta troška stačila k utvoření té menší deprese a zmatenosti, když zrovna děj filmu nefungoval správně pesimisticky. Občasné tony piána například, když na hlavního hrdinu zíra dřevěný šašek opravdu nepřidají k dobré náladě a proto byla hudba důležitý prvek i když nebyla tak často slyšet.


Závěrem
Tento film je jedinečný, jedinečný pro Davida Finchera tím, že ho nakopl mezi režisérskou elitu a poté začal sypat takové kousky jako Klub rváčů, Úkryt nebo Zodiac. Divákům tento film ukázal, jak má vypadat pořádný Thriller, který dokáže skvěle zamotat hlavu. Je to jedinečné dílo, které bude napořád patřit mezi ty nejlepší svého žánru.