Souboj seriálů: Cirkus Bukowsky vs. Mazáci

Přečtěte si

Autor

David661
David661
Opovrhovaný hnidopich, egoista, ničema a pokrytec, který miluje filmovou tvorbu Christophera Nolana, Tima Burtona, Stevena Spielberga, Davida Finchera a dalších.

Česká televize včera uvedla poslední semifinálový díl pořadu Souboj seriálů, ve kterém se znovu utkaly dva pilotní díly jednotlivých seriálů. O postup do finále a o samotné natočení seriálu pak rozhodují diváci svými SMS zprávami. Tentokrát se proti sobě postavily seriály Mazáci a Cirkus Bukowsky a to jako zástupci detektivního a kriminálního žánru.

Nejprve k Mazákům. Mazáci se představili jako komediální seriál s detektivní zápletkou. V hlavních rolích se objevil Miroslav Donutil, Oldřich Navrátil a Marián Labuda. S takovým hereckým obsazením se stal seriál hlavním favoritem na vítězství (hlavně pak kvůli Donutilovi), o dost překvapivější byl pak závěr celého pořadu. Dalším překvapením bylo, že i přes taková jména jako Donutil, Labuda nebo Milan Šteindler v roli režiséra, je výsledek o dost horší, než bychom očekávali. Příběh začíná, když se Donutilovi povede opít Jana Budaře. Jan Budař patří také k výbornému obsazení seriálu, bohužel jako obvykle i v tomto pilotním dílu má méně než dvě věty. Jan Budař se pak stává nezvěstným a Miroslav Donutil s Oldřichem Navrátilem se pokusí zjistit, zda-li Budař nestojí za krádeží zlaté sošky. A teď si vyberte, jde opravdu o detektivku nebo o komedii? Ani tvůrci asi neměli v tomhle úplně jasno, seriál nakonec pojali jako veselohru, bohužel s málo vtipným scénářem. Výsledek pak působí tak nějak nemastně, neslaně a kvůli úmyslně přehrávajícím hercům až trapně. Marián Labuda s vousy a ruským přízvukem není vůbec vtipný.

Tak se pomalu dostáváme k Cirkusu Bukowsky. Ačkoli se tady už zcela jistě nejedná o komedii, ale o vážný kriminální seriál, moje hodnocení bude o dost veselejší než u komediálních Mazáků. Hlavní roli si zahrál Pavel Řezníček  a režie se ujal Jan Pachl. Pavel Řezníček  zvládá svoji roli opravdu dobře, hlavně pak vypravěčskou část. Díky někdy možná zbytečným až otravným „vyblitým barvám“ má pilotní díl dobrou atmosféru, na kterou jsme snad v žádné detektivce veřejnoprávní České televize dosud nebyli zvyklí. Celé to může vzdáleně připomínat Kriminálku Anděl televize Nova, narozdíl od tohoto seriálu má však Bukowsky novou originální zápletku a narozdíl od Kriminálky Anděl se pak mezi takovými seriály jako Kriminálka Miami nebo Kriminálka New York neztratí vedle Kriminálce New York.  I přesto mám pochyby, například jestli není zápletka s cirkusem zbytečná až naivní. To se (možná) dozvíme v dalším díle.

Kdo měl vyhrát: Jednoznačně Cirkus Bukowsky. Konečně seriál, který nepůsobí vedle amerických detektivek směšně a má napínavou atmosféru.


Kdo vyhrál: Překvapivě Cirkus Bukowsky! Nevím jestli diváci České televize konečně (rozhodnutí v předchozích dílech nedopadly úplně podle mých představ) dostali rozum nebo jestli všichni důchodci, kteří fandí Miroslavu Donutilovi přepli na Českého Slavíka v době kdy se hlasovalo, ale vyhrál Cirkus Bukowsky a to je velice dobře.

V příštím finálovém kole se utkají tři seriály: Babička na inzerát (jako zástupce rodinných seriálů), Ambasáda (sitcom) a Cirkus Bukowsky. Mým favoritem se stává Cirkus Bukowsky, bojím se však vítězství „nudné Vránové na inzerát“….no, nechme se překvapit, jak to celé dopadne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také