Čarodějnická marvelovka je lepší, než se čekalo! Gay moment na sílu byl ale za hranou

Zdroj: Disney

Když superhrdinové selhávají, přicházejí na scénu čarodějnice. Ačkoliv Agatha: Za vším schovaná nezachrání všechny problémy Marvel Cinematic Universe (MCU), zábavu rozhodně přináší. Spin-off WandaVision sleduje, jak Agatha Harkness (Kathryn Hahn) buduje čarodějnický sabat a vyráží na tajemnou cestu Necestu, aby získala zpět své schopnosti. Už jen kvůli písni „The Ballad of the Witches‘ Road“ ze druhé epizody to stojí za to.

Od premiéry WandaVision uplynuly tři roky a během této doby Marvel zažil řadu neúspěchů. Produkoval filmy a seriály bez jasné vize, často otevíral dějové linie, které se nedočkaly pokračování, a využíval zavedené značky k představování nezajímavých postav. Výsledkem je, že Marvel dnes čelí kritice za ztrátu své někdejší slávy a široká veřejnost už buď na Agathu zapomněla, nebo ji nebere vážně. Přesto seriál vznikl a venku jsou již první dvě epizody.

Děj začíná slibně. Agatha, stále pod vlivem Wandiných kouzel, žije v temné verzi města Westview, kde pracuje jako detektivka, která byla nedávno suspendována za napadení podezřelého. Tato část první epizody je vizuálně velmi povedená – depresivní atmosféra, deštivé počasí, pochmurné barvy a opadané listí vytvářejí dojem klasického detektivního seriálu. Avšak už v polovině první epizody se celý tento koncept obrátí vzhůru nohama a na scénu vstupují nové postavy v podání Aubrey Plaza a Joea Lockea. Plaza se rychle postaví Agathě a vysvětlí jí skutečnou povahu jejich situace.

Čtěte také: Colina Farrella si zamilujete! Tučňák je zábavně drsnou gangsterkou i bez Batmana

Agatha: Za vším schovaná se rozhodně nevydává obvyklou cestou. Od začátku sleduje vlastní směr, přičemž se částečně inspiruje původním seriálem. Tvůrkyně Jac Schaeffer se snaží, aby její novinka vynikla nejen v rámci předchozích projektů, ale i v celém univerzu. Zatímco Agatha se stává hlavní postavou, její charakter a tón příběhu zůstávají nezměněny. Agatha se nebojí humoru a rozhodně se nesnaží přesvědčit diváky o své zásadní důležitosti pro MCU. I když nějakou váhu má, nezapomíná na lehkost ani vtipy.

Vizuální stránka Agathy je jedním z jejích silných aspektů. Temný styl první epizody a hra s barvami, která krátce připomíná WandaVision, jsou příjemným oživením. Navíc tvůrci využívají praktické lokace a zajímavé efekty, což dodává seriálu unikátní atmosféru. Na své cestě za znovuzískáním Agathiných schopností se postavy setkávají s řadou dalších čarodějek, přičemž některé scény, zejména ty s vedlejšími postavami, působí trochu krkolomně a dialogy občas vyznívají nepřirozeně. Nejvíce nelibě pak vyznívá moment, kdy tvůrci odhalují, že jediná mužská postava je gay.

Použil jsem slovo čarodějek, ale nemám na mysli jen Agathu a Rio (postavu Plazy). Ukazuje se, že pro rituál je potřeba celý sabat čarodějnic. Naštěstí nalezení vhodných kandidátek není vůbec složité, protože potenciální čarodějnice se dají najít zhruba na každém kilometru čtverečním.

Agatha: Za vším schovaná spojuje několik žánrů – temnou fantasy, horor, černou komedii a drama – a to všechno doplňuje o skvělé hudební číslo z konce druhé epizody. I když zatím nemám pocit, že by šlo o plnohodnotný příběh, nenudí mě to. Naopak, cítím, že se v tomto šílenství skrývá něco víc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno