Recenze: Anime Death Note / Zápisník smrti (2006)

Existují dva světy. Svět lidí a svět bohů smrti (Shinigami). Každý z bohů smrti vlastní zápisník smrti! Asi nejslavnější japonské anime je sice už staršího data, ale i tak je dobré si na něj zavzpomínat už jen proto,  jak moc bylo úspěšné nejen doma v Japonsku, ale i v Americe a stalo se celosvětovým fenoménem. Death note má i svojí filmovou podobu, na kterou se podíváme v pozdější recenzi.

Bůh nového světa a nejlepší detektiv
Příběh vypráví o vysoce inteligentním studentovi Light Yagami, který je znuděný stereotypem a všudypřítomným násilím ve světě .Jednoho dne právě on najde zápisník, dozví se jak funguje a když s úžasem zjistí, že vlastnosti zápisníku jsou skutečné a může komunikovat se samotným bohem světa, rozhodne se, že se stane právoplatným bohem nového světa bez násilníků, vrahů a strachu. Dost ušlechtilý nápad, ale nebylo by to jen tak, kdyby náhlé zabíjení neupoutalo pozornost policie a hlavně nejlepšího detektiva, který vyřešil ty nejsložitější případy. Detektiv, jehož jméno je… no tak trochu ho nikdo neví, takže prostě jenom… L.

Perfektní atmosféra
Základ příběhu je prostě obyčejný a ničím by nezaujal, nebýt skvěle navrženými postavami. Povaha Lighta nebo-li  Kiri je dosti smíšená. Ze začátku sympatický klučina, který chce jen zbavit svět zla (kdo by mu to nepřál), ale postupem času se jeho povaha mění a formuje se do něčeho, co už se moc nepodobá člověku, ale spíše obrazu šílence, který chce vyhrát. Opravdové kouzlo tohoto anime je právě tato povahová deformace všech lidí spojených se zápisníkem a hlavně nekonečný souboj intelektu Kiri a L, který je díl od dílu zamotanější a vy se rozhodujete, komu vlastně fandit. Roztomilý, ale dost tichý a přitom nekompromisní detektiv L se svým pomocníkem Watarim (tato dvojice hodně připomíná Bruce Wayna a Alfreda) je postaven jako skvělý protiklad proti velkému charismatu Kiri a osobně jsem se, dá se říct, dost lekl, jakmile L předvedl náhlý výbuch  emocí, např. při zjištění o existenci bohů smrti. Mezi ústřední dvojicí to celý seriál jiskří a vytváří úžasně napínavou atmosféru, už jenom tím, že oba dva o sobě vědí téměř všechno, jdou si nelítostně po krku, ale zároveň zachovávají příjemný odstup a stále vymýšlejí, jak jeden druhého přechytračit a ve většině případů stejně zůstanete s otevřenou pusou a hlavní otázkou…. Jak to sakra dokázal, to už fakt nejde! Ovšem pro mě nejvíc charismatická postava vždy byla a bude samotný bůh smrti Ryuk, který se celý seriál jenom tiše baví velkým představením inteligence a během volné chvíle baští jablka, prostě pohodič.

Starší animace a úchvatná hudba
Co se týče animace, není zrovna excelentní a v celém anime převládá spíše šeď a trochu té barevnosti se dočkáte pouze v napínavých pasážích. (Kira je zobrazován červenou barvou a L modrou) ovšem i animace je vedlejší, pokud vás pohltí příběh a hudba, která to celé popohání do neskutečných výšin, zvláště kdykoli Lightovi něco vyjde a začne se ďábelský smát a vysvětlovat svůj plán, respektive svojí fintu, jak přechytračil toho či onoho, tak právě hudba tento okamžik neskutečně vyhrotí a to vás prostě nenechá v klidu.

Pár pih na kráse
Death note je perfektní, ale samozřejmě má i svoje chyby. Ne zas až tak dobrá animace je v pořádku, ale občas jsem se nemohl zbavit pocitu, že tvůrci už neví jaké další nápady do anime vložit a tak zde občas nastaly chvíle, kdy se plány hlavních postav staly až moc předvídatelné, naštěstí těch momentů není tolik, aby zkazily celkový zážitek. Dalším mínusem považuju opravdu nudnou část asi tak v půlce seriálu, kde se věci dost vyhrotí a hodně věcí se změní a celé kouzlo seriálu se na cca 4-5 dílu totálně ztratí, což se týká i chování hlavních postav, kdy se jejich dosavadní vysoká inteligence  ztratí a L a především Light se začnou chovat jako děti, které před rokem vyšli základku. Bohužel také dost chybí náhled do minulosti jednotlivých postav, protože až na opravdu malou vsuvku do minulosti detektiva L zde toho moc není. Po překonání nudné pasáže se všechno vrací do starých kolejí. Ovšem, ke konci začíná být seriál na můj vkus až moc přeplácaný dalšími a dalšími postavami ve snaze ještě více zkomplikovat příběh a zvýšit tak kvalitu seriálu, která je ovšem stejně v druhé polovině slabší. Naštěstí kvalitu první poloviny srovnají, možná i překonají poslední dva díly, které jsou dokonale vyhrocené a souboj dvou inteligentů je perfektně, ač už od začátku seriálu jasně a předvídatelně zakončen.

Závěrem
Death note je fenomén a asi ještě dlouho bude a i když má seriál 37 dílů a najde se mezi nimi  i pár slabých kousků, u kterých se nejspíš budete nudit, tak bych určitě neváhal, už jen proto jak je jednoduchá zápletka souboje zloducha a detektiva zpracována jedinečným japonským stylem a provázaná se skvělým nápadem o zápisníku smrti a světě bohů smrti a světě lidí, ve kterém jsou perfektně propracované povahy postav. Bohužel bez většího náhledu do jejich minulosti.

Death note je nejslavnější japonský komiks, který byl oživen v anime a dokonce i převeden na filmové plátno a už proto by aspoň tento seriál měl shlédnout i člověk anime nedotčený.
Hodnocení: 9/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno