Recenze: Shaolin (2011)

V průběhu minulého roku k nám z Asie opět po nějaké době přišla velmi solidní podívaná mixující bojová umění a klasický, avšak s důrazem natočený, příběh o moci a zradě. Držte si klobouky, protože následující recenze je plná kopanců, přemetů a tvrdých pádů na zem.

Snímek natočil, pro většinu komerčně laděných fanoušků, neznámý Benny Chan. Ten má však na svém kontě např. kritikou dobře ceněnou Rozhněvanou pěst. Na svůj talent točit nekompromisně akční filmy navázal i tentokrát. Snímek se odehrává na počátku 20. století v Číně, přesněji poblíž provincie Henan. Tu chce do svých rukou získat nelítostný generál Hou Jie. Při pronásledování svého rivala, kterého podle zabíjí a tím si upevňuje moc, zanechává za sebou krev a oheň. Při úvodní potyčce se vám představí ihned několik shaolinů a hned vám bude jasno – tenhle film nabídne spoustu kung-fu kopanců mířených zatraceně přesně.

Poté však přichází něco, s čím náš hlavní záporák nepočítal ani v nejmenším. Přichází zrada z vlastních řad a jeho následná cesta nabere úplně jiné obrátky. Později se tak setkáváme s bližším životem shaolinů, jejich životní filosofií i přesvědčením, že život je posvátný, ať jde o kohokoliv. Nastává šikovný kontrast. Doteď jsme sledovali bohatství orámované nemilosrdnou silou vůle, zatímco nyní je nám servírován sice starostmi plný, ale mírumilovný a poklidný život v jednom ze shaolinských klášterů, kde hledá útočiště mnoho uprchlíků, ale i obyčejných rolníků. Nahlédneme pod pokličku civilizace, která s dnešním západním světem nemá nic společného a pozorně sledující divák si jistě řekne, že zrovna tam by se chtěl podívat a místní život, kde nikdo nikomu nic nezávidí ani nekrade, si na pár dní vyzkoušet.

Herecké výkony jsou zcela věrohodné, zvláště u shaolinů, kteří nás filmem provází a chtějí sdělit, že dnešní svět je opravdu špatný a mělo by zbýt aspoň trochu pro lidskou důstojnost, víru i pochopení. Z hereckého ansáblu jistě potěší např. Jackie Chen, jenž se tradičně ukáže jako odlehčující element a jeho přítomnost si dozajista užijete. Hlavní záporák Andy Lau si svou roli užívá a dokáže parádně změnit tón hraní při klíčovém životním okamžiku, který ve filmu přijde. Věříte mu obě stránky lidské tváře. Fan Bingbing jako jeho manželka patří k té krásnější části filmu. Její kouzelně milá a pohádková tvář přesně zapadá do celkového kontextu.

Výprava je sice skromnější, protože se zaobírá pouze několika lokacemi, avšak i ty stojí za to. Příroda, stavby a vlastně vše co na začátku republikové Číny máte najít, zde najdete.

Film nabízí skvělou akci, tempo, klasický příběh a dobře zahrané postavy. rozpočet byl opravdu vhodně využit, což poznáme hlavně na bombastickém konci. V závěrečném součtu nám vychází velmi solidní pokoukání, které, pravda, není pro každého, ale rozhodně se nudit nebudete, pokud nejste vyloženě konzumní blockbusterový divák závislý na Hollywoodu.

Příjemnou zábavu přeje Bourne.
Hodnocení: 8,5/10