Be2Can 2025 vám vyrazí dech: Od Matky Terezy až po kosmolesbu

Princezna kosmolesba. Zdroj: Umbrella Entertainment

Dvanáct let propojuje Be2Can tři největší filmové festivaly světa – Benátky, Berlín a Cannes – a přináší jejich nejvýraznější snímky českým divákům. Letošní ročník, konající se od 8. do 15. října, nabídne dvanáct filmů, které spojuje silný autorský rukopis, výrazné postavy a příběhy, na které se nezapomíná.

Matka, která není svatá

Be2Can odstartuje film, který by Matku Terezu nejspíš přiměl zvednout obočí. Matka od režisérky Teony Strugar Mitevské otevírala benátskou sekci Orizzonti a teď míří i do českých kin. V hlavní roli Noomi Rapace (Prometheus, 7 životů), která se s klášterní pokorou vrhá do vnitřních bojů ženy, jež dala všechno – a přesto se ptá, jestli to mělo smysl.

Premiéra proběhne 8. října v pražské Lucerně za účasti Mitevských, které po projekci přidají debatu. O den později se přesunou do Edison Filmhubu, kde to bývá o něco civilnější, ale o nic míň zajímavé.

Berlinale: Co ví Marielle (a my ne)

Z Berlína přijíždí vítěz letošního ročníku – Co ví Marielle. Film o dívce, která slyší všechno, co její rodiče říkají. Bohužel i to, co by radši neslyšela. Sžíravá sonda do rodinné intimity a hranic, které dávno zmizely. K tomu Modrou stezkou, brazilské sci-fi o přesidlování starších do „kolonií mládí“, a animovanou queer pohádku Princezna kosmolesba s cenou Teddy. Berlín letos zkrátka přináší humor i nervy.

Cannes: politika, paranoia a ztracené duše

Cannes jede vážně. Orli republiky míří do autoritářské společnosti, Orwell: 2 + 2 = 5 od Raoula Pecka (Nejsem žádný tvůj negr) zase do hlubin dezinterpretované pravdy. Zmizení Josefa Mengeleho režiséra Kirilla Serebrennikova otevírá staré jizvy, zatímco dokument Riefenstahl zkoumá, co všechno se dá zapřít, když má člověk talent a špatné přátele. A pak je tu Exit 8 – japonský thriller podle kultovní hry, ve kterém se z podzemního parkoviště stává metafora pro všechno, z čeho se nedá uniknout.

Návraty legend: Dogma a Andělské vejce

Be2Can nezapomíná na minulost. Letos vytahuje dva klenoty: Dogma (1999) Kevina Smithe, blasfemickou komedii o víře, andělech a absurditě církve, která stárne s grácií i drzostí. A pak Andělské vejce (1985) – hypnotická anime legenda Mamoru Ošiiho a Yoshitaky Amany, restaurovaná do 4K. Film, který buď budete milovat, nebo vás dokonale rozhodí. Možná obojí.

Studenti FAMU rozhodnou

O nejlepším filmu Be2Can 2025 rozhodne porota složená ze studentů FAMU – Sarah Slavíčková, Eliška Jirásková, Valér Futej, Matěj Lindner a Ema Hůlková. Výsledky padnou 15. října v Edison Filmhubu, který se tradičně stává centrem celé přehlídky.

Be2Can 2025 není jen přehlídka, ale test reality. Filmy, které provokují, bolí a zůstávají v hlavě ještě dlouho po titulcích. Kompletní program, seznam kin a doprovodné debaty najdete na be2can.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno