Mádlův film sklidil ve Varech potlesk ve stoje! Snímek evropských kvalit, shodují se diváci

Zdroj: Bontonfilm

Vlny Jiřího Mádla se dočkaly uvedení na filmovém festivalu ve Varech, kde sklidily pětiminutový potlesk ve stoje. Ohlasy diváků a kritiků na film, který je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu, na sebe nenechaly dlouho čekat.

Vlny Jiřího Mádla se odehrávají v roce 1968 v Československu. Příběh sleduje staršího z bratrů, který nastoupí do prestižní redakce rozhlasu. Brzy se zaplete do konfliktu s tajnými službami a ocitne se ve smrtelném nebezpečí. Hlavní hrdina čelí rozhodnutí, zda chránit svého bratra nebo odhalit pravdu a podpořit své kolegy.

Čtěte také: Nejděsivější film od dob Mlčení jehňátek? V recenzích je horor s Cagem stále stoprocentní

Ve filmu je použita speciální technika práce s archivem a jeho napojování na natočený materiál. Vlny jsou prvním filmem, ve kterém je tato metoda použita v takovém rozsahu. „Zatím nevím o filmu, který by to používal takhle odvážně a takhle moc,“ řekl dříve Jiří Mádl.

„Moment, kdy se ve Vlnách propojí příběh se skutečnými událostmi, kdy sem vtrhli Rusové, je tak napínavý, že po skončení scény jsem se ujišťovala, které záběry jsou ty naše. I já jsem se spletla, který záběr jsme natočili a co je archiv,“ uvádí producentka filmu Monika Kristl z Dawson Films.

Jiří Mádl se inspiroval skutečnými událostmi, ale přetavil je v intenzivní thriller. Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Marika Šoposká a Stanislav Majer v dramatu o skupině novinářů bojujících s tajnými službami. Jsou odhodlaní přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

Hned několikrát se diváci nechali slyšet, že Vlny jsou filmem evropských kvalit. Film bez patosu přináší silnou historickou výpověď, která současně rezonuje s aktuálními událostmi mimo naši zem. Má jít o dosud nejlepší režijní počin Jiřího Mádla. Vlny nejenže vybočují z typické české kinematografie, ale také přibližují atmosféru Pražského jara lépe než většina učebnic dějepisu, přičemž i přes určité odchylky od historické reality si udržují autentičnost. Skvěle dávkují humor, napětí i dramatičnost a vytvářejí hlavní postavu, ke které nelze než cítit sympatie. Navíc mají schopnost oslovit běžného diváka, který touží jen po dobrém filmu. Za dobovou hudbu a dravý střih získávají další body.

Čtěte také: Totální jízda bez zábran a film, na který nezapomenete. Diváci ve Varech viděli zvrácený klonovací horor

„Vlny jsou v současném českém filmovém světě výjimečným počinem, je osvěžující vidět takový český film,“ hodnotí snímek uživatelka Kinoboxu s přezdívkou Pipa24. „Příběh je strhující, má tempo, spád a spoustu silných momentů,“ dodává.

Recenze Kinoboxu, kterou napsal Martin Svodoba, hodnotí snímek pouze 55procenty: „I když Vlny nemohou vypravěčsky překvapit, plynou relativně přirozeně a pohodlně. Snad s výjimkou přehršle postav, v nichž se bude pro ty, kteří nemají historii rozhlasu nastudovanou, těžké orientovat.“

Vlny budou v kinech od 15. srpna.

Zdroj: Bontonfilm